Opera vs Chrome

Bence Chrome çünkü bir Google hesabına bilgilerini senkronize edebiliyorsun.

İnternette takılırken(eğlence/vakit geçirme amaçlı) Opera kullanılıyorum Mail, Drive, Meeting vs. kullanırken Chrome kullanıyorum, iş için Firefox kullanıyorum. Hepsi güzel hepsini kullanın.

Opera ve veri muhabbeti açanları çok ciddiye almayın. Eğer veri toplanması sorunsa ungoogled chromium gibi şeyler kullanmanız lazım ama şuan ki konumuz az ram harcayan tarayıcı. Opera GX öneririm bunun için. Kullanacağı maksimum ram, interneti ve işlemciyi belirleyebiliyorsunuz.
Bir başka konudaki mesajım. Opera ve veri çalınıyor muhabbeti bomboş. Gizlilik sözleşmesinde toplanan veriler ve nasıl işlendikleri yazıyor. Kapalı kaynak bir yazılım olduğu için yalan söyleyip söylemediklerini çok ayırt edemeyebiliriz ancak sundukları gizlilik sözleşmesine göre gayet normal telemetriler topluyorlar.

Verilerinizin toplanmasını istemiyorsanız, Ungoogled chromium vb tarayıcılar kullanmanız lazım.
Performans açısından Chrome daha hızlı bir çok benchmarka göre, ancak ben üşenmiyor olsam GX tercih ederim. Şuan Chrome kullanıyorum ama sebebi hesaplara tekrar giriş yapıp, milyon tane şifreyi tekrar kaydetmem gerekiyor olması. Eğer yakında PC'ye format atacak olursam tekrar Opera GX kullanmaya başlayacağım. Kullanacağı ram tutarını kısıtlayabiliyor olmak, internet bağlantısını kısıtlayabiliyor olmak aşırı kullanışlı geliyor bana. Özellikle 10 mbps bağlantıya sahipken açtığım bir videonun 9'unu kullanması bazen beni çok yoruyor.

Bi süre Opera GX kullandım performans olarak hiç bir şey kazanmadım neredeyse ama çok yavaş hissettirdi sonra geri Chrome geçtim. Her tarayıcıyı kullanmış biri olarak testlere güvenim kalmadı resmen hiç biri Chrome kadar hızlı değil.

Güzel ve değerli yorumlarınız için teşekkür ederim, opera kullanmaktaydım ona devam edeceğim gibi gözüküyor. Belki Gx’e geçiş yapabilirim. Teşekkürler.

Geri
Yukarı