Oruç bozulursa sonrasinda bir şey yenir mi?

Ayrıyetten bilmekte fayda var, isteyerek bozulan orucun kefareti 60 gün + 1 günde bozulan oruç günü, 61 gündür...
Peki 1 günden fazla ise tutulması gereken kaza orucu 61 gün tutulduktan sonra diğer kaza oruçları aynı seri de mi yoksa bir gün kaza yapıp ertesi gün değil de 2 gün sonra yani seri halinde yapmasak oluyor mu?
Hocam yaşınız nedir? Kefaret diye bir şey yok. Tutulmayan orucun ne kazası olur ne kefareti. Bozulan orucun ise kazasını tutabilirsiniz ramazandan sonra.
15.5

Vaktinde bir buçuk iskender bitirip yanında tatlı yerken oruçlu olduğum aklıma gelmişti. Kazasını sonra tuttum tabii.

Peki 1 günden fazla ise tutulması gereken kaza orucu 61 gün tutulduktan sonra diğer kaza oruçları aynı seri de mi yoksa bir gün kaza yapıp ertesi gün değil de 2 gün sonra yani seri halinde yapmasak oluyor mu?
Beyin.exe bulunamadı. :D Hocam siz keyfi orucunuzu bozmazsanız hiçbir şekilde kefaret gerekmiyor. Siz şimdi dediniz ki ben yemek yedim. Oruç bozulunca yemek yemek keffaret gerektirmez sadece peygamber efendimiz oruç bozulsa bile sağlık sorunu dışın da oruç tutuyormuş gibi devam etmemizi tavsiye eder. Zaten bozulmuş oruç. Oruç bozulduktan sonraya bakılmaz kefaret önceye bakılır. Siz keyfi bir şekilde orucu bozmadıysanız hiçbir şekilde keffaret gerekmez.
Vaktinde bir buçuk iskender bitirip yanında tatlı yerken oruçlu olduğum aklıma gelmişti. Kazasını sonra tuttum tabii.
Hocam öyle bir durum da kazaya gerek yok. Peygamber efendimiz de bunu açıklar. Oruç olduğunu unutup da yemek içmek orucu bozmaz çünkü bu Allahın lütfudur. Orucunu unutup yiyip içen kişi orucu aklına gelince normal bir şekilde orucunu tutabilir ve kaza kefaret hiçbir şey gerekmez o gün ki orucu kabul olur. Kazasını boşuna tutmuşsunuz. :D Elbet sevabı olur ama illa tutmanıza gerek yoktu.

15.5
1 gün de isteyerek bozsan 2 gün de 3 gün de 30 günde isteyerek bozsan kefareti 60 gündür. 60 gün peşpeşe tuttuktan sonra tutmadığın günleri ayrı ayrı tutabilirsin sana kalmış.

1 gün isteyerek bozduysan 60 gün peşpeşe + 1 gün kaza orucu, 5 gün isteyerek bozduysan yine sadece 60 gün peş peşe kefaret orucu + 5 gün kaza orucu olacak şekilde tutarsın.

Ya yok hocam öyle bir şey mesheplerin uydurduğu şeyler. Tutmadığınız gün kadar tutsanız yeterli.

Pişmanlığını Allaha göstermek için yenmez.
Ne pişmanlığı hocam. :D Pişmanlık için değil yanlışlıkla orucun bozulması bizim mi hatamız? Keyfi orucu bozmak değil bu. Orucun bir sebepten dolayı bozulması. Böyle bir durum da günah falan olmaz keyfi olduğu için ve sadece sonradan o orucun kazası gerekir. Ayriyetten evet iftara kadar yenmez ama pişmanlık falan öyle birşey yok. :D

Geri
Yukarı