Otomatik 2013 Fluence mi manuel 2011 Corolla mı?

• Konuyu başlatan Rewk
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 13
  • Görüntüleme 2B
Corolla'da km herşey aynı olsa 2010 otomatik mi 2011 ya da belki 2012 manuel mi sizce?

Ayrıca şunu da sorayım Corolla otomatik alırken neye dikkat edilmeli, var mı böyle bir belirleyici unsur?
Otomatik ve manuel tercihini her zaman sürücünün kendi istek ve arzularına göre yapması taraftarıyım. Otomatik araç her durumda büyük rahatlık sağlıyor. Trafikte ve yokuşlu yollarda sıkıntı çekmemek için otomatik tercih edilebilir. Ayrıca tüm koşullar aynı olduğunda otomatik aracın manuel araca göre yakıt tüketimi daha ekonomiktir.

2010 ile 2011 arasında çok bir fark olduğunu düşünmüyorum. Otomatik tercih edilecekse 2010 model Corolla da alınabilir.

Otomatik araç tercihinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur şanzımanın daha önce herhangi bir hasara ve zorlamaya maruz kalmamış olması. Nitekim manuel araca göre daha çabuk arızalanma ihtimalleri var.

Corolla o yıllarda yanlış hatırlamıyorsam 2 farklı otomatik getirmişti. Birisi MMT dedikleri robotize şanzıman ki bende 2. araç olarak 2007 yaris var o da MMT şanzıman. Diğeri de 4 ileri tam otomatik şanzıman. 4 ileri tam otomatik olanlar biraz daha hantal ve yakıtı fazla yakıyor, MMT'ler ise hem geri kaçırıyor hem de sarsıntılı vites değiştiriyor fakat daha az yakıt tüketiyor. Yani hepsinin kendine göre avantajı-dezavantajı var.

Fluence ise EDC 6 ileri çift kavrama şanzımana sahip. Normal kullanımda 100bin km üzeri kavraması çok rahat gidiyor, fakat kullanımdan mı bilmiyorum ama bu 100km sonrası bazılarında EDC beyni de arızalanabiliyor. Haricinde bir kronik sıkıntısını duymadım.

Yaklaşık 255 bin liralık bütçem var, manuel, dizel Yeti'den LPG'ye geçmek istiyorum. Kesinlikle dizel almam ama uygun bulursam sadece benzinli ise alabilirim.

Bu bütçeye Fluence otomatik ediyor, joy, en boşu ya da icon var. Corolla otomatik almak istiyorum ama onda da model 2010 ya da belki 2011 ediyor.
Dizel olmayan Reno, Hyundai, Corolla ve Ford istiyorum, ilk şartım dizel olmaması ama bunun yanında Otomatik alırsam çok çok iyi olur. Alınca pek çabuk satmıyorum, en az 2-3 yıl kullanıyoruz.

Tavsiyeleriniz nelerdir? Hiç bilmediğim arabalar, bütçe bu kadar olunca seçenek de az, üste koyamam belki 263 falan olur.
Teşekkürler.
Fluence motoruna bağlı. Bir dönem atmosferikler vardı. Eğer 1.6 atmosferik alacaksanız Corolla alın daha iyi. En azından daha teknolojik bir araca sahip olursunuz. Onun dışında Fluence'de bulunan çift kavramanın gidişi ve ivmelenmesi çok iyi.
Corolla o yıllarda yanlış hatırlamıyorsam 2 farklı otomatik getirmişti. Birisi MMT dedikleri robotize şanzıman ki bende 2. araç olarak 2007 yaris var o da MMT şanzıman. Diğeri de 4 ileri tam otomatik şanzıman. 4 ileri tam otomatik olanlar biraz daha hantal ve yakıtı fazla yakıyor, MMT'ler ise hem geri kaçırıyor hem de sarsıntılı vites değiştiriyor fakat daha az yakıt tüketiyor. Yani hepsinin kendine göre avantajı-dezavantajı var.

Fluence ise EDC 6 ileri çift kavrama şanzımana sahip. Normal kullanımda 100bin km üzeri kavraması çok rahat gidiyor, fakat kullanımdan mı bilmiyorum ama bu 100km sonrası bazılarında EDC beyni de arızalanabiliyor. Haricinde bir kronik sıkıntısını duymadım.
Hocam EDC'lerde en çok kavrama arızalanması oluyor ancak maliyetleri nispeten uygun. Konforu ise robotize şanzımana göre çok daha iyi. Robotize'ye otomatik demek bana göre yanlış olur çünkü aşırı sarsıntılı geçişleri var. 2009 model C5'de deneyimlerim pek iyi değildi açıkçası. Tabi ki MMT ile MCP farklı ancak ben genel olarak robotize araçları pek beğenmiyorum. Gidiş olsun, performans olsun, geri araçlar gibi geliyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı