Online kurslar ile yabancı dil öğrenilir mi?

jestor

Hectopat
Yer
İzmir / Türkiye
Daha fazla  
15 yaşındayım 16 yaşıma yaklaştım daha fazla büyümeden Almanca ve İspanyolca öğrenmek istiyorum Duolingo yetersiz diyor herkes biliyorum yetersiz olduğunu. Hedefim Duolingo'daki tüm kursları bitirip temeli oturtmak ondan sonra Busuu'da tüm kursları bitirmek ve bunları yaparken Steam gibi kullandığım şeyleri o dilde kullanmak o dilde şarkı dinlemek mümkün olduğunca o dile maruz kalmak, peki ya bunları yaparsam bu dilleri öğrenebilir miyim?

Öğrenilebilir ama eksik ve bazı yanlışlarla öğrenilir. Bazı kuralların birbirleriyle birlikte kullanılmasında sorunlar yaşarsın, öğrenme sürecinde yaptığın ödevlerin ve yazacağın makale gibi şeylerin kontrolünü yaptırmazsan bazı yanlışlar aklında doğru olarak kalır.

Online kursla Fransızca öğrenen birisine en basit konulardan biri olan yaşını söylemeyi yanlış yaptığına ikna edemedim. O yanlış kafasında kalmış, ne gösterirsem göstereyim tersini kabul etmiyor. Fransızca'da ben 30 yaşındayım demek için İngilizce'de olduğu gibi "var olmak" fiili kullanılmaz, "sahip olmak" fiiliyle "benim 30 yaşım var" dersiniz. Öyle saçma şey olmaz diyerek inat edip gitti. :D

Öğrenilebilir ama eksik ve bazı yanlışlarla öğrenilir. Bazı kuralların birbirleriyle birlikte kullanılmasında sorunlar yaşarsın, öğrenme sürecinde yaptığın ödevlerin ve yazacağın makale gibi şeylerin kontrolünü yaptırmazsan bazı yanlışlar aklında doğru olarak kalır.

Online kursla Fransızca öğrenen birisine en basit konulardan biri olan yaşını söylemeyi yanlış yaptığına ikna edemedim. O yanlış kafasında kalmış, ne gösterirsem göstereyim tersini kabul etmiyor. Fransızca'da ben 30 yaşındayım demek için İngilizce'de olduğu gibi "var olmak" fiili kullanılmaz, "sahip olmak" fiiliyle "benim 30 yaşım var" dersiniz. Öyle saçma şey olmaz diyerek inat edip gitti. :D

İlginçmiş. İnsanların internet mecralarındaki dil öğretim siteleri hakkında kötü şeyler demesi beni üzüyor 2 yıldır okulda alamadığım Almanca eğitimi 1 haftada Duolingo'dan aldım keşke önceden başlasaydım :( tüm kursları bitirdikten sonra tüm busuu kursunu bitirmeyi düşünüyorum bu sırada en çok kullanılan 100 kelimeyi ve kalıpları öğrenmeye çalışmayı düşünüyorum :).

Öğrenme sürecinin takibini yapıp hatalarını düzeltmeyen bir yapıda dili bazı hatalarıyla öğrenirsin. Bir dili basit kullanacaksan online dersler takip edilebilir ama ileri düzeyde (lafta değil gerçek anlamda ileri) öğrenmek isteniyorsa aynı anda birkaç farklı kuralı kullanıp bu sırada yapacağın hatalar daha hafızanda yer etmeden düzeltmek gerekiyor.

Deminki örnek en basiti ve kendisine Fransızca öğretmeni diyen başka birinde bile duyduğum bir hata. Kız arkadaşım eskiden çalıştığı kurumda başvuran İngilizce ve Fransızca öğretmenlerinin mülakatanı yapan kişi. Prenom'lara hiç hakim olmadan gelen öğretmen adayları da doluydu. Hepsinin ortak noktası akademik alanda branş dillerine hakim olmadıkları için eksiklerini tamamen internetten kapatmaya çalışmalarıydı. Bunu yaparken de gelişimi takip eden biri olmadığı için en basit kurallardan bazıları ya da öğrenilmesi şart olan bazı kullanım kuralları onlarda hatalıydı.

Kısacası bir dili gerçek anlamda eksiksiz öğrenmek istiyorsan iyi bir öğretmen tarafından denetlenmek, yönlendirilmek, hataları sürekli düzelttirmek, farklı kuralları birleştirip 2-3 satırlık uzun cümleler kurarak sürekli tekrar etmek gerekiyor.

Bu forumda C2 İngilizce, C1 Fransızca, C1 İspanyolca bildiğini iddia edenler dolu. Bu kişileri gerçek bir sınava koysan "en az" 2 seviye daha aşağıda çıkacaklar.

15 yaşındayım 16 yaşıma yaklaştım daha fazla büyümeden Almanca ve İspanyolca öğrenmek istiyorum Duolingo yetersiz diyor herkes biliyorum yetersiz olduğunu. Hedefim Duolingo'daki tüm kursları bitirip temeli oturtmak ondan sonra Busuu'da tüm kursları bitirmek ve bunları yaparken Steam gibi kullandığım şeyleri o dilde kullanmak o dilde şarkı dinlemek mümkün olduğunca o dile maruz kalmak, peki ya bunları yaparsam bu dilleri öğrenebilir miyim?

Hocam yeni bir dil öğrenirken herkesin yaptığı hatayı yapıp sakın gramerden başlamayın basit şekilde cümle düzenini ve fill çekimini vs öğrendikten sonra direkt öğreneceğiniz dildeki en çok kullanılan 100 kelime listesini çıkartıp kelimelere çalışıp öğrendiğiniz kelimelerden kendi kendinize cümle kurun telefuz için sesli şekilde konuşun kurduğunuz cümleleri yazın bunun yanı sıra öğrendiğiniz dilde dizi izleyin, müzik dinleyin kullandığınız tüm şeyleri o dilde kullanın öğrenmek istediğiniz dili konuşan insanlar bulun yanlış cümle kurarım diye korkmayın insanlar anlayışla karşılıyor zaten konuşma işini çözdükten sonra eğer isterseniz gramer çalışabilirsiniz. Son olarak bir dilde konuşmak için dinlemek yazmak için okumak gerekiyor. Almanca konusunda da konuşmak için birini arıyorsanız ben de Almanca öğreniyorum yardımcı olabilirim.

Hocam yeni bir dil öğrenirken herkesin yaptığı hatayı yapıp sakın gramerden başlamayın basit şekilde cümle düzenini ve fill çekimini vs öğrendikten sonra direkt öğreneceğiniz dildeki en çok kullanılan 100 kelime listesini çıkartıp kelimelere çalışıp öğrendiğiniz kelimelerden kendi kendinize cümle kurun telefuz için sesli şekilde konuşun kurduğunuz cümleleri yazın bunun yanı sıra öğrendiğiniz dilde dizi izleyin, müzik dinleyin kullandığınız tüm şeyleri o dilde kullanın öğrenmek istediğiniz dili konuşan insanlar bulun yanlış cümle kurarım diye korkmayın insanlar anlayışla karşılıyor zaten konuşma işini çözdükten sonra eğer isterseniz gramer çalışabilirsiniz. Son olarak bir dilde konuşmak için dinlemek yazmak için okumak gerekiyor. Almanca konusunda da konuşmak için birini arıyorsanız ben de Almanca öğreniyorum yardımcı olabilirim.

Ben de öyle düşünüyorum grameri şimdilik umursamıyorum bile, hataya açığım dediğiniz 100 kelime şeysini yapacağım, kendi kendime cümle kurmuyorum fakat Duolingo telaffuz için gayet yardımcı oluyor. Birkaç ay önce Netflix'i bıraktım sırf dil öğrenmek için Netflix satın almak istemiyorum yine, hatta sırf bunun için dizi izlemek istemiyorum ama orta ileri bir şekile geldiğimde denerim. Hocam öğrendiğim dili ana dili olarak konuşan insan bulmam zor maalesef, oynadığım oyunlarda alman buluyordum bayağı fakat benimle konuşacaklarını ve arkadaş olacaklarını sanmıyorum hem oynadığım oyunu da bıraktım. Yanlış cümle kurarım veya konuşurum konusunda tamamen korkusuzum. Dilde konuşmak dinlemek yazmak okumak önemli demişsiniz Duolingo bunların çoğunu, Busuu tamamını yapıyor benim için, son olarak teşekkürler ihtiyacım yok sağ olun.

Geri
Yukarı