Osmanlı 1. Dünya Savaşı'na girmeseydi ne olurdu?

1.Dünya Savaşı'na girmesek toprakları koruyabilseydik, şimdiki Turkiye Cumhuriyeti'ni hayal ediyorum. Hayal ediyorum siz de fikirlerinizi yazın. Zaten o harbi kazanamayacağımız belliymiş.

Güçlü imparatorluklar zaten gözünü Osmanlı'ya dikmişlerdi Osmanlı balkanlarda aldığı büyük kayıplarla iyice zayıfladı bunu gören imparatorluklar Osmanlı'nın zengin topraklarına çökmek istediler yani savaştan asla kaçamazdık.

İttihat ve terakkinin attığı temel dediğin muhabbetin kurucu ve öncüsü de Atatürk'tür, bunu bildiğini düşünüyorum. En başta farklı isimle bu oluşumu kuran, cumhuriyete giden yolda kapıları açmaya çalışan, lise yıllarında kendi ideolojisini arkadaşlarına aşılamaya çalışan ve gizlice gazeteler basıp bu oluşumun öncüsü olan da Atatürk'ün ta kendisidir, yani kendisi daha cumhuriyeti kurmadan önce cumhuriyetin temellerini çoktan atmıştır. İttihat ve Terakki'nin kuruluş amacı ve ideolojisi ilerleyen dönemlerde tamamen başkalarının eline geçip ülkenin kontrolünü, malını, varlığını ve tüm servetini eline geçirmiş kişilerden oluşmaya başlamıştır, Atatürk de bu yüzden kendisinin kurucularından olduğu bu partiden zaten ayrılmıştır, büyük savaşa girip ülkenin kaderinin kötü bir vaziyet almasının sebebi de daha sonradan ittihat ve terakki olmuştur.

Atatürk ittihat terraki için normal bir subaydır. Hatta cemiyette pek sevilmeyen özellikle talat paşanın kendisine olan saygısı yüzünden yükselebilmiş bir subaydır.(malum ittihat döneminde kendilerinden zıt görüşte olanlar pek sevilmezdi) yani ittihat terrakinin özellikle cumhuriyet fikirlerinin bahattin şakir ve talat paşayla atıldığını söylemek yanlış olmaz. Kendileri bu uğurda ülkeyi ileriye taşımak isterken çökertmiş olsalarada niyetleri yeter :/ Atatürk'ün koyu bir cumhuriyetçi olduğu aşikar ancak bunun sonradan ateşlendiğini söylemek yanlış olmaz (vahdettinin kendisini dinlemeyip 3 paşayı indirmemesi, savaştan çekilmeme, abdulmecidin milli mücadeleye gelmemesi vs.)
ne uzattın birader diyenler için özet: İttihat terraki daha çok meşruti monarşist demokrat sistem isterken Atatürk tam demokrat, cumhuriyet rejimi istiyor

Güçlü imparatorluklar zaten gözünü Osmanlı'ya dikmişlerdi Osmanlı balkanlarda aldığı büyük kayıplarla iyice zayıfladı bunu gören imparatorluklar Osmanlı'nın zengin topraklarına çökmek istediler yani savaştan asla kaçamazdık.
Yani 1.dünya savaşı millet birbirine girdi Osmanlı'da toprak kurtarmak için girdi tabi gemilerle Rus topraklarını bombalamak bize hayırlı gelmedi yine hedef biz olur muyduk tartışılır.

1.Dünya Savaşı'na girmesek toprakları koruyabilseydik, şimdiki Turkiye Cumhuriyeti'ni hayal ediyorum. Hayal ediyorum siz de fikirlerinizi yazın. Zaten o harbi kazanamayacağımız belliymiş.

Alternatif tarihi düşünmek bence çok saçma. Kendiniz için "Ya keşke şunu yapsaydım şu an nerelerde olurdum" demek gibi bir şey bu. Tüm devletler yaptığı hataları yapmasa zaten hiçbiri bu durumda olmazdı.

Osmanlı 1. Dünya savaşına girmese bile illa ki savaşacaktık itilaf devletleri bir araya geldiğinde zaten bizi bölme planları yapmıştı ki ingilizler ıraktaki petrolleri gözüne dikmişti bence girmeseydik daha kötü halde olurduk ya işgal edilmiştik yada vasaldık.

Geri
Yukarı