Oto Amfi devresi için MOSFET değişimi

Alpaslan Enes

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Mersin
Daha fazla  
Meslek
ESNAF (BİLGİSAYAR & GÜVENLİK SİSTEMLERİ)
Arkadaşlar oto amfi devresinin çıkışları ve beslemesi arızalıydı. 4 kanalın 4 tanesi ve B+ ile GND kısa devreydi. N kanal 60V-60A MOSFET'ler ile dirençleri değiştirdim ve besleme sorununu hallettim. Yalnız çıkışlardan söktüğüm MOSFET'lerin 6 tanesi de gözüme aynı görünmüştü, bir tanesi D1047 yerine B817 çıktı. Amfi bu şekilde çalışıyor yalnız kanal 1 ve 2'den yok denilecek kadar az bir ses geliyor. Şimdi kanal 1 ve 2'deki 4'lü MOSFET grubunun neresine B817 MOSFET'i takacağımı bilemiyorum. Bir fikri olan var mı?

Merhaba. Hocam, değiştirdiğiniz B817 ve D1047 güç transistörleri tip olarak PNP ve NPN olarak farklı tiplerde olup, 2N3055 ve MJ2955 güç transistörlerinin karşıt tipleri gibi V, I datasehet' leri ayni değerlerde olmalarına rağmen NPN ve PNP olarak ayrı tiplerde olan transistörlerdir. Transistörlerin yanlış tipte amfi çıkış katlarında yükseltmeyi çok zayıf kazançla (kaskad veya darlington transistör çiftli olmadan) yapabilmiş olabilmesi bu yüzdendir. Transistör bağlantı yerlerinde bunların devre yolları üzerinde bağlı elektrolitik kondansatörlerin polarite (+ ve -) yönlerine bakılarak PCB'nin hangi boşluklarında NPN veya PNP tipinin bağlı olması gerektiği ona bağlı elektrolitik kondansatörlerinin polarite yönlü olan devre takibiyle bulunabilir. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı