OpenRC kullanan Artix Linux Arch yerine tercih edilir mi?

Focal Fossa

Hectopat
Makaleler
3
Openrc'nin Systemd'ye göre pozitif yönde bir artısı var mıdır sizce? Arch yerine Artix tercih etmek mantıklı olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir kaç haftadır Artix kullanıyorum, sebebi ise Systemd sevmemem. Artix init sistemi dışında
Arch'tan çok farklı değil. Tabi sadece OpenRC ile sınırlı değilsiniz Runit veya S6 da tercih edebilirsiniz.
Daha önceden OpenRC kullanmayınca başlarda biraz zorluyor. OpenRC için kaynak olarak Gentoo wiki sayfası çok işime yaradı bu konuda. Esasında en güzeli Arch'ın önceden kullandığı Bsd tarzı init sistemi ama ne yazık ki artık geliştirilmiyor.

Systemd kullanırken NetworkManager ve Samba servisi açılışta takılmalara sebep oluyordu, bazen kapat komutu versem de sistem çakılıp kalıyordu.
Hiç kullanmayacağım servisler bağımlılık olarak çalışıyor, çoğu servisin ne işe yaradığını bile çözemedim o kadar çok var ki.

Bir kaç haftadır Artix kullanıyorum, sebebi ise Systemd sevmemem. Artix init sistemi dışında
Arch'tan çok farklı değil. Tabi sadece OpenRC ile sınırlı değilsiniz Runit veya S6 da tercih edebilirsiniz.
Daha önceden OpenRC kullanmayınca başlarda biraz zorluyor. OpenRC için kaynak olarak Gentoo wiki sayfası çok işime yaradı bu konuda. Esasında en güzeli Arch'ın önceden kullandığı Bsd tarzı init sistemi ama ne yazık ki artık geliştirilmiyor.

Systemd kullanırken NetworkManager ve Samba servisi açılışta takılmalara sebep oluyordu, bazen kapat komutu versem de sistem çakılıp kalıyordu.
Hiç kullanmayacağım servisler bağımlılık olarak çalışıyor, çoğu servisin ne işe yaradığını bile çözemedim o kadar çok var ki.
Artix OpenRC'yi biraz kullanmıştım fakat networkmanager, wifi ağına bağlanınca /etc/NetworkManager/... vs diye bir dosyada hata verdiği için ve başlangıçta da "NetworkManager started but inactive" hatası verdiği için vazgeçtim. Çözümü de bulamamıştım. Connman'ı devre dışı bırakın yazmıştı bir yerde bir kullanıcı fakat o da işe yaramamıştı. Aslında kullanırken bir sorun teşkil etmiyordu görünürde lakin böyle hatalı kullanmak hoşuma gitmediğinden kaldırdım tekrar Arch kurdum. SystemD geç açılıyor ve yavaştı OpenRC'ye göre. O iki sorunu halledebilirsem geçmeyi önerir misiniz?

Bu konuda size katılıyorum, Systemd'de gerçekten kullanılmayan servisler de çalışıyor, gerçi pencere yöneticili oturum kullandığım için gereksiz servisler havasını alıyor, bir halt yiyemiyor, zaten zoraki çalışanları da nakavt ediyorum.
Lakin Sytemd diğer konularda öbür init sistemlerinden çok üstün, sistemi algılaması, hızlı açılması, kısa komutlar, sistem üzerinde kullanıcı kontrolü vermesi ve her işlem için komutu olması müthiş bir artı.
Buradan Systemd özelliklerine ve tartışmaya bakabilirsiniz.

Bu konuda size katılıyorum, Systemd'de gerçekten kullanılmayan servisler de çalışıyor, gerçi pencere yöneticili oturum kullandığım için gereksiz servisler havasını alıyor, bir halt yiyemiyor, zaten zoraki çalışanları da nakavt ediyorum.
Lakin Sytemd diğer konularda öbür init sistemlerinden çok üstün, sistemi algılaması, hızlı açılması, kısa komutlar, sistem üzerinde kullanıcı kontrolü vermesi ve her işlem için komutu olması müthiş bir artı.
Buradan Systemd özelliklerine ve tartışmaya bakabilirsiniz.
Ben de bspwm ile kullanıyorum hocam. Arkaplandaki servisler pek de sorun etmiyor aslında ama OpenRC biraz daha performanslı gibi gelmişti o yüzden de kullanılmalı mı diye merak ettim. Verdiğiniz linke de bakıyorum hocam şu an.

Tercih meselesi tabi ama ben neyin ne zaman ne için çalıştığını bilmek istiyorum.
Performans konusu tartışmaya açık, OpenRc'nin benim sistemde daha kararlı ve hızlı çalıştığını düşünüyorum, ayrıca bazı Systemd servislerinin takılmalara neden olduğunu yazmıştım önceki mesajımda.
@illedelinux Hocam benim Arch kullanmaya başlama sebeplerinden biri basitlik ve sadelik felsefesi idi, yani Systemd gibi komplike ve karışık yapılar dağıtımı bambaşka yönlere çekiyor.

Şu aralar takmamaya çalıştığım bir diğer konu gereksiz modüllerin initrd içinde olması, önceden onlarla bile uğraşırdım. Aslında en basiti kendi kernel'ini derlemek ama her sürümde kernel derlenmesini beklemek sıkıcı.

@Focal Fossa NetworkManager ve Samba sadece uyarı veriyor gözardı edin. Tam araştırmadım ama rc.conf dosyasında şu servisi falan servisten sonra başlat tarzı ayar yapılabiliyor sanırım.

NetworkManager | default
agetty.tty1 | default
agetty.tty2 | default
agetty.tty3 | default
agetty.tty4 | default
agetty.tty5 | default
agetty.tty6 | default
avahi-daemon | default
binfmt | boot
bluetoothd | default
bootmisc | boot
cgroups | sysinit
consolefont | boot
cpupower | default
cronie | default
dbus | default
devfs | sysinit
dmesg | sysinit
elogind | boot
fsck | boot
hostname | boot
hwclock | boot
keymaps | boot
killprocs | shutdown
kmod-static-nodes | sysinit
lm_sensors | default
local | default nonetwork
localmount | boot
loopback | boot
modules | boot
mount-ro | shutdown
mtab | boot
net.lo | boot
opensysusers | boot
opentmpfiles-dev | sysinit
opentmpfiles-setup | boot
procfs | boot
root | boot
save-keymaps | boot
save-termencoding | boot
savecache | shutdown
smb | default
swap | boot
sysctl | boot
sysfs | sysinit
syslog-ng | default
termencoding | boot
udev | sysinit
udev-trigger | sysinit
urandom | boot
xdm | default

rc boot logging started at Sat Oct 31 20:12:30 2020

termencoding | * Setting terminal encoding [UTF-8] ...
[ ok ]
modules | * Loading module crypto_user ...
keymaps | * Setting keyboard mode [UTF-8] ...
[ ok ]
keymaps | * Loading key mappings [trq] ...
[ ok ]
modules | * Loading module vboxdrv ...
[ ok ]
[ ok ]
modules | * Loading module vboxnetadp ...
[ ok ]
modules | * Loading module vboxnetflt ...
[ ok ]
hwclock | * Setting system clock using the hardware clock [UTC] ...
[ ok ]
loopback | * Bringing up network interface lo ...
sysctl | * Configuring kernel parameters ...
[ ok ]
[ ok ]
hostname | * Setting hostname to Artix from /etc/hostname ...
procfs | * Mounting misc binary format filesystem ...
fsck | * Checking local filesystems ...
[ ok ]
[ ok ]
fsck |Home: recovering journal
fsck |Yedek: recovering journal
binfmt | * Loading custom binary format handlers ...
[ ok ]
fsck |Home: clean, 191132/5292032 files, 4690658/21150464 blocks
fsck |Yedek: clean, 351205/45965312 files, 74535277/183831217 blocks
[ ok ]
root | * Remounting filesystems ...
[ ok ]
swap | * Activating swap devices ...
mtab | * Updating /etc/mtab ...
[ ok ]
mtab | * Creating mtab symbolic link
[ ok ]
localmount | * Mounting local filesystems ...
[ ok ]
opensysusers | * Setting up sysusers.d entries ...
opentmpfiles-setup| * Setting up tmpfiles.d entries ...
urandom | * Initializing random number generator ...
[ ok ]
[ ok ]
[ ok ]
bootmisc | * Creating user login records ...
[ ok ]
consolefont | * Setting console font [iso09.16] ...
save-termencoding | * Saving terminal encoding ...
[ ok ]
save-keymaps | * Saving key mapping ...
dbus | * Starting dbus ...
[ ok ]
net.lo | * Bringing up interface lo
net.lo | * Caching network module dependencies
[ ok ]
elogind | * Starting elogind ...
[ ok ]
net.lo |need dbus
[ ok ]
net.lo | * 127.0.0.1/8 ...
[ ok ]
net.lo | * Adding routes
net.lo | * 127.0.0.0/8 via 127.0.0.1 ...
[ ok ]
[ ok ]

rc boot logging stopped at Sat Oct 31 20:12:33 2020

rc default logging started at Sat Oct 31 20:12:33 2020

cpupower | * Running cpupower -c all frequency-set --governor ondemand ...
NetworkManager | * Starting NetworkManager ...
bluetoothd | * Starting bluetoothd ...
lm_sensors | * Initializing sensors ...
[ ok ]
syslog-ng | * Checking your configfile (/etc/syslog-ng/syslog-ng.conf) ...
[ ok ]
xdm | * Setting up lxdm-binary ...
[ ok ]
[ ok ]
[ ok ]
syslog-ng | * Starting syslog-ng ...
[ ok ]
cronie | * Starting cronie ...
[ ok ]
NetworkManager |Connecting....... 1sConnecting........ 1s [ ok ]
Connecting......... 1sConnecting.......... 1sConnecting........... 1sConnecting............ 1sConnecting............. 1sConnecting.............. 1sConnecting............... 1sConnecting............... 0s [offline]
NetworkManager | * Marking NetworkManager as inactive. It will automatically be marked
NetworkManager | * as started after a network connection has been established.
smb | * WARNING: smb will start when NetworkManager has started
NetworkManager | * WARNING: NetworkManager has started, but is inactive
avahi-daemon | * Starting avahi-daemon ...
[ ok ]
local | * Starting local ...
[ ok ]

rc default logging stopped at Sat Oct 31 20:12:34 2020

Aynı tarzda birçok servis bağımlılığı OpenRC'de de çalışıyor ancak SystemD gibi modüler olmadığı için isimlerini görmüyorsunuz hemde biraz daha yavaş. Kernel konfigürasyonunda da kerneli modüler yaparsanız daha hızlı oluyor.

Ben de göz ardı ediyordum. Bir sorun olmuyordu internete bağlanmada falan ama uyarı mesajı çıkınca hoşuma gitmiyor öyle olması. Bir ara tekrardan bakayım Artix'e de wpa_supplicant ile belki sorun çözülür.

Yeni konular

Geri
Yukarı