Opera GX veri toplar mı?

• Konuyu başlatan İkr
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 46
  • Görüntüleme 3B
Hayır. Whonix'in anlattığınla alakası yok.
Hocam anlamadınız. Çok uzun yazmak istemediğimdem "Ama VirtualBox içerisinde Whonix kullanmalısınız çünkü..." diye yazmadım. Yoksa zaten Whonix olmadan direk VB içine işletim sistemi kurup Tor açarak olmayacağını ben de biliyorum.

Zaten fazla detay verdiğim uzun bir yazıydı ayrıca müsait de değildim onu yazarken. O yüzden o mesajda uzatmak istemedim.

Hocam anlamadınız. Çok uzun yazmak istemediğimdem "Ama VirtualBox içerisinde Whonix kullanmalısınız çünkü..." diye yazmadım. Yoksa zaten Whonix olmadan direk VB içine işletim sistemi kurup Tor açarak olmayacağını ben de biliyorum.

Zaten fazla detay verdiğim uzun bir yazıydı ayrıca müsait de değildim onu yazarken. O yüzden o mesajda uzatmak istemedim.
Anlamadığım bir şey yok. Sen belli ki Whonix'in nasıl çalıştığını, hatta ne olduğunu hala kavrayamamışsın. Sana yazdığım mesajdan sonra böyle bir cevap geldiğine göre, bunu araştırma zahmetine de girmemişsin.

Whonix, bilgisayara kurmak üzere tasarlanmış bir Linux dağıtımı değil. Ana makine üzerinde iki adet sanal makine çalıştırıp bunlar arasındaki ağı köprüleyerek güvenliği sağladığın bir ortam. Bunları ana makinede bulunan sanallaştırma uygulamasına kurup kullanabiliyorsun ki bu noktada işletim sisteminin Windows veya başka bir İS olması fark etmiyor.

Anlamadığım bir şey yok. Sen belli ki Whonix'in nasıl çalıştığını, hatta ne olduğunu hala kavrayamamışsın. Sana yazdığım mesajdan sonra böyle bir cevap geldiğine göre, bunu araştırma zahmetine de girmemişsin.

Whonix, bilgisayara kurmak üzere tasarlanmış bir Linux dağıtımı değil. Ana makine üzerinde iki adet sanal makine çalıştırıp bunlar arasındaki ağı köprüleyerek güvenliği sağladığın bir ortam. Bunları ana makinede bulunan sanallaştırma uygulamasına kurup kullanabiliyorsun ki bu noktada işletim sisteminin Windows veya başka bir İS olması fark etmiyor.

Bana anlamamışsın ve araştırmamışsın diyorsunuz ama ne alaka anlamadım. Aksine siz benim ne demek istediğimi anlamadınız.

Birincisi Whonix'in ne olduğunu bilmediğimi hangi mesajımdan çıkarttınız onu söylerseniz sevinirim.

İkinci olarak da Whonix'in sadece Linux'ta kullanıldığını nerede yazdığımı da alıntılarsanız yine sevinirim.

Kendi kendinize gelip polemik yarattınız. Mesajlarımda Whonix veya VirtualBox'ın Windows üzerinde de kullanılabileceğini fakat bunun Windows üzerindeki backdoor'lardan dolayı tehlikeli olduğunu ve bu yüzden Windows yerine Linux tercih edilmesi gerektiğini yazdım.

Size açıklıyorum hala geriye dönüp yazdıklarımı bir kere tekrardan dikkatlice okumayıp tartışmayı devam ettiriyorsunuz. Garip.

İlk mesajımda yazdıklarım:
VirtualBox'ı Windows üzerinden kullanabilirsiniz ama eğer birisi Windows işletim sistemine bir şekilde sızarsa siz VB kullanıyorken bile tüm yaptıklarınızı görebilir.

Üstteki maddelerden olabilecek en iyi korumayı sağlasanız bile Windows işletim sistemindeki backdoor/arkakapılar yüzünden kolayca tespit edilebiliyorsunuz.

O yüzden tamamen gizli olabilmek için hem Linux kullanmalı hem de Linux kullanırken bilgisayarınızda VirtualBox içerisine başka bir işletim sistemi kurarak

Bu kadar uzatmışken bari ilk mesajımı düzenleyip "Whonix kullanarak" ibaresini de ekleyeyim.

@Agarwaen3 Whonix hakkında hiçbir fikrinin olmadığını söyeyebiliyorum çünkü halen Whonix'in ne olduğunu anlamış gibi gözükmüyorsun. Bunu araştırmamak için ise verdiğin inadı anlamıyorum.

Daha büyük bir gizlilik sağlamak adına ilk mesajımda verdiğim öneriye, "E benim anlattığım da oydu, Whonix işte" gibi bir cevap verince sana ikisinin alakası olmadığını halihazırda söyledim. Sana Linux hostu üzerine sanal makine kurup Tor Browser Bundle'i kullanmanın neden olası güvenlik risklerine sahip olabileceğini anlattım. İki kez paragrafımda köprüleme kelimesi geçti. Bunca sözden sonra hala anlamamak hayret edici gerçekten.

O yüzden tamamen gizli olabilmek için hem Linux kullanmalı hem de Linux kullanırken bilgisayarınızda VirtualBox içerisine başka bir işletim sistemi kurarak Tor tarayıcı kullanmalısınız. VirtualBox kullanmanın nedeni de eğer VB içerisine bir virüs bulaşırsa bunun o sanal işletim sistemi dışına yani asıl işletim sisteminiz olan Linux'a bulaşamaması.

Gizliliğin ifşa edilmesi için açığın ana makineye sıçramasına gerek yok, tarayıcı - tor ağı - dışından bir bağlantı kurulması yeter. Sanal makine içinde de olsa bu senaryoda gerçek IP adresiniz açığa çıkmış olur.

Tor tarayıcısına ait bir açık sebebiyle tarayıcı dışından bağlantı kurulursa gerçek IP adresin açığa çıkmış olur. Whonix'in bütün esprisi bunu önlemek. Yazdığın hiçbir yazıda böyle bir şeyden bahsetmemişsin. Verdiğim önerinin manasını anlamak yerine polemik çıkaran sensin.

@Agarwaen3 Whonix hakkında hiçbir fikrinin olmadığını söyeyebiliyorum çünkü halen Whonix'in ne olduğunu anlamış gibi gözükmüyorsun. Bunu araştırmamak için ise verdiğin inadı anlamıyorum.

Daha büyük bir gizlilik sağlamak adına ilk mesajımda verdiğim öneriye, "E benim anlattığım da oydu, Whonix işte" gibi bir cevap verince sana ikisinin alakası olmadığını halihazırda söyledim. Sana Linux hostu üzerine sanal makine kurup Tor Browser Bundle'i kullanmanın neden olası güvenlik risklerine sahip olabileceğini anlattım. İki kez paragrafımda köprüleme kelimesi geçti. Bunca sözden sonra hala anlamamak hayret edici gerçekten.

Tor tarayıcısına ait bir açık sebebiyle tarayıcı dışından bağlantı kurulursa gerçek IP adresin açığa çıkmış olur. Whonix'in bütün esprisi bunu önlemek. Yazdığın hiçbir yazıda böyle bir şeyden bahsetmemişsin. Verdiğim önerinin manasını anlamak yerine polemik çıkaran sensin.

Önceki mesajımda dediğim gibi, geriye dönüp mesajlarımı tekrar okumadığın belli. Mesajımı yanlış hatırlıyorsun benim demediğim bir şeye demişim gibi cevap veriyorsun.
"E benim anlattığım da oydu, Whonix işte" demek ile
"Zaten benim anlattığım da oydu. Whoenix'in ismini vermedim sadece o kadar." Demek çok farklı

Birincisini demiş olsaydım, zaten Whonix'ten bahsettiğim ama ismini söylemediğimi düşünebilirdin. Bu durumda sen haklı olurdun zaten.

Bu tartışmanın bu kadar uzayacağını tahmin edebilseydim sana verdiğim cevapta biraz daha açık olurdum.

Konudaki ilk mesajımda Whonix'den hiç bahsetmememden dolayı, insanların tek yapması gereken VirtualBox'a Linux kurup ondan Tor kullanmak gibi anlatmışım. Bunun yerine Whonix'in gerekliliğine değinmem lazımdı.

Çok uzun yazmak istemediğimdem "Ama VirtualBox içerisinde Whonix kullanmalısınız çünkü..." diye yazmadım. Yoksa zaten Whonix olmadan direk VB içine işletim sistemi kurup Tor açarak olmayacağını ben de biliyorum.

Burada size Whonix kullanmanın gerekliliğini bildiğimi söylüyorum. Ayrıca neden ilk mesajımda Whonix'den bahsetmediğimi de söyledim. Bu aynı zamanda Whonix'in ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığımı bildiğimin de bir ifadesi.

Zaten ben böyle söyleyince siz konuyu başka yere çekip ne alakaysa Whonix Linux dağıtımı değil dediniz. Ve bana Whonix dersi vermeye kalktınız. Ki ben hiçbir yerde Whonix Linux'a özel demedim 😄

Opera Google ve Facebook sattığı verilere ek olarak, Çinli üst firmasına da 3-4 tane bağlantı ile verileri aktarıyor. VPN kullandığınızda direkt Çin sunucusuna bir veri aktarıyorsunuz. Hadi gizlilik önemli değil diyebilirsiniz. Opera GX normal Opera tarayıcısına göre geç güncelleme aldığından, Chromium önemli bir açık olunca düzeltilmiyor.

Yani Opera GX hem güvenlik olarak sorunlu hem de gizlilik olarak zayıf bir tarayıcı. Opera kullanacaksanız normal Opera tarayıcısını tavsiye ederim. En azından arayüzü göz yormaz, gereksiz özellikler olmadığından kaynak tüketimi daha ideal olur, hızlı güncelleme aldığından kendinizi güvenlik risklerinin eline bırakmazsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı