Otobüste amcalar ve teyzeler yüzünden ayakta kalma

Ben geçen sefer otobüse bindim amca binerken kendini kötü gösteriyordu.Sonlara doğru ilerlerken bi anda amca benden daha hızlı çıktı ve koltuğu kaptı.Bende hayretler içerisinde kaldım.Bende ne zaman otobüse binsem baston kullanan amcalara veriyorum koltuğu.Diğer türlü daha öncedende ben ve kuzenimle beraber otobüsteydik bir amca vardı koltukta oturan bir abi vardı geldi bize dedi ki"Gençler amcaya bir yer verin."Kendisi bile yer vermemişken sana ne hak düşer.Bir de şu olay var otobüse binerken çocuğuna basmayanlardan hayli gıcık oluyorum hem basmıyor hemde onuda başka koltukta oturtuyor.
Bune özgüven kardeşim.
Üçkağıtçılardan nefret ediyorum.

Bazı yaşlılar daha otobüse binmeden insanları iteleyip duruyor. İnsan gibi otobüse binmek için sıraya geçmişim, o bazı yaşlılar sırf koltuk bulabilsin diye önüme atlıyor. Durumun kötüyse zaten sana yer verecekler, ne diye insanları itip duruyorsun ki?

Sırf bazı yaşlılarla papaz olmamak için otobüsün en arka koltuklarında oturuyorum. Genelde en arkalara gelmiyorlar.

Bazı yaşlılar kategorisine koyduklarım dışındaki diğer yaşlılar çok saygılılar. Birkaç durak gideceği için oturmayı tercih etmiyorlar ve insanları da rahatsız etmiyorlar. Yer verdiğimiz zaman da teşekkürlerini sunuyorlar.

Ben genelde yaşlılara yer veririm. Gidip de insanı azarlar gibi yer isterse o zaman bozuşuruz. 😃

Ben uzun zamandır çok ciddi sırt ve bel problemleri yaşıyorum. Ayakta durmak, uzun süre yürümek ağrılarımı tarif edemeyeceğim kadar çok artırıyor. Otobüste ayakta dikilemiyorum bu yüzden çünkü kendimden geçiyorum uzun süre ayakta durunca. Oturmak zorunda olduğum için oturuyorum ve insanların baskısı ile kaldırılıyorum. Toplumun yazılı olmayan kuralları gerçekten yanlış.

Öncelikle kendimize şunu soralım. Yaşlı insanlar kimlerdir? Genellikle ülkemizde 65 yaş ve üstü yaşlı sayılıyor. Ömrü olduğu sürece tüm insanlar yaşlanır. Buna göre, iyi insanlar da kötü insanlar da yaşlanır. Ben birisine sırf yaşı büyük diye saygı duymam, saygıyı hak etmeli. O yer verdiğiniz bir yaşlının gençliğinde veya ilerleyen yaşlarında tecavüz yapan, hırsızlık yapan birisi olduğunu bilseydiniz yer verir miydiniz? İşin duygusal kısmı bu.

Şimdi bir de bilimsel açıdan düşünelim. Arkadaşın dediği şey doğru. Yaşlı insanların da egzersiz yapmaları gerekir ki kemikleri ve kasları körelmesin. Bu bağlamda ayakta durmak da güzel ve kolay bir aktivitedir. Bunu ben demiyorum gerçekten yapılan araştırmalar söyler, dileyen internetten inceleyebilir. Ayrıca, kişi yaşlılık döneminde gerçekten çok çabuk yoruluyorsa ve güçsüzse bunun asıl sebebi gençliğindeki tembelliği veya yanlış spor aktiviteleridir. Vücuduna iyi bakan birisi yaşlılık döneminde bile dinç olur.

Otobüste kendi kendine gençlik bitmiş diye söylenen yaşlılardan nefret ediyorum. Aynı şeyi gençler de yapıyor kalkmış akıl veriyor kalk yaşlı var o otursun diyorlar. Sanane kardeşim? İster veririm yer ister vermem, bana akıl veremezsin. Hayır, gerçekten ihtiyacı olan biriyse zaten veririm de eli ayağı düzgün kişiye ben ne diye yer vericekmişim?

Emekli olduklarında bütün evde oturuyorlar televizyon izliyorlar, kahvede vakit öldürüyorlar ne kendilerine ne de ülkeye bir katkıları yok adamlar zaten bütün gün dinleniyor bari otobüste ayakta dursunlar sanki ne ya? Biz okula gidiyoruz, çalışıyoruz emek veriyoruz günümüzün hatta yılımızın çoğu bir şeyler peşinde koşmakla geçiyor bırakın da biz oturalım.

Son olarak şu gerçeğin de bilinmesini isterim ki, zayıf ama dinlenmiş kaslar (yani yaşlıların), güçlü ama yorgun kaslara (yani gençlerin) göre daha fazla ayakta durabilir.

Ben uzun zamandır çok ciddi sırt ve bel problemleri yaşıyorum. Ayakta durmak, uzun süre yürümek ağrılarımı tarif edemeyeceğim kadar çok artırıyor. Otobüste ayakta dikilemiyorum bu yüzden çünkü kendimden geçiyorum uzun süre ayakta durunca.
Allah şifa versin sırf bir yaşlı için ben yer vermicem hatta artık sinirlerimi bozmaya başladılar ama ben artık saygımı bozcam kulaklıkta iyi ses veriyor bir şey söyledikleri sırada kulaklığın sesini arttırıcam ve duymazlıktan gelecem bu kadar saygısızlığımı arttıracağım aklıma gelmezdi.Benimde bacak kasıklarım ağrıyor ayakta durmakta zorluk çekiyorum.Zaten anlaşılıyorda göz göre göre koltuktada oturamıyorum.Çok rahat fark edildiği halde yerden kaldırtıyorlar.Artık en sonunda pedere elektrikli motor aldırtcam.

Yaşlı olmak zorunda değil, hasta olur hamile olur gibi gibi durumlarda tabii ki yer veriyorum. Ama benden daha dinç duran "yaşlı" kişilere 1 kere yer vermedim. Laf ederlerse karşılık vermeden oturuyorum. Az önce yorumları okuyordum "saygı hak edilir" kısmı gerçekten doğru. Çünkü her insana yaşlı diye saygı duymak saçma. Kimse hayatı 60 yıl yaşadı diye saygın olmaz.

Ben vermiyorum. Bütün gün dersteyim akşam geliyorum otobüste çok yorgun oluyorum yaşlılar gelip yer istiyor vermiyorum sonra da gençlik bitmiş diyip duruyorlar cidden çok sıkıntı.

fft371_mf32944086.jpg

Otobüste böyle benden enerjik yaşlılar var, gözlerimin içine bakıp yer dileniyorlar ama malasef vermiyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı