Çözüldü OS X El Capitan Lenovo Y510P kapanmama sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Alucard Hellsing

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Üçlü sistem kullanıyorum. Windows 10, Osx Yosemite ve Osx El Capitan. İki sistemde gayet iyi çalışıyor fakat El Capitan ile sorun yaşıyorum. Sistemi kapat dediğimde ekran gidiyor kararıyor fakat imleç uzun bir süre ekran kalıyor. Daha sonra imleç de gittikten sonra işletim sistemi kapanıyor. Yani El Capitan geç kapanıyor. Sistem kapandıktan sonra makina tamamen kapanmıyor. Aynı config dosyasını Yosemite de kullanıyor. Onda sıkıntı yok. El Capitan da bayadır sorunsuz çalışıyordu ama bugün ne olduysa oldu. Nasıl düzeltebilirim? Acaba disklerde mi bir sorun oluştu? Disk permissionsları kext wizard ile düzelttim ama sonuç değişmedi.
Komut satırını açıp sudo su komutunu girip yönetici olduktan sonra reboot komutu ile yeniden başlatmayı denedim.
Gelen sonuç : "/ is busy updating : waiting for lock"
Bunları da denedim sonuç aynı.
Config.plist dosyanda AppleRTC aktif olduğundan emin ol:
Kod:
<key>KernelAndKextPatches</key>
<dict>
<key>AppleRTC</key>
<true/>
Ayrıca ACPI fix içerisinden "FixShutdown" işaretle:
Kod:
<key>FixShutdown_0004</key>
<true/>
@montezuma

Son düzenleyen: Moderatör:
İşletim ssitemleri farklı HDD' lerde ise diğerlerini çıkartıp dene. Yada Yosemite içindeki
Clover Bootloader sil. Sistemleri boot etmek için Sadece El Capitan üzerindeki Clover Boot kullan.

İkiside farklı işletim sistemleri. El Capitan için farklı ayarlar gerekebilir. Yada çakışmada oluyor olabilir.

En iyisini yaptım. HDD/EFI/BOOT ve Clover'i sildim. Usb ye Windows üzerinde yeni El Capitan çektim win32 disk imager ile. Config dosyamın da yedeğini aldım. Sıfırdan bi yükledim. Cillop gibi şimdi :D.

Bir şey fark ettim. İlk yükleme yaptığım da gayet iyi kapanıp gayet iyi yeniden başlıyordu. Ancak USB Wifi adaptörünün kextini yükleyince böyle oldu. Kextin adını unuttum. :D

Wifi sürücüyü pkg uzantılı bir dosya ile kurduysan pacifist programı ile bu programı sök, hangi kext yüklenmiş öğrenebilirsin.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı