Opera GX bilgisayar açıldığında bir şey indirdi

Ödev yapmak için bilgisayarı açtım fakat Opera GX kendi kendine açılıp bir siteden bir şey indirdi ve bilgisayarım çöktü şu an formatlıyorum fakat sebebi nedir?

Bir browserin böyle bir soruna yol açabileceğini hiç düşünmüyorum ,kullanım şeklinden kaynaklı olduğunu tahmin ediyorum.

Opera GX Google'dan bile fazla RAM kullanıyor tek avantajı reklam engelleyici ama eklentiler de de var.

Bir browserin böyle bir soruna yol açabileceğini hiç düşünmüyorum, kullanım şeklinden kaynaklı olduğunu tahmin ediyorum.

Bende Opera'dan kaynaklı oldugunu düşünmüyorum fakat ne bir şey indirdim ne de bir reklama falan tıkladım genelde bilgisayarımda ya LoL oynarım ya da YouTube'da takılırım.

Opera GX Google'dan bile fazla RAM kullanıyor tek avantajı reklam engelleyici ama eklentiler de de var.

Tek bir eklenti kullanıyordum o da bir oyun içindi fakat onu uzun zamandır kullanıyorum ondan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum ama yine de onu bir daha kullanmayacağım.

Opera GX Chrome'dan daha çok RAM yiyor reklamlara aldanmanın sonuçu.

Bana Google'ın daha çok kullandığı söylenmişti kandırılmışım

Son düzenleme:
Bende Opera'dan kaynaklı oldugunu düşünmüyorum fakat ne bir şey indirdim ne de bir reklama falan tıkladım genelde bilgisayarımda ya LoL oynarım ya da YouTube'da takılırım.

Tek bir eklenti kullanıyordum o da bir oyun içindi fakat onu uzun zamandır kullanıyorum ondan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum ama yine de onu bir daha kullanmayacağım.

Bana Google'ın daha çok kullandığı söylenmişti kandırılmışım
Hocam bunun hakkında bir konu da açmıtşım hatta.

İlk olarak Malwarebytes, AdwCleaner taramalarını gerçekleştir.

Bazı siteler, ek gelir için açılır pencere reklamı yapıyorlar. O tarz bir siteden, tarayıcının ayarlarını bozan zararlı yüklenmiş olabilir. Ya da yüklediğin bir uygulama, sistemi başlatınca tarayıcının bir şey indirmesi için görev oluşturmuş olabilir.

Autoruns yazılımı ile başlangıç öğeleri ve zamanlanmış görevleri kontrol et. Bilmediğin girdileri sil.

Screenshot_5.png

Anlamadığın bir şey varsa ekran görüntüsü atıp sorabilirsin.

Ayrıca şu ayarı aç. Tarayıcının otomatik indirme yapmasını önleyecektir. Her indirmede sana nereye kaydedeyim diye soracaktır. Bu ayarı Chromium tarayıcıların hepsi sunuyor. Güvenlik için açmanızı önerdiğim bir ayardır.

Screenshot_4.png

Opera için önerdiğim ortak ayarları GX için de uygulayabilirsin.

Özellikle Ublock Origin, Privacy Badger ve AdGuard DNS üçlemesini öneriyorum. Ublock ve AdGuard DNS içerisinde güvenlik içeren filtreler barındırıyor. Privacy Badger izleyici engellemede en iyi uzantı olduğundan, zararlı reklam yönlendirmelerini de neredeyse görmen imkansız. Ama Privacy Badger'i önerdiğim ayarlar ile kullanman ve siteleri tanıması için zaman vermen gerekiyor. Yani siteleri kontrol ettikçe gelişiyor gibi düşün.

Çoğu insan olaya basit bir reklam engelleme olarak bakıyor. Ama artık izleyici, reklamlar zararlı şeyler için de kullanılıyor. Bu yüzden internet güvenliği için böyle uzantılar, DNS hizmetleri falan şart. Güvendiğiniz sitelerde yine reklamlara izin verebilirsiniz. Bu uzantıları sırf garip bir ideal için kullanmamak tamamen kendinizi tehlikeye atmaktan başka bir şey değil.

Kullandığınız eklenti nedir?

Senin sorun farklı bir şey sanırım eğer ki parçalarından biri arıza yapmış ise mavi ekran verir veyahut Windows dosyası hasar görmüşse. Donanım arızası varsa yine mavi ekran verir. Keşke SS alsaydın.

Geri
Yukarı