Online Android uygulaması Database kurulumu

Vaeen

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. Açıkcası bu konuda çok yeniyim ve sadece bir şeyler yapıp kendimi geliştirmek istiyorum. Aklımdaki proje şu. Bir Quiz programı yapıp hazır sorulardan kullanıclar kendi Quiz'lerini oluşturup arkadaşlarına paylaşmak, Whatsapp üzerinden falan. İnternetten bir kaç araştırma yaptım, sanırm Cloud gerektiriyormuş. Acaba bu konu hakkında bilgisi olan var mı? Yani nasıl Online Database kurabilirim uygulamaya? Daha açıklayıcı olmak gerekirse insanlar birbirleriyle Quiz'lerini nasıl paylaşabilir? Her fikre olumlu olumsuz açığım sonuna kadar. Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Veritabanı için firebase kullanmanı tavsiye edebilirim, firebase linkteki içeriklere bakarak kullanımı hakkında bilgi sahibi olabilirsin.

Yorumun için teşekkür ederim. Evet baya bi araştırdim. Yaklaşık 3gündür nasıl yaparım diye uğraştım. Fakat biri rehberlik etmediği için gerçekten çok yorucu ve zahmetli. Ona rağmen hala istediğimi nasıl yaparım anlayamadım. Sence nasıl yapabilirim hayalimdeki proje şu şekilde biraz kafamda değiştirdim :
Quize ait bilgiler, sorular bir databasede olacak ve ben 3 4 günde soruları yenileyebilir miyim? Firebase Database'den bu bilgileri nasıl yüklerim ve uygulamadan o bilgileri çrkmesini nasıl ayarlayabilirim. Mümkün olduğunca anlamaya çalıştım ama gerçekten çok karışık. Yardımın çok mutlu eder beni.

Yorumun için teşekkür ederim. Evet baya bi araştırdim. Yaklaşık 3gündür nasıl yaparım diye uğraştım. Fakat biri rehberlik etmediği için gerçekten çok yorucu ve zahmetli. Ona rağmen hala istediğimi nasıl yaparım anlayamadım. Sence nasıl yapabilirim hayalimdeki proje şu şekilde biraz kafamda değiştirdim :
Quize ait bilgiler, sorular bir databasede olacak ve ben 3 4 günde soruları yenileyebilir miyim? Firebase Database'den bu bilgileri nasıl yüklerim ve uygulamadan o bilgileri çrkmesini nasıl ayarlayabilirim. Mümkün olduğunca anlamaya çalıştım ama gerçekten çok karışık. Yardımın çok mutlu eder beni.
Yardımcı olmayı çok isterdim ama firebase kullanımıyla ile ilgili pek fazla bilgim yok internetteki kaynaklara bakarak bilgi sahibi olabilirsin. eğer yabancı dilin varsa yabancı kaynaklara bakman daha iyi olacaktır senin için.

Örnek olarak yazıyorum bunun mutlaka alternatifleri var. Misal arkadaş yazmış firebase, ben farklı bir yol izleyeceğim. MSSQL ile veritabanı oluşturuyorum. C# ile uygulamamda kullanacağım API 'yi yazıyorum. Bir de uygulamamı yönetmek için bir admin paneli yazıyorum, soru vs. yazmak, üyelikleri yönetmek için. Gerekiyorsa zamanlanmış görevler için Windows Service yazıyorum. Mevzu yaklaşık olarak bitiyor. Uygulama için bir sunucu kiralayın, Radore'de sunucusu olan bir firmadan alacağınız VDS şimdilik işinizi görür sanırım. SQL Server, Plesk kurulumları vs. sonrası domain alınır ve uygulama faaliyete geçirilir.
Yine söylüyorum bunları yapmadan da halledebilirsin işini ben Linux tarafını bilmiyorum, söylediklerinden yola çıkarak ben olsam napardım onu anlattım bir nevi. PHP ya da Python hatta Java ile de hallolabilir. Hepsinden öte eğer programlama bilgin hiç yoksa tavsiyem bir yazılım firmasına danışman fikrini açıp parasıyla yaptırman. Veyahut kendine bir vakit ayırabiliyorsan tüm bunları öğrenip kendin hayata geçirebilirsin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı