Osmanlı 1. Dünya Savaşı'na girmeseydi ne olurdu?

Bir de ayrıca Osmanlı kaybettiği topraklar geri istediği içinde savaşa katıldı.

Nasıl bize saldırdılar? Akdeniz'de görevli olan iki gemi var, alman gemileri. Göben ve breslaw. İngiliz donanması tarafından kovalanıyorlar, 10 Ağustos 1914 tarihinde Çanakkale Boğazı'ndan giriyorlar.

Dostum sence bunu 100 yıl sonra konuşmamız neyi değiştirecek olmuş ve bitmiş.

2.Dünya Savaşı'na girmedik girsek s. Carmışız %99

2. dünya savaşında 2 tarafda çok sıkıntılı idi ya almanlardan olacaktık Rusya bizi işgal edebilirlerdi ya da İngiliz'lerden olup bu sefer de almanlar bizi işgal edebilirlerdi.

Şansımız yoktu. Müttefik kuvvetleri zaten bizim topraklarimizi paylaşmıştı.

Bir kere Turkiye Cumhuriyeti olmayabilirdi bile.

İyi ki girmişiz ve ardından cumhuriyet kurulmuş. Padişahın kölesi olmaktan kurtulmuşuz. Atatürk'ü bir kez daha saygıyla anıyorum.

Osmanlı'nın son dönemlerinde padişah zaten göstermelik vardı. Zaten ittihat terraki devam etseydi demokrasiye Atatürk'ün rolü büyük ancak ittihat terrakinin attığı temeli geçmemek lazım.

Son düzenleme:
Şansımız yoktu. Müttefik kuvvetleri zaten bizim topraklarimizi paylaşmıştı.

Osmanlı'nın son dönemlerinde padişah zaten göstermelik vardı. Zaten ittihat terraki devam etseydi demokrasiye Atatürk'ün rolü büyük ancak ittihat terrakinin attığı temeli geçmemek lazım.
İttihat ve Terakkinin attığı temel dediğin muhabbetin kurucu ve öncüsü de Atatürk'tür, bunu bildiğini düşünüyorum. En başta farklı isimle bu oluşumu kuran, cumhuriyete giden yolda kapıları açmaya çalışan, lise yıllarında kendi ideolojisini arkadaşlarına aşılamaya çalışan ve gizlice gazeteler basıp bu oluşumun öncüsü olan da Atatürk'ün ta kendisidir, yani kendisi daha cumhuriyeti kurmadan önce cumhuriyetin temellerini çoktan atmıştır. İttihat ve Terakki'nin kuruluş amacı ve ideolojisi ilerleyen dönemlerde tamamen başkalarının eline geçip ülkenin kontrolünü, malını, varlığını ve tüm servetini eline geçirmiş kişilerden oluşmaya başlamıştır, Atatürk de bu yüzden kendisinin kurucularından olduğu bu partiden zaten ayrılmıştır, büyük savaşa girip ülkenin kaderinin kötü bir vaziyet almasının sebebi de daha sonradan İttihat ve Terakki olmuştur.

Geri
Yukarı