"Orijinal Apple Parçası" nedir?

Merhaba, 11 Kasım'da gecenin bir vakti laptop arayışındayken yaklaşık 2 aydır aklımda olan telefon değiştirme fikrimi tekrar gözden geçirdim ve aylardır takip ettiğim, yorumlarını ve görüşlerini her türlü sitede okuduğum EasyCep'ten bir iPhone 11 aldım.

Cihazın özellikleri;
64 GB depolama, mükemmel seviyesinde (en üst) kozmetik, product red rengi ve %100 batarya. Ürünü siteden bu şekilde 6 ay taksitli bir biçimde aldım.

Bana gönderilen cihazın ekranı değişmiş olsaydı muhtemelen iade edecektim ancak ne güzel ki sadece kasası ve bataryası değişmiş. Kasanın değişmesi çok da fifi, en fazla düşmüştür camı kırılmıştır nasıl olsa arkası cam bu telefonların.

Cihazın kutusunun içerisindeki raporda kasa ve batarya değişimi yapıldığı söyleniyor. QR kodu okuttuğumuzda karşımıza çıkan sayfada kasa olarak eş değer (muhtemelen yan sanayi vs.) Dese de batarya için orijinal diyor.
Şimdiye kadar EasyCep'ten bataryası değişmiş telefon alan çoğu kişi bataryanın yan sanayi olmasından şikayetçiydi okuduğum yorumlarda. Ancak ben kendi durumumu anlayamadım.

Cihazın kasasını açtırmadım ama İstanbul'a gittiğimde Fppro'ya uğrayıp bantlarını yeniletip içerisindeki donanıma göz gezdirmek isterim (eğer bataryanın orijinal olduğu doğrulanamazsa).

İki farklı şekilde size durumu aktarayım.

Bataryanın yan sanayi olma ihtimalini arttıran şeyler:
1- ısınıyor. Daha önce iPhone 11 orijinal bataryasının ne kadar ısındığını hiç görmedim ama ısınıyor. (20W)
2- EasyCep genel olarak yan sanayi kullanıyor.
3- 3uTools üzerinde şarj döngüsü olarak 0 defa gözüküyor. Yani muhtemelen yeni değişmiş.

Bataryanın orijinal olma ihtimalini arttıran şeyler:
1- cihazı PC'ye bağlayıp 3uTools üzerinden pil kontrolü yaptığımızda değerleri gayet güzel bir şekilde okuyor, pil üreticisinin sunwoda markası olduğunu söylüyor. Sunwoda markası Chip'in haberine göre Apple'ın 2019 yılındaki pil üreticilerinden biri.
2- ayarlardan pil sekmesine geldiğimizde batarya sağlığı net bir şekilde %100 olarak gözüküyor.
3- ayarlardan uygulamaların % olarak tükettiği pil oranı net bir şekilde görülebiliyor. Bazı yan sanayi pillerde bunlar görünmüyormuş.

4 ve en önemlisi;
Ayarlardan genel>hakkında kısmına geldiğimiz zaman parçalar ve servis geçmişi kısmında pil gözüküyor, orijinal Apple parçası olarak işlenmiş.
Onarım tarihi olarak ise 21 Ekim 2022 gözüküyor. Ben cihazı 11 Kasım 2022'de satın aldım. Tam 20-21 günlük bir fark var arada ancak muhtemelen EasyCep bu tarz cihazları kampanya için bekletmiştir diye düşünüyorum.
Bildiğim kadarıyla bu tarz servis geçmişi kısmı sadece Apple yetkili servislerinde vs. işlem yapıldığında uygulanıyor. Eğer öyle ise bu cihazın bataryası Ekim ayının sonlarına doğru her türlü değişmiş.
Burada aklıma 2 seçenek geliyor, ya EasyCep gitti müşteriden aldığı gibi %100 batarya ile orijinal batarya ile cihazı gönderdi, ya da o bataryayı söküp cebe atıp yerine kendi bataryasını taktı.

İlgili görselleri vs. ekleyeceğim. Yorumunuzu bekliyorum.
Batarya yan sanayi olsun orijinal olsun fark etmez inanın umurumda değil şu an. Sadece bu batarya yan sanayi mi yoksa orijinal mi onu öğrenmeye çalışıyorum.

Not: 3uTools üzerinde test result olarak her şey normal gözüküyor. Cihaz 31 Mayıs 2020'de üretilmiş örneğin. Testing score olarak 100 gözüküyor.

Dostum şöyle ki 3uTools batarya kısmını yeni cihazlarda tam olarak göstermiyor niye diye soracak olursan benim iPhone XS'im vardı ve pil değişimi yapılmış artık içerisinde ne var bilmiyorum 1 aylık batarya uygulamada pil 100 ama telefonda gözükmüyor ve üreticisi Apple'ın kendi firması olarak gözüküyor ve bu orijinal pil servisi mevzusunu sadece Apple yetkili servisi yapıp işleyebiliyor diye biliyorum çünkü orijinal başka cihazdan aktarsan bile hata veriyor.

Ben orijinal pil ile degistirdiklerini düşünüyorum ama döngü 0 diyor o kısım da sahte pili bir şekilde orijinal olarak okumasını sağlatmışlar gibime de geliyor ama sorun çıkaracağını da düşünmüyorum açıkçası.

Hocam duruma bir açıklık getirelim.Ürünüzün bataryasını eski bataryadaki count ıd dosyalarını içeren bilgileri özel bir cihazla(yaklaşık 150 dolar) kopyalıyorlar.Bunu yapan sınırlı sayıda yer var.Diğer bir ihtimal bataryadaki eski bms devresini yeni bataryaya lehimliyorlar.Şimdi vereceğim YouTube kanalınagiderseniz bu dediklerimin hepsini uygulamalı olarak yapıyorlar.(Rewa Technology). Bataryanız %95 ihtimalle yüksek kalite yan sanayi.

Ben orijinal pil ile degistirdiklerini düşünüyorum ama döngü 0 diyor o kısım da sahte pili bir şekilde orijinal olarak okumasını sağlatmışlar gibime de geliyor ama sorun çıkaracağını da düşünmüyorum açıkçası.
Cihaz sıfırlanınca pil döngüsü sıfırlanmıyor sanırım değil mi? Sıfırlanmıyordur yani.
Hocam duruma bir açıklık getirelim.Ürünüzün bataryasını eski bataryadaki count ıd dosyalarını içeren bilgileri özel bir cihazla(yaklaşık 150 dolar) kopyalıyorlar.Bunu yapan sınırlı sayıda yer var.Diğer bir ihtimal bataryadaki eski bms devresini yeni bataryaya lehimliyorlar.Şimdi vereceğim YouTube kanalınagiderseniz bu dediklerimin hepsini uygulamalı olarak yapıyorlar.(Rewa Technology). Bataryanız %95 ihtimalle yüksek kalite yan sanayi.
Ya hocam söyledikleriniz gerçekten mantıklı geliyor ama aklımda şöyle bir soru da var. Yan sanayi ekran olmasını umursamayan, iPhone 11 için 12.000TL civarı ön teklif sunuyorlar. Hadi bunu gitseler düşürseler yine de 11K falan eder. Adamların bunlar için uğraşacağını düşünmüyorum yani en azından bu firma için konuşuyorum. İnanın emin değilim.

Cihaz sıfırlanınca pil döngüsü sıfırlanmıyor sanırım değil mi? Sıfırlanmıyordur yani.

Ya hocam söyledikleriniz gerçekten mantıklı geliyor ama aklımda şöyle bir soru da var. Yan sanayi ekran olmasını umursamayan, iPhone 11 için 12.000TL civarı ön teklif sunuyorlar. Hadi bunu gitseler düşürseler yine de 11k falan eder. Adamların bunlar için uğraşacağını düşünmüyorum yani en azından bu firma için konuşuyorum. İnanın emin değilim.

Formatla döngü sıfırlanmaz diğer arkadaş da benim söylediklerimi söylemiş zaten yan sanayi yüksek kalite pile bir şekilde okutmuşlar değerleri ama siz bu cihazi alırken yenilenmiş diye aldınız zaten tamir gördüğünü biliyordunuz pil de Apple da orijinali var tamirciler ya Deji'ya da farklı yan sanayi kullanacaklar bir de elinizdeki vihazın pilinin ömrü bittiğinde Apple servisinde ücretli olarak ilerleyen zamanlarda taktıktırabilirsiniz sanırım veya iade edip sıfır tel almanız gerekecek karar sizin.

Formatla döngü sıfırlanmaz diğer arkadaş da benim söylediklerimi söylemiş zaten yan sanayi yüksek kalite pile bir şekilde okutmuşlar değerleri ama siz bu cihazi alırken yenilenmiş diye aldınız zaten tamir gördüğünü biliyordunuz pil de Apple da orijinali var tamirciler ya Deji'ya da farklı yan sanayi kullanacaklar bir de elinizdeki vihazın pilinin ömrü bittiğinde Apple servisinde ücretli olarak ilerleyen zamanlarda taktıktırabilirsiniz sanırım veya iade edip sıfır tel almanız gerekecek karar sizin.
Tamir gördüğünü biliyordum ancak belgede de pil kısmı Orijinal yazıyordu. Hem size hem onlara güvenmek çok zor :D
Yan sanayiyse de kullanırım ama ileri yıllarda orijinal bir pil taktırıp nesilden nesile aile içinde aktarmayı düşünüyorum cihazı.

Apple açılmış cihazlara bakmıyor parça geçmişi gözüktüğü için bu cihazlarda hiç bakmazlar yan sanayi parça varsa apple destek vermiyor maalesef

Geri
Yukarı