Opera GX güvenli mi?

Opera GX'i kullandım ve sevmedim. Neden kullanırlar ki zaten?

Başta benim de hoşuma gitmişti, yan çubuk olayı falan 3 4 sekme açınca 1 1-5 GB RAM tükettiğini gördüm sonra Brave geçtim

Örneğin hangi eklentiler? Ben de 2. browser olarak Brave kullanıyorum.

uBlock Origin, yeni sekme açınca gelen duvar kağıdı eklentisi, VPN, pop-up blocker, bitwarden, the great suspender Gmail bildirimi, Dark reader.

Hantal ve gereksiz süs dolu, Çin'li bir şirkete satılan, 40 bin takipçili YouTube kanallarına bile sırf birkaç kişi daha indirsin diye reklam veren tek tarayıcı olan Opera GX'i kullanmanızı tavsiye etmem.

Opera GX daha fazla gizlilik sorunu var. Benim sistemimde mikrofon kullanımı algılayınca sesi %20 civarı bir kısma uygulanıyor. Opera GX tüm çerezleri temizlenip ilk giriş yaptığımda 30 saniye bu erişime maruz kalıyor. Bu tarz şeyleri ben şahsen sevmiyorum. Kendi verimi gizleyebildiğim kadarıyla gizleme taraftarıyım.

Opera Facebook, Google ve kendi paravan Çinli reklam şirketine veri sattığından, gizliliğe değer veren birinin kullanmaması gerekiyor. Firefox ya da Brave öneririm. Bunun dışında inanın Amerikan devleri Google ya da Microsoft daha faydalı olacaktır. Özellikle gençler sırf tarayıcıyı seviyor diye gizliliği pek umursamıyorlar. Ama verinizi sızdıracak kadar yetersiz olan şirketlere dağıtılmasını ben doğru bulmuyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı