OpenCore ile macOS Big Sur 11.0.1 güncelleme öncesi yapılacak değişiklikler

Hepinize merhabalar, macOS Big Sur beta 11.0.1 çıktı ve normal Mac'ler üzerinde güncelleme sorunsuzca yüklenebilmektedir ama Hackintosh cihazlar üzerinde yükleme işlemine başlamadan önce config.plist dosyasında düzenleme yapmamız gerekmektedir. Bu makale ile sizler de sorunsuzca bu düzenlemeleri yapıp cihazınızı macOS Big Sur'un en güncel versiyonuna yükseltebileceksiniz.

1. Adım: Propertree-Master uygulamasını indirin ve çalıştırın (macOS için "ProperTree.command" dosyasını, Windows için "ProperTree.bat" dosyasını açınız.). Daha sonrasında OpenCore Configurator ile EFI bölüntünüzü Mount edin.

2. Adım: macOS için command+O, Windows için CTRL+O tuş kombinasyonunu kullanın ve kendinize ait olan config.plist dosyanızı seçiniz.

3. Adım: Propertree üzerinde ayarın bu şekilde olduğuna emin olun "NVRAM->7C436110-AB2A-4BBB-A880-FE41995C9F82->csr-active-Config->00000000".

4. Adım: 2. olarak yine bir ayar değiştireceğiz. Ayarınızın bu şekilde olduğuna emin olun "misc>Security>securebootmodel>disabled" (eğer ayar "defualt" olarak gözüküyorsa yine "disabled" yapınız.)

5. Adım: Son olarak "NVRAM->7C436110-AB2A-4BBB-A880-FE41995C9F82->Boot-args" içinde şu komutlar varsa silin "-wegbeta -vsmcbeta vsmcgen=a lilubetaall lilucpu=b" (a ve b harfleri sayı olabilir.)

6. Adım: macOS için command+S, Windows için CTRL+S tuş kombinasyonunu kullanarak dosyanızı kaydedip uygulamayı kapatabilirsiniz.
Artık makalemizin sonuna geldik ve sizlerde artık Hackintosh cihazınızı son sürüme güncelleyebilirsiniz.

Dipnot: Eğer Boot-args içinde şu komutlar yoksa eklemenizi öneririm "debug=0x100 keepsyms=1" bu komutlar hata olduğunda hata kodunu göstermektedir.

Önemli: config.plist üzerinde yaptığınız her işlemden sonra reset NVRAM seçeneğini kullanmayı unutmayın. OpenCore üzerinde reset NVRAM kullanılmadığı için oluşan hata sayısı çok fazladır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı