Online Oyunlarda Yüksek Ping Sorunu

2.4 Ghz Wifi ile bağlanıyorsan hiç bağlanma daha iyi. Kablolu bağlan çok farkediyor. Wifi ile bağlanıcaksan 5Ghz ile bağlan(hiç kullanmadım ama herkes 2.4 ile çok farkettiğini söylüyor).

ADSL abonelik mevcutsa eğer ping süresi testlerde 7 ile 30 arası gidip gelir. Sunucuya göre değişkenlik gösterdiği için.
Oyunlarda ise bu değer 20 ile 80 arası gidip gelebiliyor. Çoğu oyunda ise 150 ping seviyesine kadar çıkabiliyor.

ADSL paket kullandığım için bu değerlere alıştım ben.
VDSL aboneliğe geçmeye bak.

Ping seviyeniz 400 seviyesine çıkıyorsa eğer iç tesisatı kontrol et.
Ekler ping oluşturan en büyük sebeplerden biri.
Dışarıdan gelen ana kablodan CAT 6 kablosu ile modeme direk bağlantı sağla.
Daha düşük ping seviyesi elde edeceksin emin ol.

ADSL abonelik sahibi olsam da şuan için VDSL modem kullanıyorum. Modem etkisi olmuyor değil.
Benimde ping sorunum var turktelekom hipernet vdsl 50mbps kullanıyorum ping 40 sabit. Cs go da 120 ile 100 ping arası oluyor aşağı düşmüyor. Telefon hattına bağlı internet ve kablolar 9 10 senelik modeme gelen telefon kablosunda ek var. sizde cat6 ile değiştirsem eksiz bir sekilde modeme bağlasam kabloyu ping de azalma olurmu? İnternet değerlerim bu
tapatalk_1543512503854.jpeg

@kutiwow
Kesinlikle olacaktır. İki telli telefon kablosunda koruma yok. Zamanla bakır iletkenliği azalma gösteriyor diğer metaller gibi.
İç tesisatta biliyorsundur kablolar ek ile birbirine bağlanır. Bu işlem ping gibi sebepler oluştururken zamanla ömrü biten kablonun ek kısmında sorunlar oluşacağı için hız düşmesi veya kopma sorunlarını gösterecektir.
Binaya gelen hatta ek veya başka bir sorun yoksa cat 6 kablo çektirmek işe yarayacaktır.
Binaya kadar gelen ana hat kablosu ile modeme kadar gelecek cat 6 kablo arasında sadece bağlantı eki olsun. Modeme giriş sağlayacak cat 6 kablosunun ucuna anahtar çaktır çektirdikten sonra.

Eğer binaya kadar gelen kabloda modeme çekecek kadar uzunluk varsa cat 6 kablosu çektirmek yerine ana hat kablosunu modeme kadar ulaştır. Modeme kadar ulaşan anahat kablosunun ucuna anahtar çaktır.

Benim iç tesisatta 15 metre civarı cat 6 kablo var.
Bu kablonun yaklaşık 7 metresini topladım kestirmedim.
Çok fazla uzun kablo da değerlerin düşmesine ve ping oluşmasına sebep oluyor. Ben mecbur olarak öyle yaptım modemi başka noktaya taşımak için ek oluşmadan.
Ana hat kablosunda modeme kadar uzatabileceğim pay olsaydı asla cat 6 kablosu ile uğraşmazdım.

@kutiwow
Kesinlikle olacaktır. İki telli telefon kablosunda koruma yok. Zamanla bakır iletkenliği azalma gösteriyor diğer metaller gibi.
İç tesisatta biliyorsundur kablolar ek ile birbirine bağlanır. Bu işlem ping gibi sebepler oluştururken zamanla ömrü biten kablonun ek kısmında sorunlar oluşacağı için hız düşmesi veya kopma sorunlarını gösterecektir.
Binaya gelen hatta ek veya başka bir sorun yoksa cat 6 kablo çektirmek işe yarayacaktır.
Binaya kadar gelen ana hat kablosu ile modeme kadar gelecek cat 6 kablo arasında sadece bağlantı eki olsun. Modeme giriş sağlayacak cat 6 kablosunun ucuna anahtar çaktır çektirdikten sonra.

Eğer binaya kadar gelen kabloda modeme çekecek kadar uzunluk varsa cat 6 kablosu çektirmek yerine ana hat kablosunu modeme kadar ulaştır. Modeme kadar ulaşan anahat kablosunun ucuna anahtar çaktır.

Benim iç tesisatta 15 metre civarı cat 6 kablo var.
Bu kablonun yaklaşık 7 metresini topladım kestirmedim.
Çok fazla uzun kablo da değerlerin düşmesine ve ping oluşmasına sebep oluyor. Ben mecbur olarak öyle yaptım modemi başka noktaya taşımak için ek oluşmadan.
Ana hat kablosunda modeme kadar uzatabileceğim pay olsaydı asla cat 6 kablosu ile uğraşmazdım.
Santrale uzaklık 136metre imiş bizim ev. Ben bunu elektrikçi ye diyeyim o yapacaktır heralde ben anlamam böyle seylerden ben derim elektrikçi ye kablolar cat6 ile değişsin modeme hic ek yapmadan bağlayalım desem yapar heralde? Şimdiki telefon kablosu modeme bağladığım kablo 6 metre bu uzunlukta etki eder mi?

Çekilecek kablo modeme ulaşması için örnek olarak 8 metre olsun. Çekilen kablo gergin olmadan ulaşıyor olsa bile fazladan en az 50 cm bıraktır. Anahar kırılmasına, bozulmasına, kopmasına karşılık yapma payı olsun diye.

Yapacak kişi bazen anlamıyor işine geldiği gibi gidiyor zora düştümü.
Yapacak kişinin uygulayacağı şeyi az önce söyledim tekrar söylüyorum.
Binaya gelen ana hat kablosundan modeme kadar uzanan cat 6 kablo çekecek ek olmadan. Fazladan en az 50 cm bırakacak.
Ana hat ile cat 6 kablosu arasında sadece bağlantı eki olur. Yada bağlantı parçası ile birbirine bağlar.

Çekilecek kablo modeme ulaşması için örnek olarak 8 metre olsun. Çekilen kablo gergin olmadan ulaşıyor olsa bile fazladan en az 50 cm bıraktır. Anahar kırılmasına, bozulmasına, kopmasına karşılık yapma payı olsun diye.

Yapacak kişi bazen anlamıyor işine geldiği gibi gidiyor zora düştümü.
Yapacak kişinin uygulayacağı şeyi az önce söyledim tekrar söylüyorum.
Binaya gelen ana hat kablosundan modeme kadar uzanan cat 6 kablo çekecek ek olmadan. Fazladan en az 50 cm bırakacak.
Ana hat ile cat 6 kablosu arasında sadece bağlantı eki olur. Yada bağlantı parçası ile birbirine bağlar.
Binaya gelen anahat kablosundan dediğin Ankastre sanırım tmm bi diyeyim elektrikçi ye yapsın ins ping de azalma olur

@kutiwow
Paylaştığın görsel üzerinde indirme 100 Mbps değerine kadar gösterirken yükleme 39 Mbps değeri gösteriyor. Bu değerleri görebiliyorsan ana hat üzerinde sorun olması çok düşük ihtimal.
Paketine göre değerlerin yine iyi görsel üzerindeki değere baktığımız zaman.

Hız testlerinde cat 6 kablosunu yaptırdıktan sonra benim 8 ile 15 arası değişiyor site farkına göre.
TTNET kendi testinde ise 14 ile 15 ping olarak çıkıyor karşıma her zaman. TTNET sunucuları sıkıntılı olduğundan gerçek değerleri alamıyoruz.

Kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum faydası olacak. Ping 1ms gibi değerlere asla inmez bizim ülkemizde. Ping durumun 8 ile 20 arası gidip gelecektir.
Oyun ping seviyesi sunuculara göre değişkenlik gösterecektir.
Oyunlara ait port yönlendirme yaparak ping sorununa çözüm sağlanabiliyor.
Warframe oyunununda port yönlendirme yapıyorduk örnek olarak. Bağlantı sorunları ve ping sorunu yaşadığımız için.

@kutiwow
Paylaştığın görsel üzerinde indirme 100 Mbps değerine kadar gösterirken yükleme 39 Mbps değeri gösteriyor. Bu değerleri görebiliyorsan ana hat üzerinde sorun olması çok düşük ihtimal.
Paketine göre değerlerin yine iyi görsel üzerindeki değere baktığımız zaman.

Hız testlerinde cat 6 kablosunu yaptırdıktan sonra benim 8 ile 15 arası değişiyor site farkına göre.
TTNET kendi testinde ise 14 ile 15 ping olarak çıkıyor karşıma her zaman. TTNET sunucuları sıkıntılı olduğundan gerçek değerleri alamıyoruz.

Kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum faydası olacak. Ping 1ms gibi değerlere asla inmez bizim ülkemizde. Ping durumun 8 ile 20 arası gidip gelecektir.
Oyun ping seviyesi sunuculara göre değişkenlik gösterecektir.
Oyunlara ait port yönlendirme yaparak ping sorununa çözüm sağlanabiliyor.
Warframe oyunununda port yönlendirme yapıyorduk örnek olarak. Bağlantı sorunları ve ping sorunu yaşadığımız için.
50mbps internetim 50 nin tamamını alıyorum desem yeridir. Upload da 3.80 alıyorum. 1ms falan imkansız zaten cs go da millet 30 40 50 60 arasında oynuyor normal valve nin serverinde ben 120 100 arası 60 70 ms alsam onada razıyım

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı