Başarılı Kurulum OpenCore Catalina 10.15.3 | ASRock B450 Pro4 | Ryzen 5 3600 | Vega 64

Merhabalar,
Öncelikle herkese iyi sosyaller diliyorum.
Sizler ile yakın zamanda toplamış olduğum bilgisayarımın macOS deneyiminden bahsetmek istiyorum.
Sistem bileşenlerim;
Yakın zamanda yayınlanan Catalina sürümlerinin 10.15 ve 10.15.1 versiyonlarını Clover ile denedim. Fakat aralarında gözlemlediğim en stabil denemem OpenCore ile oldu. Sürücüler, kextler vs. aynı olabilir belki fakat ateşleme bakımından OpenCore baya iyi durumda. %95 oranında her şey çalışır durumda. Uyku moduna hala bir çözüm bulunmuş değil. Bu sistemi günlük işlerim için kullanıyorum. FaceTime, Mesajlar, iCloud vs. hepsi sorunsuz çalışmakta. Bu yazıyı paylaşmamın amacı ise, olurda bazı arkadaşlarımız iş ve proje amaçlı bu tarz bir sistem toplamak isterlerse intele kasmak zorunda değiller. Tekrar vurguluyorum. OpenCore ile Ryzen macOS ortamına gayet iyi ayak uydurmuş durumda. (Daha önce intel sistem ile de macOS kullanmış biri olarak bunu söylüyorum.) Ne yapılabilir? Evet, bu sistem bileşenlerinden 3600 yerine 3700x ve de 16GB ikave bellek yüklemesi ve 970 eve gibi bir SSD ile canavar gibi bir render sistem oluşturulabilir. Üstelik her ne kadar çöp densede Vega gibi bir seriyi render için kullanacaksanız 1300~1500 fiyat aralığında temin edebilirsiniz. Veya dilerseniz RX 580 gibi bir kart alabilirsiniz. Tavsiyem Sapphire markasıdır.

Gelelim sistemde yapmış olduğum bazı testlere;
BlackMagic.pngCinebench R20.pngGeekbench 4 CPU.pngGeekbench 4 OpenCL.pngGeekbench 5 CPU.pngGeekbench 5 Metal.pngGeekbench 5 OpenCL.pngGPU.pngHeaven.png

Masaüstü gerçek ve sanal olarak😁
Setup.jpegDesktop.jpg

Evet arkadaşlar. Konuya göz gezdirdiyseniz ve memnun kaldıysanız ne mutlu bana.
İyi sosyaller diliyorum.

Son düzenleme:
Merhaba bir şey sormak istiyorum. "Garageband" içinde kurulu oluyor mu yoksa nasıl kuruluyor veya kurulabiliyor mu bunun ile ilgili bir bilginiz var mıdır? Ben müzik düzenlene işlemleri için PC'mi mac'e çevirmek istiyorum ne kadar verimli olur bu şekilde yardımcı olursan sevinirim. Bu arada emeğine sağlık.
Hocam bahsettiğiniz program ile ilgili yeterli bilgiye sahip değilim. Dilerseniz daha detaylı bir yardım için konu açabilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür ederim.
Öncelikle tebrik ederim. OpenCore ile ben de bir sefere mahsus olarak Catalina 10.15.2 kullanıyorum. Siz hangi imajı indirdiniz? Link verebilir misiniz?
Hocam ben 10.15.1 Clover sürümünden sonra kendim bir imaj oluşturdum. Buradaki rehberi takip ederek kendi EFI klasörümün içerisine sürücülerimi, sistemime uyumlu kextler ve Config dosyamı oluşturdum. İncelemenizi tavsiye ederim. Halihazırda Windows kullanıyorsanız Windows üzerinden de USB hazırlama detaylı bir şekilde anlatılmış konu içerisinde. Son olarak imzanızdaki sistemi kullanıyorsanız ekran kartınız ile ilgili bir destek vermiyor Catalina. Bilginiz olsun. Esen kalın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkür ederim. Hatırlatma için sağ olun. Evet, destek yok o kartlara ama ben zaten kartımı değiştirdim, imzada kaldı eskisi. Kaldırmak aklıma gelmedi, MSI RX 580 var elimde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ellerinize sağlık. Ben de bugün R5 2600 Ve RX 5700 sisteme open core ile kurulum gerçekleştirdim. Uyku problemi bende de mevcut fakat anladığım kadarı ile genel bir sorun.
Asıl sormak istediğim soru ise imessage ve facetime çalıştırmak için kendi seri numaranızı ve diğer özel numaralarınızı silerek buradan paylaşma imkanınız varmı?
opencore config oluşturmak pek kolay değil benzer donanıma sahip kişiler de kullanabilir belki. Benim görmek istediğim kısım "Platform info" ve "SMBIOS" kısımları, örnek alabilmem için.
Kendi seri numaramı ve diğer ikisini de değiştirmeme rağmen çalıştıramadım çünkü.

Son düzenleme:
Selamlar acaba kullandığınız opencore efi klasörünü paylaşabilir misiniz?
Ellerinize sağlık. Ben de bugün R5 2600 ve RX 5700 sisteme open Core ile kurulum gerçekleştirdim. Uyku problemi bende de mevcut fakat anladığım kadarı ile genel bir sorun.
Asıl sormak istediğim soru ise imessage ve FaceTime çalıştırmak için kendi seri numaranızı ve diğer özel numaralarınızı silerek buradan paylaşma imkanınız var mı?
Opencore config oluşturmak pek kolay değil benzer donanıma sahip kişiler de kullanabilir belki. Benim görmek istediğim kısım "platform info" ve "smbıos" kısımları, örnek alabilmem için.
Kendi seri numaramı ve diğer ikisini de değiştirmeme rağmen çalıştıramadım çünkü.

Bende uğraşıyorum bir türlü başaramadım :(

Selamlar acaba kullandığınız opencore efi klasörünü paylaşabilir misiniz?

Bende uğraşıyorum bir türlü başaramadım :(

Mevcut donanımınız benimki ile birebir aynı mı? Aynı değil ise benim EFI klasörüm ile sorun yaşarsınız.

Opencore un en büyük özelliği EFI klasörünün her bir bilgisayar için sıfırdan oluşturulması.

Mevcut donanımınız benimki ile birebir aynı mı? Aynı değil ise benim EFI klasörüm ile sorun yaşarsınız.

Opencore un en büyük özelliği EFI klasörünün her bir bilgisayar için sıfırdan oluşturulması.

Ben konuyu açan arkadaşın EFI klasörünü istemiştim ama benim donanımlarım;
  • Ryzen 5 2600
  • ASUS B450 TUF Plus Gaming
  • Sapphire RX570 4 GB.

Ben konuyu açan arkadaşın EFI klasörünü istemiştim ama benim donanımlarım;
  • Ryzen 5 2600
  • ASUS B450 TUF Plus Gaming
  • Sapphire RX570 4 GB.

Konuları karıştırdım kusura bakmayın fakat anakart ve işlemcilerimiz aynı, o yüzden benimkini paylaşıyorum.
Fakat platform info bölümünü kendiniz doldurmanız gerekecek.
Buradan indirebilirsiniz.

Son düzenleme:
Konuları karıştırdım kusura bakmayın fakat anakart ve işlemcilerimiz aynı, o yüzden benimkini paylaşıyorum.
Fakat platform info bölümünü kendiniz doldurmanız gerekecek.
Buradan indirebilirsiniz.

Benim sistemim garip çalışıyor şu anki EFI klasörüme Shiki.kext eklemesi yaptım ses takılmaları çözüldü ancak xcode açtığım an sistem kafayı yiyor 10.15.1 Clover ile hiçbir problemim yoktu sadece mikrofon ve iMessage FaceTime dışında bakalım bunda ne olacak.

Bu anakartın ses kartı için VodooHDA veya AppleALC iyi çalışıyor. VodooHDA tüm çıkışları gösteriyor fakat ses az çıkıyor. AppleALC ise ses yüksek ve kaliteli ancak onda ön mikrofon yok. Ve ses açıp kısarken seri olmuyor biraz gecikmeli oluyor.

Bu anakartın ses kartı için vodoohda veya applealc iyi çalışıyor. Vodoohda tüm çıkışları gösteriyor fakat ses az çıkıyor. Applealc ise ses yüksek ve kaliteli ancak onda ön mikrofon yok. Ve ses açıp kısarken seri olmuyor biraz gecikmeli oluyor.

Aynen öyle, AppleALC'de mikrofon hiç çalışmıyor ön arka fark etmez ancak gecikmeli ses değişim olayını opencore kullanmaya başladığımdan beri yaşıyorum. Clover'da bir problem yoktu.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı