Oruç niyete mi bağlıdır?

Hyrooa

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar ben bu güne kadar hep oruç tuttum. Hepsinde kendi isteğimle tuttum zaten aile baskısı falan yok. Ama bugün kendimce sebeplerimden dolayı tutmak istemiyorum. Aslında çokta geçerli bir neden değil ama yapacağım işin daha verimli olması açısından tutmak istemiyorum. Ben sahura kalktım ama tutmak niyetinde kalkmadım ailem anlamasın diye. Dün akşamdan ve sahurda oruç tutmayacağıma karar vermiştim. Fakat internet oruç tutmanın niyet olduğunu okudum ama bir sürü siteye baktım hepsi farklı farklı cevap veriyor. Lütfen bilginiz varsa cevap verin rica ediyorum.

İslamda niyet önemlidir, niyetin yanında bazı şartlarında yerine getirilmesi lazım olur. Eğer sahurda niyet etmediyseniz dininize göre bir sorun teşkil edeceğini zannetmiyorum.

İslamda niyet önemlidir, niyetin yanında bazı şartlarında yerine getirilmesi lazım olur. Eğer sahurda niyet etmediyseniz dininize göre bir sorun teşkil edeceğini zannetmiyorum.
Teşekkür ederim zaten su içmiştim fakat açıkçası çok pişman oldum. Kesinlikle kaza orucu tutacağım.

“Fecir doğmadan önce niyet etmeyenin orucu yoktur”* hadisi sahih hadislerdendir. Buna göre davranılırsa niyetsiz oruç olmayacaktır, denilebilir. Tabii buradan gün ortası niyet edilemeyeceği de çikmaktadır da o, bu konu ile alakalı değil.

*(Dârimî, “Ṣavm”, 10; Tirmizî, “Ṣavm”, 33; Nesâî, “Ṣıyâm”, 68)

Geri
Yukarı