Oppo A73 vs A74

plx22

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar.
Oppo A73 ve A74'ü araştırıyordum Karşılaştırma ilgili linkten baktığımda A73'te gorilla glass 3 varken A74'te görünmüyor, yine A73'te ufs varken A74'te görünmüyor, A73'te FM radyo varken A74'te görünmüyor. A73 daha eski olmasına rağmen bu fark neden acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar.
Oppo A73 ve A74'ü araştırıyordum Karşılaştırma ilgili linkten baktığımda A73'te gorilla glass 3 varken A74'te görünmüyor, yine A73'te ufs varken A74'te görünmüyor, A73'te FM radyo varken A74'te görünmüyor. A73 daha eski olmasına rağmen bu fark neden acaba?

Çok takmayın o tür siteler bazı bilgiler eksik oluyor.
@plx22
A74'te ana kamera 48MP ve batarya daha büyük bir de Android 11 ile geliyor şahsen güncel olan A74 derim.

A74 modelinin Gorilla Glass ve FM Radyo desteği yok. Gorilla Glass desteği olsaydı firma bunu belirtirdi. Sitelerde yanlışlık yok. Oppo'nun kendi sitesine girdiğinizde de A73 modelinin GG desteği olduğunu yazarken, A74 modelinde bunu yazmamış. Belirtmemesinin nedeni ekranın böyle bir desteği olmaması yüzünden. Maliyetlerden kaçmak için böyle yollar izliyor firmalar.

A74 ile A73 arasında dağlar kadar fark yok bu arada. İşlemcileri aynı mesela. A73 almak daha mantıklı. İkisinin de kamerası 1080P30 FPS. Kamerada da çok bir fark yok, 16 MP'den 48 MP'ye çıkması da Xiaomi'nin yaptığı boş satış stratejisinden başka hiçbir şey değil.

Ek olarak A73'de fazladan bir kamera daha var.

Alakası yok, sensör farkı var. Net arka kamera noktasında A74 daha iyi.

Zaten tam olarak demek istediğim o değildi, sensörünün daha iyi olduğu zaten tahmin edilebilir bir şey fakat Xiaomi'nin 108 MP kamera çıkartıp 12 MP IPhone'dan daha kötü olduğu durumdan bahsettim. Yine de A74 tercih etmezdim şahsen. Daha ucuzlarsa anca öyle seçilebilir gibi.

Bahsettiğin 108 MP ile 12 MP ile bu cihazların MP değeri aynı mantıkla kıyaslamak pek doğru değil. Bahsettiğin 12 MP'lik sensör çok kaliteli ve işin içinde Iphone'un muhteşem kamera yazılımı var. Elbette MP değerine bakılarak kamera performansı değerlendirilemez. Burada bahsettiğimiz iki model de aynı firmanın ürünü, bu yüzden kamera yazılımları aynı. Bu nedenle 16 MP ve 48 MP farkına MP aldatmacası demek doğru değil. Farklı markalarının ürünleri olsaydı MP değerleri dediğin gibi yanıltıcı olabilirdi. Burada öyle bir durum söz konusu değil.

Zaten tam olarak demek istediğim o değildi, sensörünün daha iyi olduğu zaten tahmin edilebilir bir şey fakat Xiaomi'nin 108 MP kamera çıkartıp 12 MP IPhone'dan daha kötü olduğu durumdan bahsettim. Yine de A74 tercih etmezdim şahsen. Daha ucuzlarsa anca öyle seçilebilir gibi.
Telefonda kameraya önem veren kişiler için Oppo A74 iyi bir tercih. Kamera pek önemli değilse kullanıcı için dediğiniz gibi A73 alınabilir.

Kamerada çok bir fark yok, 16 MP'den 48 MP'ye çıkması da Xiaomi'nin yaptığı boş satış stratejisinden başka hiçbir şey değil.

A73 ile A74 modelinin sensörü farklı ve A74 daha iyi arka kamera noktasında.

Ek olarak A73'de fazladan bir kamera daha var.

Nokia'nın bir telefonu vardı lavabo gideri şeklinde 6 kamera vardı o zaman o telefon kamera konusunda şu an iPhone 12 Pro Max'ten daha iyi mi oluyor? :D
Sonuçta birinde 3 kamera diğerine 5+ kamera var :D :D

Geri
Yukarı