Opera'nın Chrome'dan ne farkı var ?

Chrome kullaniyorum, hepsini denedim, yine sonunda Chrome'a dondum. Android ile senk. olmasi vs. tercihim bu yonde. 4C8T islemcili, 8GB RAM'li ve SSD'li bir PC'de; Chrome'un yavas calisacagina inanmiyorum.

Bana göre Chromium tabanlı yeni edge tarayıcısı daha iyi. Sayfaları daha hızlı yüklüyor. Ram kullanımı da iyi.

İnternette gezindiğim zaman kimi görsem " yaa Opera varken Chrome kullanılır mı sistemi sömürüyor " diyor. Aynı sekmeleri her iki tarayıcıda da açtım fakat ben Opera'nın artı bir tarafını göremedim.

Eki Görüntüle 486887
Hocam emin misiniz ? Bende Chorme daha fazla ram tüketiyormuş gibi geliyor.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    90,8 KB · Görüntüleme: 55
Görev yöneticisinin ayrıntılarınada bakman gerekiyor. Orada 3-5 tane daha sistem kullanan Chrome eklentileri çıkıyor hepsini toplayarak bak bide ozaman belli olur hangisi daha fazla sistem kullandığı.

@theFaceless Arayüzünden kaynaklı bellek tüketimi yüksek, mesela sağdaki menüyü, Chromium bağımsız göstermek için ayrıca bir hızlı erişim görevi çalışıyor. Biraz insanların gözünü boyamak için, sistem kaynağından ödün veriyorlar. Ama son zamanlarda azalan kullanıcı sayısı, sistem kaynağı tüketiminde yaşanan orantısızlıklar. Yavaştan Chromium arayüzünü kabul ettiklerini gösteriyor. Mesela ayarlar menüsünü, Chromium sunduğu arayüze geçirdiler. Önceden köşeler keskindi, Şimdi Google her hizmetinde dayattığı yumuşak köşeli arayüze geçiş yaptılar.

@Ranger1 Windows 10 tüm işlemleri gruplandırıyor. Yani aşağıda görev olmadan da, Chrome daha düşük bellek tüketiyor. Bu konuda baya geliştirme yaptılar. Chrome çok bellek tüketiyor sohbeti, ezbere konuşup test etmeyenlerden dolayı devam ediyor. Merak edenlerin test etmesini öneririm.
@Nakerosu Windows 10 görev yöneticisi, bir uygulama'nın çalıştırdığı işlemleri tek grup halinde topluyor. Detaylı bakarsan tüm işlemlerini görebilirsin.

Screenshot_1.png

@theFaceless Arayüzünden kaynaklı bellek tüketimi yüksek, mesela sağdaki menüyü, Chromium bağımsız göstermek için ayrıca bir hızlı erişim görevi çalışıyor. Biraz insanların gözünü boyamak için, sistem kaynağından ödün veriyorlar. Ama son zamanlarda azalan kullanıcı sayısı, sistem kaynağı tüketiminde yaşanan orantısızlıklar. Yavaştan Chromium arayüzünü kabul ettiklerini gösteriyor. Mesela ayarlar menüsünü, Chromium sunduğu arayüze geçirdiler. Önceden köşeler keskindi, Şimdi Google her hizmetinde dayattığı yumuşak köşeli arayüze geçiş yaptılar.

@Ranger1 Windows 10 tüm işlemleri gruplandırıyor. Yani aşağıda görev olmadan da, Chrome daha düşük bellek tüketiyor. Bu konuda baya geliştirme yaptılar. Chrome çok bellek tüketiyor sohbeti, ezbere konuşup test etmeyenlerden dolayı devam ediyor. Merak edenlerin test etmesini öneririm.
@Nakerosu Windows 10 görev yöneticisi, bir uygulama'nın çalıştırdığı işlemleri tek grup halinde topluyor. Detaylı bakarsan tüm işlemlerini görebilirsin.

Eki Görüntüle 486913
Hocam Opera yaptığı işlem fazlaymış fark ettim. Windows 8 kullanıyorum görmedim.

İnternette gezindiğim zaman kimi görsem " yaa Opera varken Chrome kullanılır mı sistemi sömürüyor " diyor. Aynı sekmeleri her iki tarayıcıda da açtım fakat ben Opera'nın artı bir tarafını göremedim.

Eki Görüntüle 486887

Siz Opera'nın RAM ve CPU sınırlamasını açın bir de öyle kullanın. Bakalım 50 MB RAM'i aşıyor mu?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı