Online Oyun Yapımı

Normalde forumlarda falan cevap yazmam ama sırf buna yazmak için üye oldum. Arkadaşlar aranızda iletişim problemi var gibi bence, kimse hobiden para kazanmayla alakalı bir sözde bulunmadı siz kendiniz çıkardınız @I3eyaz, ve de kimse sizin hobinize laf etmedi yani tartışmanız saçma ben evde hobi olarak kendi paramı yakıyorum :D

Düzeltme: Yazmayı unutmuşum da @I3eyaz size bir iki sorum var arduino'yla alakalı merak ettim belki ben de uğraşırım.

Not: Hobi olarak oyun tasarlayıp yapmaya çalışıyorum.

Son düzenleme:
Arkadaş sordu son mesajına bak. Oyunu amatör olarak yapacaksan kendin yada başkası oynamaz, para kazanamazsın. Yapip kenara atınca ne anlamı kalıyor demek istedim. Ama arduino ile elektronik ile ilgili herşey yapılabilir. Arduino mikroişlemcidir, sensörler eklenerek her türlü elektronik eşya yapılabilir. Robot yaparkende kullanılıyor. Bu mesajı size yazdım. @hübele

Hobi zaten para kazanmak için değil. Ancak istersen baktın gelişiyor paraya dökersin. Siz Arduino işini niye kattınız anlamadım. Grup olması ve para kazandırması hobi olduğunu göstermez. Bu kişinin kendi zevkidir. Projeni kenara atmanada gerek yok, geliştirsin. Senin Arduino örneğin gibi.

@I3eyaz , 7 yıl sen bilirsin. Hiç bir yerde para kazanmak için bu işi yaptığımı söylemedim ama egonu tatmin edicekse engellemicem. Kayda değer bir şey olursa konu açar etiketlerim. Ayrıca farklı olarak yaptığını sandığın programlamanın oyun programalamadan çokta bi farkı olmadığını bilmeni isterim, özellikle yapay zeka konusunda. Hee ekstra olarak ne yapıyosun, elektronikle,mekanikle uğraşıyosun eyvallah dicek sözüm yok. Bende yanında modelleme yapıyorum. Seninde eleştircek bişeyin olmaması lazım ama ısrarla uğraşıyosun.

Oyunu amatör olarak yapacaksan kendin yada başkası oynamaz, para kazanamazsın. Yapip kenara atınca ne anlamı kalıyor demek istedim.@hübele

Burada senden başka kimsenin hobisinden para kazanmaya çalışmadığını ısrarla anlamıyosun. Ayrıca biz yaptığımız oyunları kenara atıyorsak sende yaptıklarını atıyosun. Ne yani uçağı yaptında ne oldu? Yaparken öğrendiklerinle kaldın, aynısı bizim içinde geçerli. Hoş bizim storelarda yada sitelerde yayınlama gibi bi şansımız da var. Sen uçağı seri üretime geçirmiceksin heralde.

Flail Rider bunuda örnek olarak bırakıyım. Tek kişi yapmış dikkat edersen. İşinin bu olduğunu düşünmüyorum ama bak yapmış, yüklemiş ve oynanıyor. Para kazanıyor mu bilemicem. Benide ilgilendirmez.

Öğrendiğim kadar c++ kullanmam gerekiyor arduino için python veyahut farklı bir dil kullanılabilir mi? İnternette gereksiz bir sürü gereksiz doküman var bulamadım @I3eyaz, Teşekkürler.

Arduino'nun kendi dili var. İstersen diğer diller ilede kodlayabilirsin. C++ ile kodlasan daha iyi olur.

Oyunu amatör olarak yapacaksan kendin yada başkası oynamaz
Virgülun kullanım amacını öğrenin, cümlenin tek bir yerine bakıp yorum yazıyorsunuz.
Amatör birinin yaptığı bir oyunun oynanması ve piyasada bu kadar çok şey varken kendisinin bile oynaması zor. İşte bu yüzden belli bir kitleye ulaşmıyor.
Ayrıca biz yaptığımız oyunları kenara atıyorsak sende yaptıklarını atıyosun.
Hayır, arduino'nun sim kart takılan modelleri ile telefonumla iletişim sağlayabilirim. Sensörler ekleyerek herşeyi yapabilirim ama örnek olarak modem, kumanda, yangın sensörü. Bu işle uğraşanlar yaptıklarını kenara atmıyor. Ben neden yaptığımı kenara atayım ?
Arduino Projeleri | Arduino Türkiye Kaynak olarak buraya bakabilirsiniz. @hübele

Ben yaptıklarımı kenara amıyorum mesela. Ne oyunlarımı ne devrelerimi. Yaptıklarınızı atıp atmamanız tamamen sizin sorununuz biz karışamayız. Fakat oyunu yaptıktan sonra Gamejolt'ta, Devrelerinizi yaptıktan sonra da Instructables'ta paylaşabilirsiniz. Hem herkes yararlanır, hem de zamanınızı boşa geçirmezsiniz. @I3eyaz, amatör oyunlara destek veren birçok insan var. Indies vs Gamers'ı araştır derim.

Geri
Yukarı