Osmanlı döneminde sadece kralların konuşabildiği dil nedir?

ncl

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI H55M-E23 Mainboard
i3 550 3.20GHz
2x 2GB DDR3 RAM
AMD Radeon 5570 2GB
WD Green 240GB Sata SSD
Windows 10 21H2 Ognitorenks Edition
Meslek
Muzik Produktoru & Grafik Tasarim ve Video Editoru
10. sinifim, normalde hic ders dinlemem ve ilgilenmem. Bugun Edebiyat dersinde canım sıkıldı ve tenefuse cok az kaldığı için kendimi 5 dakikalik tenefuse hazirladim. Edebiyatci o sırada sanırım Osmanlı donemindeki padisahlari konusuyordu. Sonra eskiden sadece padişahların ve kralların kendi aralarında konuştuğu, başka kimsenin bilmediği bir dil olduğundan bahsetti. Hatta bu dilde hiçbir küfür hakaret vb. kelimeler yokmuş. Hangi dil olduğunu sordum ama o sırada zil çaldı. Bu dil hangi dildir?

Son düzenleyen: Moderatör:
10. sinifim, normalde hiç ders dinlemem ve ilgilenmem. Bugün edebiyat dersinde canım sıkıldı ve teneffüse cok az kaldığı için kendimi 5 dakikalik teneffüse hazirladim. Edebiyatci o sırada sanırım Osmanlı donemindeki padisahlari konusuyordu. Sonra eskiden sadece padişahların ve kralların kendi aralarında konuştuğu, başka kimsenin bilmediği bir dil olduğundan bahsetti. Hatta bu dilde hiçbir küfür hakaret vb. kelimeler yokmuş. Hangi dil olduğunu sordum ama o sırada zil çaldı. Bu dil hangi dildir?

İlk defa böyle bir şey duydum ve bunun olması çok da mantıklı bir şey değil muhtmelen hoca bir efsaneden vs. bahsediyordur konu hakkında bilgi alırsan ve iletirsen sevinirim.

10. sinifim, normalde hiç ders dinlemem ve ilgilenmem. Bugün Edebiyat dersinde canım sıkıldı ve teneffüse cok az kaldığı için kendimi 5 dakikalik teneffüse hazirladim. Edebiyatci o sırada sanırım Osmanlı donemindeki padisahlari konusuyordu. Sonra eskiden sadece padişahların ve kralların kendi aralarında konuştuğu, başka kimsenin bilmediği bir dil olduğundan bahsetti. Hatta bu dilde hiçbir küfür hakaret vb. kelimeler yokmuş. Hangi dil olduğunu sordum ama o sırada zil çaldı. Bu dil hangi dildir?

Sanırım Osmanlı döneminde padişahlara ve yüksek mevkidekilere yazılan ve sadece onların anlayabileceği seviyede ağır bir dil ve süslü anlatım içeren divan şiirlerinden bahsediyorsunuz. Ben sadece kralların konuştuğu bir dil hiç duymadım.

Ya Arapçadır ya Farsçadır. Bunlar sadece padişahların bildiği değil, eğitim seviyesinden dolayı Osmanlıda sadece padişah ve eğitimli saray tebasının anlayabileceği dillerdir. Küfür açısından Arapça olabilir, zira Türkçe esasında küfürsüz bir dildir ve çoğu küfür Farsçadan geçmiştir.

Büyük ihtimalle "Osmanlıca" dilidir fakat başka kimsenin bilmediği dil sorusuna gelirsek bu doğru değildir ayrıca her dilde olduğu gibi Osmanlıca'da da küfür mevcuttu fakat fazlaca resmiyette kullanıldığından küfürlü kelimelere ilişilmemiş olabilir.

Geri
Yukarı