Orijinal GTA V'de Takılma ve Donma Sorunları

ferhatunvr

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, ben önceden GTA V oyununu orijinal olarak oynamamıştım, korsan olarak indirip oynamıştım. Şimdi oyunu satın aldım ve yükleyip oynamaya başladım ancak daha öncesinde korsan olarak oynadığımda hiç bir donma, takılma ve grafik hatalarıyla karşılaşmamıştım. Şimdi orijinal olarak aldım ve oynuyorum ama sık bir şekilde oyunda hafif donmalar, takılmalar ve kaplamaların geç gelmesi durumu oluyor. Bu sorunlar en çokta araç kullanırken başıma geliyor arabayla ilerliyorum bir anda yol ve binalar gibi objeler yok oluyor gri bir ton oluyor sonra geri geliyor. Ben ekran kartımı alırken Technopat da GTA V incelemesine baktım ve satın alma kararını verdim, daha önce korsan oynarken hiç bir sorunum yoktu gayet akıcı bir şekilde oynuyordum ancak şimdi yukarıda saydığım sorunları yaşıyorum çok sık süreyle. Oyunu oynarken FPS değerine bakıyorum normal ancak bu tarz sorunlar çıkıyor, sistemimi aşağıya ekledim.

Ek olarak bir sorum olacak. Benim monitörüm 19" ve 1440x900 çözünürlüğünde oynuyorum GTA oyununu. Daha önce oynarken bir şey dikkatimi çekmişti araçlar sanki çok genişti yani araç yanlamasına olarak genişlemiş gibiydi. En son ayarlarda gezinirken en ve boy oranı ayarını gördüm ve onu 16:10 yaptım ve araçlar düzgün gözükmeye başladı, anca otomatiğe aldığımda yine genişlemiş oldu. Benim ekran çözünürlüğüne göre en/boy oranını kaç yapmam gerekiyor 16:10 mu yoksa farklı bir ayar mı?

Şimdiden teşekkür ediyorum herkese zaman ayırdığı için, iyi günler.

Sistem;

İşlemci: İntel Core 2 Quad CPU Q8400 @ 2.66 Ghz 2.67 Ghz
Bellek: 4 GB DDR2
Ekran: MSI AMD R7 240 - 2 GB DDR3 DX12
İşletim Sistemi: Windows 10 64 bit

Son düzenleme:
İşlemciye çok fazla yüklenen bir oyun olduğu için işlemciden şüpheleniyorum.
Tabii DDR2 4 GB RAM de az gelince bu işlemciyle birlikte oyunu kaldırıyor. Sorun senin bilgisayarında değil oyunun optimizasyonnun da.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciye Çok fazla Yüklenen bir oyun olduğu için işlemci den şüpheleniyorum.
Tabi DDR2 4GB ram de az gelince bu işlemciyle birlikte oyunu kaldırıyor. Sorun senin bilgisayarında değil oyunun Optimizasyon'nun da.
Aynı çözünürlükte Q8300 ile oynarken sıkıntı çıkmıyordu. Sorun büyük ihtimalle harddiskte. Bende aynı sorun olmuştu, SSD alınca düzeldi. RAM'in yetmemesi gibi bir durumun olduğunu sanmıyorum çünkü bu çözünürlükte 4 GB yetiyor.

Tam bilmemekle beraber, bende de bu sorun olmuştu baya eskiden. Aynı dediğin gibi korsandan orijinal oyuna geçince performans kaybı yaşıyordum. Normalde tam tersi olması lazım orijinal daha iyi performans verir. Her neyse bir kaç ay sonra virüs falan bulaştı format atmak zorunda kaldım. Tekrar yüklediğimde sorunsuz oynuyordum. Büyük bir ihtimal sizde de böyle oldu. Format atma şansınız varsa deneyebilirsiniz. Çok büyük bir ihtimal çözülebilir. Zaten ondan sonrada korsana dahada bakmadım :) Çok sıkıntı yaratıyor sistemde.

Online'a geçiş yaptıysanız normaldir.
Öncelikle teşekkür ederim, bilginiz için. Online da zaten oluyor kasmalar ve online da olan kasmalar için işlemciden şüpheleniyorum, çünkü online oyunlar genellikle sadece ekran kartı değil işlemciye de çok önem veriyor. Ancak online da mesela yarışa giriyorum pist havada olduğu için 4 turluk yarış yaptım ve sıfır kasma, takılma. Sadece online da açık dünyada takılırken sorun oluyor. Ek olarak benim sorunum hikaye kısmında takılmalar oluyor bunu sormuştum ben, yukarıda söylediğim gibi aynı bilgisayar ile korsan oyunu oynadım hikaye kısmını ve sıfır problem vardı, ancak orijinal oyunu yükledim ve hikaye kısmında sorunlar ortaya çıktı. İlk başta harddisk de boş alan çok az vardı 4, 5 GB ondan kaynaklıdır dedim ancak sonrasında Payday oyununu sildim ve 60 küsur boş alan oldu hala kasmalar devam ediyor.

Sorun HDD sorunu gibi duruyor. Ben de yaşamıştım. Oyunu oynarken görev yöneticisinden HDD kullanımına bakar mısınız?
Teşekkür ederim, oyuna girdiğimde bakıp bilgilendireceğim.

İşlemciye Çok fazla Yüklenen bir oyun olduğu için işlemci den şüpheleniyorum.
Tabi DDR2 4GB ram de az gelince bu işlemciyle birlikte oyunu kaldırıyor. Sorun senin bilgisayarında değil oyunun Optimizasyon'nun da.
Ama oyunun korsan halini sıfır sıkıntı ile oynamıştım? Hikaye kısmında %75 kadar oynamıştım korsan iken ve hiç bir sorunla karşılaşmamıştım. Hatta bunlara ek olarak ben korsan iken biliyor musun emin değilim ama Flash modunu yüklemiştim ve o mod da karakterin süper hızlı koşuyor hatta ben hızlı koşarken kaplamalar 5 saniye sonra geliyordu ancak hiç bir takılma ve saire olmuyordu. Oyunu orijinal aldım yükledim bu sorunlar olmaya başladı.

Aynı çözünürlükte Q8300 ile oynarken sıkıntı çıkmıyordu. Sorun büyük ihtimalle harddiskte. Bende aynı sorun olmuştu, SSD alınca düzeldi. RAM'in yetmemesi gibi bir durumun olduğunu sanmıyorum çünkü bu çözünürlükte 4 GB yetiyor.
Teşekkür ederim, ancak benim işte yukarıda da söylediğim gibi anlam veremediğim nokta korsan da sorun yok orijinal de sorun var :) En kısa sürede zaten para geçince elime ilk iş anakart ve bellekleri değiştirmek şuan da anakart modelim çok eski Gigabyte GA-31M-S2L ve aynı şekilde bellekler DDR2 ve üstüne hızları çok düşük.

Tam bilmemekle beraber, bende de bu sorun olmuştu baya eskiden. Aynı dediğin gibi korsandan orijinal oyuna geçince performans kaybı yaşıyordum. Normalde tam tersi olması lazım orijinal daha iyi performans verir. Her neyse bir kaç ay sonra virüs falan bulaştı format atmak zorunda kaldım. Tekrar yüklediğimde sorunsuz oynuyordum. Büyük bir ihtimal sizde de böyle oldu. Format atma şansınız varsa deneyebilirsiniz. Çok büyük bir ihtimal çözülebilir. Zaten ondan sonrada korsana dahada bakmadım :) Çok sıkıntı yaratıyor sistemde.
Virüs olma ihtimali yok bilgisayarım da. Hem antivirüs programı kullanıyorum hemde öyle güvenilmez dosyalardır veya bilinmeyen alemlere dalmıyorum ancak en son format dan bu yana 4, 5 ay belki bir fazla bir eksik zaman geçmiştir. Olmadı bir ara format atıp denerim teşekkürler tavsiye için.

Eğer kaplamalar geç yükleniyorsa HDD ile alakalı olabilir.

Normal de benim bilgisayarım çok eskiden komple alınma olduğu için donanımları da baya eski taş devrinden kalma, normal şartta benim bilgisayarımda ilk alındığında 1 GB bellek, Intel Dual Core 1.66 GHz işlemci ve ekran kartı da yoktu. Ben elime para geçtikçe geliştirdim ufak ufak ve benim bilgisayar da tek HDD vardı 160 GB, sonra benim elime bir tane daha 160 geçti onuda taktım. Birde arada bir bilgisayarda takılırken kasadan bir ses geliyor hani bilgisayarı ilk açınca HDD den mi ne ses geliyor ya sanki DVD takmışsın gibi, benim bilgisayar açıkken normal internet de sörf yaparken veya oyun oynarken ara, ara bu şekilde ses geliyor.

Ama oyunun korsan halini sıfır sıkıntı ile oynamıştım? Hikaye kısmında %75 kadar oynamıştım korsan iken ve hiç bir sorunla karşılaşmamıştım. Hatta bunlara ek olarak ben korsan iken biliyor musun emin değilim ama Flash modunu yüklemiştim ve o mod da karakterin süper hızlı koşuyor hatta ben hızlı koşarken kaplamalar 5 saniye sonra geliyordu ancak hiç bir takılma ve saire olmuyordu. Oyunu orijinal aldım yükledim bu sorunlar olmaya başladı.

Normal de benim bilgisayarım çok eskiden komple alınma olduğu için donanımları da baya eski taş devrinden kalma, normal şartta benim bilgisayarımda ilk alındığında 1 GB bellek, Intel Dual Core 1.66 GHz işlemci ve ekran kartı da yoktu. Ben elime para geçtikçe geliştirdim ufak ufak ve benim bilgisayar da tek HDD vardı 160 GB, sonra benim elime bir tane daha 160 geçti onuda taktım. Birde arada bir bilgisayarda takılırken kasadan bir ses geliyor hani bilgisayarı ilk açınca HDD den mi ne ses geliyor ya sanki DVD takmışsın gibi, benim bilgisayar açıkken normal internet de sörf yaparken veya oyun oynarken ara, ara bu şekilde ses geliyor.
(n)
O zaman HDD olması muhtemel. O bilgisayarının SSD'nin tam performansından yararlanacağını da sanmıyorum ama yinede büyük bir fark görebilirsiniz.
:matrix:
Recep Baltaş'ın da bir Videosun da dediği gibi; ''SSD'siz Sistem. Sistem değildir.'' (y)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı