OnePlus 5 Telefonun Type-C USB Portu Tozlanmış

crazy_vefa

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Kastamonu
Merhabalar. Geçtiğimiz sene Aliexpress üzerinden Baseus marka güzel bir Type-C USB kablo almıştım. Yedekte dursun diye. Geçenlerde Xiaomi powerbank aldım. Kutudan çıkan USB kabloyla değil de onunla şarj edeyim dedim. Telefon şarj olmadı. Adaptöre taktım, yine şarj olmadı. Ablamda da aynı telefondan var. Onun USB portuna taktığımda jack tık diye ses vererek porta oturuyor fakat benim telefonumda o tık sesi gelmiyor ve 1 milimetre falan usb kablonun jack kısmı boşta kalıyor. Herhalde içine bir şey girdi dedim. Eskiden iPhone varken kürdan benzeri bir şeyle hallediyordum fakat Type-C yapısı gereği buna olanak vermiyor. Çok daha ince bir şey gerekiyor ve pinlere zarar vermekten korkuyorum. Ne yapmalıyım sizce?

Merhabalar. Geçtiğimiz sene Aliexpress üzerinden Baseus marka güzel bir Type-C USB kablo almıştım. Yedekte dursun diye. Geçenlerde Xiaomi powerbank aldım. Kutudan çıkan USB kabloyla değil de onunla şarj edeyim dedim. Telefon şarj olmadı. Adaptöre taktım, yine şarj olmadı. Ablamda da aynı telefondan var. Onun USB portuna taktığımda jack tık diye ses vererek porta oturuyor fakat benim telefonumda o tık sesi gelmiyor ve 1 milimetre falan usb kablonun jack kısmı boşta kalıyor. Herhalde içine bir şey girdi dedim. Eskiden iPhone varken kürdan benzeri bir şeyle hallediyordum fakat Type-C yapısı gereği buna olanak vermiyor. Çok daha ince bir şey gerekiyor ve pinlere zarar vermekten korkuyorum. Ne yapmalıyım sizce?

Çok küçük bir düz tornavida ile dikkatli şekilde temizleyebilirsin.

Kısa devre yapıp zarar verme ihtimalini düşünüyorum. Benim de aklıma o geldi ama bilemedim.

Ekleme: Gözümü karartıp toplu iğneyle giriştim. Tomar tomar küçük toz topakları çıktı. Bitmek bilmedi. Lightning soketi 10 üzerinden 5 puan zorsa bu kesinlikle 7-8 puan zor. Yapacaklara uyarı. Pinlere değil de kenarlara yaslayarak toplu iğneyi kullanmanız lazım. İyi bir göz veya büyüteç ve bolca ışık gerekiyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı