Arızalı mosfet değişimi

Rafi Hızlı

Kilopat
Merhabalar, elimde bir laptop mevcut. Power jack bölümündeki 4409 numaralı iki mosfetten biri bozuk. Bu mosfeti değiştireceğim fakat araştırdığımda model numaraları tutsa bile 2. satırdaki kodlar tutmuyor. (Bkz: Resim1) Her mosfette 2. satırdaki kodlar değişik. Acaba bu kodlar seri numarası mı yoksa mosfetin özelliğine göre mi verilmiş? Yani kısaca ben mosfette 4409 model numaralı olup, 2. satırdakileri önemsemeden mosfeti kullanabilir miyim?

resim1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar cevap için teşekkür ederim, ekrana telefon flaşı ile ışık tutunca tutulan yerde görüntü var, belki ekran bozulmuştur dedim ekranı değiştirdik yine aynı. HDMI ile bağlanınca monitöre sorunsuz görüntü geliyor bilemedim şimdi. Tahminimce ekrana ışık veren devre elemanlarında sıkıntı var fakat o elemanlar hangileri bilmiyorum. :)

Ekleme: İnternette araştırdığım kadarıyla backlight/dark screen sorunu diye geçiyor arka ışığı besleyen ünitede sıkıntı var diyorlar fakat dediğim gibi LCD ekranı değiştirdim yine aynı sorun. :)
Hocam dediğim gibi olmuş arka ışık devresi bozuk, keşke ekran değiştirmeseydiniz.

Geri
Yukarı