Oyun yapımı ile ilgili tavsiye

Ribozom

Kilopat
Makaleler
1
@HABAR Yazın 4 kişilik bir ekiple eğitim setleri alıp oyun yapımına başlayacağız. Ve sana sorularım var.

1. İlk projemiz basit bir mobil oyun olacak ve bu konuda verebileceğin tavsiyen var mı?
  2. Unity ile başlamayı düşünüyoruz. Senin bildiğin daha basit veya daha daha iyi dediğin bir oyun motoru var mı?
  3. Şu ana kadar çıkardığınız oyunlarda izlediğin belirli bir yol var mı?
  4. Elimizdeki en geri sistem Intel Core i3 7100 ve GTX 1050 bulunan bir sistem. 2-3 oyun sonra yetersiz gelir mi bu cihaz?

@HABAR Yazın 4 kişilik bir ekiple eğitim setleri alıp oyun yapımına başlayacağız. Ve sana sorularım var.

1. İlk projemiz basit bir mobil oyun olacak ve bu konuda verebileceğin tavsiyen var mı?
  2. Unity ile başlamayı düşünüyoruz. Senin bildiğin daha basit veya daha daha iyi dediğin bir oyun motoru var mı?
  3. Şu ana kadar çıkardığınız oyunlarda izlediğin belirli bir yol var mı?
  4. Elimizdeki en geri sistem Intel Core i3 7100 ve GTX 1050 bulunan bir sistem. 2-3 oyun sonra yetersiz gelir mi bu cihaz?
İlk olarak böyle girişimci insanları görmek beni çok sevindirdi,aslında kodlamaya yeteneği olan birçok insan var ama Türkiye’de firma yok.Bu konuda insanlara umut olabilirsiniz.Mobil oyunlara bir bakın derim hangileri popüler insanlar en çok yorumlarda neleri eleştiriyor.İkincisi motor hakkında akiyorm yazmış o daha bilgili benim çok bilgim yok,bir kanal var orada oyun yapıyorlar o da Unity.Oyun çıkarmadım ama çıkarsaydım internet,optimizasyon,oyun türü,aynı görevler olmamasına,açık dünya yapnaya dikkat ederdim ya da fps.İşlemci yetersiz olabilir.

İlk projemiz basit bir mobil oyun olacak ve bu konuda verebileceğin tavsiyen var mı?

Amacınız para kazanmak olmasın. Oyunu ücretsiz çıkarmanızı öneririm ama isterseniz oyun için satın alma ve reklam ekleyebilirsiniz. ( Abartmayın bence. ) Ayrıca hangi tema işlenecek? Koskocaman Gameloft bile oyunlarını ücretsiz yayınlıyor. Kendinizi geliştirdiğiniz zaman bakarsınız.

Sadece oyun değil de oyunun yanında işe yarayacak minik programlar geliştirebilirsiniz. Odaklanma uygulaması veya PDF depolama uygulaması gibi. En basiti iftara ne kadar kaldı gibi bir uygulama yapabilirsiniz.

Kendinizi hemen zorlamayın. Basitten başlayın ve üzerine ekleyin. Eğer kendinizi hemen zorlarsanız bıkarsınız.

Unity ile başlamayı düşünüyoruz. Senin bildiğin daha basit veya daha daha iyi dediğin bir oyun motoru var mı?

Güzel bir oyun motoru. Elinizdeki kaynak yetersiz kalsa bile Youtube yardım eder. Yazılım dili de önemli. Pyhton başlangıç için iyi gibi.

Elimizdeki en geri sistem Intel Core i3 7100 ve GTX 1050 bulunan bir sistem. 2-3 oyun sonra yetersiz gelir mi bu cihaz?

Zannetmem. Eğer çok ağır bir oyun geliştirmiyorsanız yeter. Asphalt 8 tarzı bir oyunu bile açabileceğini zannediyorum.

Ayrıca şunu demek istiyorum. Elinizde oldukça bol telefon bulundurun. Test yapmanız gerekecek sadece elinizde bulunan telefonlar yeter mi bilmem. Ailenizde bulunan telefonları kullanabilirsiniz. Ve ilk önce hikayeyi yapın derim. Kağıda arayüzü, hikayeyi, karakterleri çizip oyuna aktarın derim. :)

2020 'de Unity ye hiç girmenizi tavsiye etmem, onun yerine Source2 UncryEngine(ki güncel oyunların motoru) CryEngine gibi daha iyi motorlar var, ama modelleme ve yazımılsal bilginiz hiç yoksa ilk olarak Unityden başlamak daha mantıklı olabilir.
Giriş seviyesi modelleme, kodlama ve grafik tasarım bilgimiz var.
İlk olarak böyle girişimci insanları görmek beni çok sevindirdi, aslında kodlamaya yeteneği olan birçok insan var ama Türkiye’de firma yok.Bu konuda insanlara umut olabilirsiniz.Mobil oyunlara bir bakın derim hangileri popüler insanlar en çok yorumlarda neleri eleştiriyor.İkincisi motor hakkında akiyorm yazmış o daha bilgili benim çok bilgim yok,bir kanal var orada oyun yapıyorlar o da Unity.Oyun çıkarmadım ama çıkarsaydım internet,optimizasyon,oyun türü,aynı görevler olmamasına,açık dünya yapnaya dikkat ederdim ya da fps.İşlemci yetersiz olabilir.
Gelecekte yapabiliriz belki açık dünya. Profesyonel konumuna gelince aklımdaki bir hikaye oyununu yapmayı planlıyoruz.
Var mı bir teması? Şuna benzeyecek gibi dediğin? Umarım çok başarılı bir proje olur ve daha büyüklerini yapabilirsiniz. Yeni Mount and Blade gelir mi yoksa ilerde:D
İlk başta bir sineğin maceralarını yapacağız. Teşekkürler :) Eğer o kadar büyük bir oyun yaparsak ve hala iletişimde olursak bedava veririz sana :D
Amacınız para kazanmak olmasın. Oyunu ücretsiz çıkarmanızı öneririm ama isterseniz oyun için satın alma ve reklam ekleyebilirsiniz. ( Abartmayın bence. ) Ayrıca hangi tema işlenecek? Koskocaman Gameloft bile oyunlarını ücretsiz yayınlıyor. Kendinizi geliştirdiğiniz zaman bakarsınız.

Sadece oyun değil de oyunun yanında işe yarayacak minik programlar geliştirebilirsiniz. Odaklanma uygulaması veya PDF depolama uygulaması gibi. En basiti iftara ne kadar kaldı gibi bir uygulama yapabilirsiniz.

Kendinizi hemen zorlamayın. Basitten başlayın ve üzerine ekleyin. Eğer kendinizi hemen zorlarsanız bıkarsınız.

Güzel bir oyun motoru. Elinizdeki kaynak yetersiz kalsa bile Youtube yardım eder. Yazılım dili de önemli. Pyhton başlangıç için iyi gibi.

Zannetmem. Eğer çok ağır bir oyun geliştirmiyorsanız yeter. Asphalt 8 tarzı bir oyunu bile açabileceğini zannediyorum.

Ayrıca şunu demek istiyorum. Elinizde oldukça bol telefon bulundurun. Test yapmanız gerekecek sadece elinizde bulunan telefonlar yeter mi bilmem. Ailenizde bulunan telefonları kullanabilirsiniz. Ve ilk önce hikayeyi yapın derim. Kağıda arayüzü, hikayeyi, karakterleri çizip oyuna aktarın derim. :)
Oyun ücretsiz olacak ve reklamları az koymayı düşünüyoruz. Oyun içi satın alma olacak genelde. Zaten öğrenme aşamasında küçük programlar yapacağız. Herkesin evinde en az 4 tane farklı model telefon bulunuyor zaten. Tavsiyen için teşekkürler, deneyeceğiz :)
Unity güzel bir başlangıç olabilir. Hedefinizi küçük küçük arttırarak ileride çok güzel oyunlar yapabilirsiniz.
Bu arada Unreal Engine kullanacak olursanız yardım için buradayım. :)
Desteğin için teşekkürler. İleride bu forumda veya başka bir yerde bulunursak yardım isterim :)

Giriş seviyesi modelleme, kodlama ve grafik tasarım bilgimiz var.

Gelecekte yapabiliriz belki açık dünya. Profesyonel konumuna gelince aklımdaki bir hikaye oyununu yapmayı planlıyoruz.

İlk başta bir sineğin maceralarını yapacağız. Teşekkürler :) Eğer o kadar büyük bir oyun yaparsak ve hala iletişimde olursak bedava veririz sana :D

Oyun ücretsiz olacak ve reklamları az koymayı düşünüyoruz. Oyun içi satın alma olacak genelde. Zaten öğrenme aşamasında küçük programlar yapacağız. Herkesin evinde en az 4 tane farklı model telefon bulunuyor zaten. Tavsiyen için teşekkürler, deneyeceğiz :)

Desteğin için teşekkürler. İleride bu forumda veya başka bir yerde bulunursak yardım isterim :)
Seve seve yardımcı olurum. :)

@(Ry)Zen'siz olmaz. ın değindiği telefon konusu önemli. Explosive Getaway mesela 8.1 Oreo'da çalışmamıştı ilk başta. Sonradan güncelleme verip düzeltmiştik.

PC'nin kaldırmaması gibi bir durum olmaz, merak etmeyin. (i3 380m kullanıyorum, diğer iki arkadaşım da i7 3. nesil mobil işlemci kullanıyor :D, ama mesela benim bilgisayarım Blender'ı açmıyor, eski sürümleri deneyeceğim o yüzden )
Unity haricinde bir oyun motorunu denemedim henüz, daha bilgili arkadaşlar vardır muhtemelen.
Ama biz şu anda üstünde çalıştığımız 3B oyunun tasarımları için Blender'dan da faydalanıyoruz(karakter ve obje tasarlama noktasında).

Hikayeli bir oyun şeklinde düşünüyorsanız önce hikayesini kurgulayın, etraflıca düşünün derim.

Ama bizim ilk çıkardığımız oyunlar otobüste oynanacak oyun tarzındaydı biraz daha. :)
İlk başta biz öyle yapmamıştık,çünkü hikayeli oyun çıkarmadık. Explosive Getaway basit bir oyundu mesela. Keza Pav the Dasher da öyle, Again and Again'de biraz daha iyi bir şey ortaya koyduğumuzu söyleyebilirim.

Yaptığınız oyunların da ilk başta zaten [biraz da tecrübe eksikliğinden (çok bir şey yapamamıştık biz)] ücretsiz olmak zorunda gibi bir şey. Tabii yine ufak ufak reklam eklemeyi de ihmal etmeyin derim.

Bir de Play Store ile başlamanızı tavsiye ederim. 25 dolar bize koymamıştı, AppStore 100 dolar mesela. Unity'de C# ile yaptığımız oyunların çapraz platform desteği oluyor ama market hesabı olmadığı için henüz AppStore'da yayınlayamadık. :D

İlk oyununuzu ortaya koyduktan sonra ilk başlarda kimse indirmeyecek, sizinle "GETABEŞ" yapamadığınız için dalga bile geçilecek ama bunlar sizi yıldırmasın.
Bu "kimse indirmeyecek" i şundan dolayı söylüyorum, biz iyi bir tanıtım yapamadık mesela, bahsettiğim kişilerin bir kısmı "Oyun yapmışlar yaa" deyip geçti, bir kısmı " Sizinle mi uğraşacağım" tepkisindeydi, bir kısmı da mümkün mertebe destek oldular.
Eğer oyunu çevrenize iyi bir şekilde tanıtabilirseniz (tabii daha ilk zamanda paralı reklamdan bahsetmiyorum) bu sorunla karşılaşmazsınız diye düşünüyorum.

Bunun haricinde sormak istediğiniz bir şey varsa da buyrun.

Geri
Yukarı