Otobüste oturmayı en çok sevdiğiniz yer

İsviçreli bilim insanlarının yaptığı son 10 yıldaki araştırmalar, deney ve gözlemler gosteriyor ki toplu taşımada yaşlılar tarafından en az tercih edilen koltuklar arkadaki ters koltuklar.

Yapılan aynı deney koltuklarin farklı yas gruplari tarafından farklı tercih oranları olduğunu ortaya çıkarıyor. İstatistikler arka ters koltuklar için su şekilde: çocuklar %25,4, gençler %44,1, orta yaş %20,9 ve yaşlılar da %9,6.

İsviçreli bilim insanlarının deneyler için oluşturduğu ekibin yolculuktan sonra yaşlı yolcularla yaptıkları röportajda, neden arka koltukları tercih etmediklerini sorduklarında su cevapları aldilar: "Lanet olası ters koltuklar yolculuk esnasında başımı döndürdügu için oturamıyorum. Ayakta gitmeyi yeğlerim. Canlari cehenneme lanet olası koltuklarin.", "İnanır mısın en son o koltuklara oturduğumda 47 yaşındaydim. Başım öyle bir dönüyor ki cehennemi görür gibi oluyorum. Zaman ne çabuk geçiyor evlat.", "Kustugum o son yolculuktan sonra asla oturmamaya yemin ettim. Ahh, yine o yolculuğu hatırladım kusacağım sanirim."

(Bu deneyler otobüse yerleştirilen gizli kameralardan denekleri izleyerek yapılmıştır. Hic bir denegin deneyden haberi olmadığı belirtilmiştir.)

@.I.N.И.A. Deney hakkındaki düşüncelerini merak ediyorum :- )

Yaşadığım yer itibarı ile pek fazla otobüse binemiyorum. Pek fazla değil aslında 3 yıl oldu otobüse binmeyeli. Şehirin biraz dışarısında Devlet Su İşlerine bağlı bir lojmanda oturuyoruz. Okumak için şehire gidiliyor fakat o da servis olduğu için otobüs olarak saymıyorum. En son otobüse bindiğimde öğrenciden 1.25 TL kesiyordu galiba. Yer Adana bu arada.

En arka kısımdaki yerin tam karşısındaki ters koltukların cam kenarına oturmayı severim. Yaşlılar hem ters kısımlara oturmayı tercih etmiyor hem de otobüsün boş dahi olsa kolay kolay görünmeyen kısmı. Onun dışında oranın (ters oturmaya göre) sağ tarafında motorun hemen önünde olan kısım genelde daha ferah ve geniş oluyor motor sesini saymazsak tabi.

Geri
Yukarı