Opera'ya neden güvenilmiyor?

Ben de öyle okudum. Ayrıca chrome da ihlal ediyor. Daha geçen haber çıkmıştı. Chrome gizlilik modunda insanları izliyor diye
Gizlilik modunda zaten gizli olmadığınızı açıkça uyarılıyorsunuz. Gizlilik modu sadece çerezleri ve geçmişi tutmaz.

Mesela Opera'nın VPN'i ücretsiz. Ücretsiz VPN kullanılması pek tavsiye edilmiyor. VPN neden bedava olsun ki. Paralı hizmet veren VPN'ler neden var. Kişisel verilerinizi başka şirketlere satıyorlar.
Eğer derseniz ki benim verimle istediklerini yapabilirler problem değil o zaman kullanın. Ama gerçek VPN olmadığını da unutmayın. Proxy hizmeti veriyor adamlar.
Hepsini geçtim reklam engelleyicisi vasat tarayıcının. Düzeltmeleri gerek. Yalan yok bir ara iyi çalışıyordu. Bende kullanıyordum Opera'yı. Forumdaki bazı bilgili arkadaşlar sağ olsun aydınlattı bizi bu bu konuda. Bende Chrome'a geri döndüm. Parasıyla VPN satın aldım.
Google verilerinizi topluyor ama satıyor mu? Herhangi bir olaylarını duymadım. Aslında Operanında duymadım ama Opera'yı alan Çin'li şirket tekin değil sorun o zaten.
Elin Amerikalı'sı Çinlisi verilerimi alsa ne olacak demeyin. Bilgileriniz kötü amaçlı insanlar tarafından kullanılabilir.
Her Çinli şirket kötü değil bu arada.

Son düzenleme:
Yanlış bilgilendirme
Opera güvenlik açığı çok var, ama şu ana kadar bu açıktan yararlanan insan yok. Opera kullanmaya devam edebilirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çünkü o ülkedeki sunuculara giden veri güvende olmaz.
Sunuculara istedikleri gibi erişebilecekleri bir takım yasalar çıkarttılar, orada sunucusu olanlar yasalar tarafından onlara erişim hakkı vermek zorunda bırakılıyor.
Oranın nasıl distopik bir yer olduğunu zaten biliyorsunuzdur.
Zaten oranın malı yazılımları kullandıysanız ilk yüklediğiniz haliyle olmasa bile birkaç sürüm sonra bilgisayarınıza tonlarca adware yüklüyor, bu bile oranın yazılımlarını yüklememek için tek başına yeterli bir sebep.

Son düzenleme:
Bence çöp, VPN'i iyi sadece o kadar. Reklam engelleyicisi bir işe yaramıyor, uBlock Origin kurun daha iyi.

VPN'de VPN olsa Proxy sadece. Herifler VPN hizmeti veriyormuş gibi reklam yapıyorlar tam bir kandırmaca. Ücretsiz VPN olamaz. Veri madenciliği için ekledikleri düşünülüyor.

Son düzenleme:
Ücretsiz ve sınırsız VPN hizmeti sunmaları, tarayıcı içerisinde isteğimiz dışında varsayılan olarak gelen Facebook, Twitter ve Instagram'ın tarayıcıya entegre olarak gelmesi ve şirketin çoğunluğunun satılmış olduğu Çin menşeili şirketlerden biri olan Qihoo 360'ın geçmişinin pek iç açıcı olmaması gibi nedenlerden dolayı artık güvenilecek bir tarafı kalmıyor.

Opera, Çinli bir şirket olan Golden Brick'e satıldıktan sonra kullanıcı verilerini alan izleyiciler eklendi.

Alternatif olarak Vivaldi tarayıcısını önerebilirim. Opera'nın eski geliştiricileri tarafından yapılan bir tarayıcıdır.

Geri
Yukarı