Opera GX yüksek RAM kullanımı

Windows işletim sistemlerinde çok daha iyi kaynak tüketimine sahip Edge öneririm.
Opera konusunda artık sürekli söylediğim şeyleri yazmak istemiyorum. Her tarayıcı bellek tüketir deyip geçmeyin. Opera gibi vasıfsız geliştiricilerle dolmuş firmalar, özellikler ile gelen sorunları çözme konusunda aşırı yeteneksizler.

Kabaca bir tarayıcının Canary ya da Nightly gibi günlük güncelleme alan sürümü varsa diğer rakiplerine göre çok daha öndedir. Çünkü hataları hızlıca kullanıcıdan gelen geri bildirim ile öğrenip, çözdükten sonra bunu ana tarayıcıya küçük sürümler halinde tanımlarlar. Chrome, Edge, Firefox, Brave gibi tarayıcıların günlük güncelleme alan sürümleri var. Vivaldi, Opera, Yandex gibi tarayıcıların ise bu tarz bir sürümleri yok.

Ayrıca Defender yerine Norton 360 Standart ya da Kaspersky IS antivirüs yazılımlarına geçmeni öneririm.

Son düzenleme:
Windows işletim sistemlerinde çok daha iyi kaynak tüketimine sahip Edge öneririm.
Opera konusunda artık sürekli söylediğim şeyleri yazmak istemiyorum. Her tarayıcı bellek tüketir deyip geçmeyin. Opera gibi vasıfsız geliştiricilerle dolmuş firmalar, özellikler ile gelen sorunları çözme konusunda aşırı yeteneksizler.

Haklısın makalen için bayağı emek vermişsin gibi görünüyor ellerine sağlık.

Çok teşekkür ederim. Yedek olarak Brave kullanmamı önerir misiniz?

Brave bellek tüketim konusunda sorunları olan bir tarayıcı. Hatta yabancı arkadaşlar ve kendi testlerim kadarıyla 2-3 kere bellek sızıntısı yaşadığıma şahit oldum. Firefox ve Brave bu konularda eleştirdiğim tek şey var. Reddit ya da topluluk forumlarında detaylı bir şekilde anlatsan bile; Yeni profil oluşturdun mu? Bize şu raporu yolla bir böcek(bug) neden oluyor olabilir. Kendilerinin hiç sorunu yok gibi davrandıklarından geliştirici tarafının vurdum duymazlığını sevmiyorum.

Ama yedek tarayıcı olarak Brave ve Firefox sisteminde bulundurabilirsin. Artık onların da gizlilik ile pazar payını yükseltemeyeceklerini ve bu sorunlarına topluluk tarafında anladıklarını belli etmeseler de, çözüm arayışına girdiklerini fark ettim.

Brave ve Firefox canı gönülden kullanmak istediğimi sürekli söylüyorum. Ama performans ve sayfa açılış hızı olayına alıştım. Alışkanlıklar kolay kolay bırakılan şeyler değiller. Brave hızlı ama dediğim sızıntılar sistemi yoruyor ve tarayıcının bir iş yaparken çökmesi sinirimi bozuyor.

Kabaca bir tarayıcının Canary ya da Nightly gibi günlük güncelleme alan sürümü varsa diğer rakiplerine göre çok daha öndedir. Çünkü hataları hızlıca kullanıcıdan gelen geri bildirim ile öğrenip, çözdükten sonra bunu ana tarayıcıya küçük sürümler halinde tanımlarlar. Chrome, Edge, Firefox, Brave gibi tarayıcıların günlük güncelleme alan sürümleri var. Vivaldi, Opera, Yandex gibi tarayıcıların ise bu tarz bir sürümleri yok.

Ayrıca Defender yerine Norton 360 Standart ya da Kaspersky IS antivirüs yazılımlarına geçmeni öneririm.

Bana kalsa Defender bile kullanmayacağım ama her seferinde tekrar açılmasıyla uğraşmak istemiyorum.

Edge cidden çok az RAM yiyor ve zaten Windows 10'un kendi tarayıcısı olduğu içinden daha hızlı.
Bana kalsa Defender bile kullanmayacağım ama her seferinde tekrar açılmasıyla uğraşmak istemiyorum.

Eee sekmelerden bahsediyorsanız bunu ayarlardan tarayıcıyı kapatınca sekmeler gitsin mi gitmesin mi diye ayarlayabiliyorsunuz.

Bence Google Chrome hepsine fark atar. Opera GX'te CPU ve RAM kısıtlama güzel bir şey ama, mesela CPU'yu en düşüğe kısıtlasan bildiğin tarayıcı çöküyor. Açıkçası bende öyle oldu, kasıyordu bende en düşüğe çektim (sadece CPU'yu) ve olanlar hayal kırıklığı gibi bir şey. YouTube'da feci kasıyor hatta bir video bile izlenemiyor. Video ilerliyor ama ortadaki dönen çember kasarak ilerliyor ama video hala devam ediyor. İşlemci ve RAM kullanımı yine çok yüksek Opera GX'te. Ama Chrome'da öyle değil. Ben şahsen Chrome'u tercih ediyorum. Bende herkes bana önerdiği için Opera GX'i indirmiştim, indirmemi söyleyen sözler şunlardı "abi oyun tarayıcısı LAN oyun tarayıcısı", "abi bak CPU ve RAM kısıtlıyor baksana LAN şuna bu başka tarayıcılarda var mı LAN hadi söylesene" tarzı şeyler söylediler. Bende dedim "ne LAN bu Opera GX? Neden herkes böyle övüyor, bari bende bir indireyim gerçekten öyle miymiş." indirdim. hiçbir yerde oturum açmamıştım yani anlayacağınız hiçbir yere oturumum açık değildi. YouTube'a girdim, tamam güzel dedim burada kasmıyor. Oturumumu açtığım zaman ve kısıtladığım zaman CPU'yu falan YouTube az kalsın ölüyordu resmen. Ha bu arada söylemeyi unutmuşum sistemimi sistemim 8 GB RAM, 2 GB ekran kartı ve AMD Ryzen 3 3200'u. Buna rağmen sistemi yedi Opera GX... Arkadaşlarım falan kullanıyor nedense onların sistemi düşük ama onlarda yağ gibi akarken, bende zar zor açılıyor. Nedenini hala anlamış değilim. Ama görev yöneticisini açıp baktığımda en fazla Opera GX yiyordu RAM'imi ve CPU'mu? Kısıtlama koysam bile video kasarak izleniyordu. Hiç beğenmedim. Önermem, ama bir deneyin. Denemekten zarar gelmez dostlar. Deneyin bakın, kasmasa benden tasarım açısından her şeyden iyi Opera GX ama çok kasıyor. Sizde deneyin eğer kasmıyorsa gerçekten Chrome'dan vazgeçin. Ha ama diyelim kısıtlama koydunuz arkadan oyun oynuyorsun işte vs. ve Alt+Tab yaptınız eğer kasıyorsa gerçekten silin. Chrome'a geçin rahatlayın. Chrome'cuyum ben kardeşim. En iyisi bence Google Chrome ve sanırım hala öyle kalacak. Hala insanlar Google Chrome'da.

Geri
Yukarı