Opera GX'ten Vivaldi'ye Geçiş ve Görüşler

Tamamdır. Teşekkürler. Ayarları tek tek bakıp ayarlayacağım. Küçük bir şey olsa da benim için eksi not. He birde unutmadan söyleyeyim. Hızlı erişim ekleyemiyorum? Biraz sorunlu başladım.
Eki Görüntüle 819450
Hızlı erişim diye ayrı bir klasör açmanız, yeni sekmede onu seçmeniz lazım. Normalde bu sorunlar yaşanmıyor, ilginç.

Merhaba herkese. Dün uzun zamandır kullandığım Opera GX tarayıcısından çok tavsiye edilen Vivaldi'ye geçtim. Peki neden geçtim? Bu konuda bunlardan bahsedeceğim. Vivaldi'ye geçilir mi sorusunun cevabını da bu konuda bulabilirsiniz.

Opera GX'ten Vivaldi'ye geçmemin ana sebepleri şunlar;
  • Opera GX'teki güvenlik sorunları
  • Google Meet gibi sitelerde yüksek işlemci kullanımı (kısıtlama halinde sitede ve tarayıcıda takılmalar)
  • Tarayıcının genel olarak yavaşlığı

Opera GX'e Chrome'dan geçmiştim. İlk geçtiğimde nimet gibi gelmişti. Kişiselleştirmeleri, kendi reklam engelleyicisi, sol taraftaki çubuktan WhatsApp, Instagram gibi çok kullandığım uygulamalara hızlıca erişim; RAM, İnternet ve CPU kullanımını kısıtlama gibi birçok artısı vardı benim için. Normal sitelerde Chrome kadar RAM yemiyordu. Birkaç aylık kullanımımın ardından güvenlik sorunları bahsettiğim diğer sebepler dolayısıyla Vivaldi'ye geçtim.

Vivaldi bilmiyorsanız Opera'nın yapımcıları tarafından geliştirilmiş bir tarayıcı. Chrome altyapısı kullanıyor ve bütün Chrome eklentilerini kullanabiliyorsunuz. Opera'ya kıyasla çok daha fazla kişiselleştirme seçeneğine sahip. Vivaldi'de herhangi bir CPU, RAM veya internet limitleme özelliği yok ancak buna gerek olduğunu da düşünmüyorum.

Opera GX'te Google Meet'te canlı bağlantı ve 3-4 sekme açıkken işlemci kullanımı %40-50'yi bulurken şu an Vivaldi'de aynı şekilde işlemci kullanımım %10-15 civarında geziyor. Tarayıcı düşük tüketim ile fazlasıyla hızlı bir bağlantı ve performans veriyor.

Vivaldi'nin Opera GX'e Göre Artıları:
  • Daha hızlı bağlantı
  • İkide bir güncelleme gelmemesi
  • Daha iyi çalışan bir reklam engelleyicisi
  • Daha fazla kişiselleştirme
  • Mola verme, sekme birleştirme gibi birçok faydalı özellik
  • İstediğiniz web sitesini ekleyebildiğiniz web paneli
Vivaldi'nin Opera GX'e Göre Eksileri:
  • Dahili VPN servisi
  • Oyunlardaki indirimleri ve oyunlar ile ilgili haberleri gösteren ana sayfa

Peki,

Herhangi bir Web tarayıcısından (Chrome, Edge, Opera, Opera GX..) Vivaldi'ye geçilir mi?

Evet, geçilir.

Eğer geçmeyi düşünüyorsanız hiç tereddüt etmeden hemen geçin derim. Bugüne kadar kullandığım en iyi tarayıcı.
Neymiş bu güvenlik sorunları ciddiyse bende geçmeyi düşünüyorum.

Aga iyi hoş tarayıcı da sekmelerin rengi siteye göre değişiyor. Onu nasıl kapatacağım.
+Olarak her kapatıp açtığımda oturumlarım kapanıyor. Onu da bulamadım. Tüm çerezleri açınca düzeldi bu. Fakat diğerini hala bulamadım.
Eki Görüntüle 819409
Eki Görüntüle 819410
Her sitede kendi temam olsun. Sekme ikonları neden beyaz çizgi ile çevreli?
Hala çözemediyseniz sorunları, çözemediklerinizi söyleyin yardımcı olmaya çalışayım.
Chrome algılanıyor Vivaldi. Nedenini bilmiyorum.

Vivaldi'nin kendi reklam engelleyicisinden sonra benim için en büyük sıkıntısı, aslında sıkıntı da denemez pek hoş karşılamıyorum diyeyim.

Geri
Yukarı