Otobüste amcalar ve teyzeler yüzünden ayakta kalma

Hikmet Benol

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Hepimizin bildiği gibi bazen otobüse binmek zorunda kalırız. Ve bildiğimiz gibi yaşlı amcalar, teyzeler binince saygımızdan ve otobüstekiler bize yan bakmasın diye yer veriyoruz. Yer vermediğimiz zaman dibimizde ah, uh, hıh en sonunda bıktım. Binme sebebleri evde yapacak bir şey yok ya da eğlencesine. Aslında benim iki fikrim var.
1. Bence kartları bedava olacağına 75KRş ya da 1 TL olsun. Böylelikle 1 durakta inip o durakta binip sonraki durakta yeni gelecek otobüstekileri yerinden etmez.
2. Bence bu biraz daha mantıklı yaşlılara özel yeni bir renkte otobüs yapsınlar hangi renk yaparlarsa yapsınlar.
Arkadaşlar bu konudaki tavsiyelerinizi bekliyorum.
Bu arada Profesörler, doçentler"Yaşlıları ayakta tutun çünkü bacakları erimesin"demektedir.
Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer gerçekten yorgunsam veya nöbet sonrası günüme denk gelirse yer vermiyorum. Eğer yorgun değilsem ve kendimi iyi hissediyorsam çoğunlukla yer veriyorum. Sonuçta ben uzun saatler ayakta kalmaya alışkınım. Benim için yer vermek sıkıntı olmuyor. Yaşlılar için ayrı otobüs yapılması fikrini de desteklemiyorum. Bu tür ayrımlar hoşuma gitmiyor. Hepimiz aynı otobüste gidebiliriz bence.

Gerçekten yere ihtiyacı olan yaşlılara saygım sonsuz. Kesinlikle yer veririm.

Fakat bunu fırsat bilip resmen taciz edenlere de asla yer vermiyorum. Madem kendileri hem bedavaya gidip hem oturmak istiyor. Tamam o zaman. Tam para versinler veya sabahları ve iş çıkış saatleri para versinler.

Hem beleş bineceksin hem zorla milleti kaldıracaksın. Yok öyle. Benim için günde 8 saat ders gören gençler, gezmeye gidip 10 vasıtaya binen yaşlıdan daha hak eder o yere oturmayı.

Rahmetli dedem KOAH hastasıydı. Bir kişiden yer istememiştir. Bu kişilerin okuyan gençleri kıskandığından bunu yaptığını düşünüyorum.

Şu bir gerçek ki, kimsenin kimseye yer verme zorunluluğu yok. Bazı insanlar var, resmen fırsatçılık yapıp yer verilmesini bekliyor. Bakıyorum ayakta duracak hâli dermanı var ben de yer vermiyorum.

Ayakta gitmek zor geliyorsa kendilerine özel araç tutsunlar. Herkese yer verecek halimiz yok ya.

Çözüm basit. Herkesin kafasında ne iş yaptığını gösteren bir cihaz olacak. Misal:

“Doktor, 8 saatlik ameliyattan çıktı.”

“Mühendis, proje başında sabahladı.”

“Öğretmen, öğrencileri için bütün gece örnek soru hazırladı.”

“Emekçi, sıcak altında alın teri ile çeşitli işlerde çalıştı.”

“Öğrenci, finaller için sabahladı.”

Ve bunlar gibi örnekler ile kime yer vermem gerektiğini gayet net anlayabilirim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…