Opera'nın Chrome'dan ne farkı var ?

theFaceless

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Budapeşte
İnternette gezindiğim zaman kimi görsem " yaa Opera varken Chrome kullanılır mı sistemi sömürüyor " diyor. Aynı sekmeleri her iki tarayıcıda da açtım fakat ben Opera'nın artı bir tarafını göremedim.

xxfds.png

İnternette gezindiğim zaman kimi görsem " yaa Opera varken Chrome kullanılır mı sistemi sömürüyor " diyor. Aynı sekmeleri her iki tarayıcıda da açtım fakat ben Opera'nın artı bir tarafını göremedim.

Eki Görüntüle 486887

Operanın sunduğu seçenekler daha fazladır ve teması daha geniştir. Ben Opera kullanıyorum ve daha iyi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca googlenin uzantıları dengesiz. Ben zamanında google kullandığımda kendi kafasına göre uzantı yükleyip bilgisayarımı yavaşlatıyordu. o bahsettiğiniz kişilerin demek istedikleride bu olabilir.

Chromium alt yapısını, kendi arayüzü, sol menüsü ve VPN ile kullanan bir tarayıcıdır. En önemli farkı bu olabilir. Reklam engelleyicisi vasat fitlreler sunuyor. Her türlü harici uzantıya ihtiyaç duyuyorsun.

Onun dışında tarayıcı fanboylarını ciddiye almayın. Opera Çinlilere satıldığından beri, gelişim süreci neredeyse ölmüş durumda. Chromium sunduğu özellikleri, kendi özellikleri gibi pazarlayabiliyorlar. Sol menüyü sevenler, Opera geliştiricilerinin yaptığı Vivaldi bakabilirler.

Chromium yapanların Google geliştiricisi olduğunu söyleyebilirim. Sadelik arayan bir kişi için Chrome gayet yeterlidir. Hız ve gizlilik arıyorsan, Brave göz atabilirsin. Düşük sistem kaynağı arıyorsan, Slimjet şu anda aralarında en iyisidir. VPN arıyorsan Opera kullanabilirsin.

Chrome ve Slimjet senkronizasyon, sağ tıkla çeviri gibi özellikleri sunuyor. Bu özellikler diğer Chromium tarayıcılar da yok. Chrome kullananlara, Slimjet tavsiye edebilirim. Özellikle indirme, şifre yöneticisi ve içinde bulunan ekran görüntüsü alma aracı çok işinize yarayabilir. Otomatik bellek temizleme ayarı da çok iyi çalışıyor.

Ben Brave kullanıyorum. Diğer tarayıcıların aksine yüksek sistem kaynağı kullanıyor. Reklam ve gizlilik engellemesi, HTTPS yükseltmesi gibi önemli özellikleri var. Ayrıca google veri toplama hizmetlerinin çoğunu kapalı olarak sunuyor. Mesela mobil üzerinde, videoları arka planda oynatma seçeneği ve reklam engelleme sunuyor. Youtube mobilden izleyenlere tavsiye edebilirim.
Brave BAT sistemini, insanlara kolay bir şekilde sunmayı başarırsa. Bana göre Chrome tek rakip olabilecek tarayıcı olarak gözüküyor. Diğer tarayıcıların sunduğu basit özellikler, maalesef kullanıcıyı çekebilecek kadar yeterli değil. Chrome rekabeti gördüğünden, uzantıya gerek kalmadan bazı özellikleri sunmak için geliştirmeye devam ediyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Mithat Berhan Onlar sekme sayısı değil. Tarayıcının kullandığı işlem sayısı. 😁

Son düzenleme:
Onlar sekme sayısı değil. Tarayıcının kullandığı işlem sayısı. 😁
Win7 kullanırken orada sekme sayısı yazıyordu ben de onla karıştırdım herhalde 😁

Ama bana soracak olursanız eğer tema için bile Opera GX kullanılabilir.
YT üzerinde reklam çıkmaması bile ayrı kullanma sebebim.

Ama Brave ve Chromium Edge de güzel tarayıcılar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı