Opera veya Opera GX güvenli mi?

Chromium ile gelen güvenlik sistemi ve kendine ait de bir malware siteleri vb. koruması bulunuyor. Bu tarafta güvenlik sorunu yok.

Ama Opera GX'in alakasız zamanlarda çöküp tüm verileri kaybettirme sorunu halen devam ediyor. Hatta şöyle diyeyim Opera geliştiricileri için bu bir sorun değil. Kullanıcıların forumlara vb. yazdıklarına yaptıkları dönüşler, sizin hatalı kullanımınız sonucu deyip görmezden geliniyor. Ama bu çökme sonrası tüm çerezlerin yok olması pek kullanıcı hatası gibi durmuyor. Buna da güvenilirlik olarak bakarsak GX, normal Opera'ya göre güvenli değil.

Opera kullanılacaksa her zaman ana ürünü olan varsayılan Opera öneriyorum.

Bu arada Twitter, Facebook, Google gibi büyük firmalar verileri birbiri arasında sürekli paslarlar. Twitter bunların arasında en çok belli edenlerden biri. Google üzerinde bir adet lastik videosu izlediniz. Önünüze ertesi gün lastik reklamı veya lastikler ile yazan birinin tweetleri düşebiliyor. Instagram'da benzer şeyleri yapıyor ama onun sistemi güncelleme aralığı daha uzun. Mesela kedi için ara sıra alışveriş yapıyorum veya kedi videoları beğeniyorum diye sürekli mama vb. reklamı görüyorum.

Bu toplanan verilerden korunmak için sadece Brave ve LibreWolf kullanmanız yetmiyor. Bu siteleri kullanmanız bile veri çalmaları için yeterlidir. Aşırı gizlilik odaklı forumlarda, bu uygulamalara bağlanan harici siteler veya alternatifini kullanmaya çabalayan kullanıcılar var. Elbette çoğunluğun karşısında azınlık olarak kalıyorlar.

Son düzenleme:
Chromium ile gelen güvenlik sistemi ve kendine ait de bir malware siteleri vb. koruması bulunuyor. Bu tarafta güvenlik sorunu yok.

Ama Opera GX'in alakasız zamanlarda çöküp tüm verileri kaybettirme sorunu halen devam ediyor. Hatta şöyle diyeyim Opera geliştiricileri için bu bir sorun değil. Kullanıcıların forumlara vb. yazdıklarına yaptıkları dönüşler, sizin hatalı kullanımınız sonucu deyip görmezden geliniyor. Ama bu çökme sonrası tüm çerezlerin yok olması pek kullanıcı hatası gibi durmuyor. Buna da güvenilirlik olarak bakarsak gx, normal Opera'ya göre güvenli değil.

Opera kullanılacaksa her zaman ana ürünü olan varsayılan Opera öneriyorum.

Bu arada Twitter, Facebook, Google gibi büyük firmalar verileri birbiri arasında sürekli paslarlar. Twitter bunların arasında en çok belli edenlerden biri. Google üzerinde bir adet lastik videosu izlediniz. Önünüze ertesi gün lastik reklamı veya lastikler ile yazan birinin tweetleri düşebiliyor. Instagram'da benzer şeyleri yapıyor ama onun sistemi güncelleme aralığı daha uzun. Mesela kedi için ara sıra alışveriş yapıyorum veya kedi videoları beğeniyorum diye sürekli mama vb. reklamı görüyorum.

Bu toplanan verilerden korunmak için sadece Brave ve librewolf kullanmanız yetmiyor. Bu siteleri kullanmanız bile veri çalmaları için yeterlidir. Aşırı gizlilik odaklı forumlarda, bu uygulamalara bağlanan harici siteler veya alternatifini kullanmaya çabalayan kullanıcılar var. Elbette çoğunluğun karşısında azınlık olarak kalıyorlar.

Öncelikle bizi bu konuda bilgilendirdiğiniz için teşekkürlerimi iletirim, anladığım kadarıyla normal 'Opera' kullanmamızda bir sorun yok değil mi?

Gizlilik arıyorsan Brave ve LibreWolf belki Firefox ama onun için ayrıca ayarlar yapmanız gerekiyor. Varsayılan hali tamamen gizlilik odaklı değil.

Veri satmaktan bahsettiği atıyorum seni A kişisi olarak görüyor. Kendi reklam ağında senin gezdiğin sitelere göre ürün önerisi vb. yapıyor. Bunu ayrıca üçüncü taraflar ile de para karşılığı paylaşıyor. Avrupa ve ABD bu firmaları sürekli gizlilik için takip eden kuruluşlar var. Bu kuruluşlar direkt olarak adının geçmesini önlemeye çalıştığı gibi gizliliğin artması için sürekli yeni tavizler vermesini sağlıyor.

Aramıyorsan Chrome, Edge, Opera, Vivaldi herhangi bir güvenlik sorunu çıkarmaz. Ama normal Opera'yı öneriyorum. İstikrar ve hız arıyorsanız da Chrome ve Edge dışına çıkmayın.

Yani güvenlik sorunu yaşamazsınız. Gizlilik ile güvenliği bir tutup kafalanızı karıştıran üyelere rica biraz daha ben bunu seviyorum o da sevsin tadında yorum yapmayın lütfen.

Geri
Yukarı