Otomatik eşitleme mail çalındı mı?

197823

Kilopat
Not: Arkadaşlar biraz uzun oldu konu fakat benim için çok önemli okursanız ve bilen kişiler yardımcı olursa çok sevinirim teşekkürler şimdiden.

Arkadaşlar bugün mail hesabıma aşağıda ki gelen mail ile giriş yapıldığını veya yapılmaya çalışıldığını tespit ettim, bana gelen mail aşağıda ki gibi.

... adresli Microsoft hesabınızda kısa bir süre önce yapılan bir oturum açma işleminde sıra dışı bir durum tespit ettik. Örneğin yeni bir konumdan, cihazdan ya da uygulamadan oturum açmış olabilirsiniz.
Güvenliğinizin korunmasına yardımcı olmak için oturum boyunca gelen kutunuza, kişi listenize ve takviminize erişilmesini engelledik. En son etkinliklerinizi gözden geçirin ve size hesabınızın güvenliğini sağlama konusunda yardımcı olalım. Yeniden erişim hakkı elde etmek için son etkinliğin sizin tarafınızdan yapıldığını doğrulamanız gerekir.

Böyle bir mail geldi, mailde gelen kutuma erişilmenin engellendiği yazıyor. Hesaptan giriş geçmişlerine baktığım zaman birçok ülkeden giriş denemeleri olduğunu tespit ettim, hesabımda telefon ile 2'li doğrulama aktifti fakat hiç giriş için onay mesajı gelmemiş.

Bunları gördükten sonra şifremi değiştirdim, 2'li doğrulamanın yanına authenticator ekledim, bağlı olan tüm cihazlardan çıkış yaptım. Bunları yaptıktan sonra giriş geçmişine baktığım zaman giriş denemelerinin devam ettiğini gördüm, bunu engellemek için araştırma yaptığım zaman Microsoft sitesinde ki bu makaleyi buldum ve gerçekten işe yaradı.

Şu an da hesabıma hiçbir giriş denemesi yapılmıyor son 5 saattir çünkü makalede ki adımları uyguladığım için böyle bir mail hesabı görülmüyor artık ve ben hesabımı kullanmaya devam edebiliyorum.

Şimdi sizlere sormak istediğim sorular var, hesabımı güvene aldığımı düşünüyorum artık.

Sorum Microsoft hesabıma gelen ilk mailde hesabıma giren kişilerin gelen kutuma erişimini engellediklerini yazıyor, giriş geçmişinde başarısız olan girişlerin hepsinde hatalı parola denendiği yazıyor. Sadece bir tanesinde otomatik eşitleme yazıyor. Bu eşitleme olayının olduğu saat ile maile giriş yapıldığı uyarısının geldiği saat aynı. Yani burada hesabıma girilmiş ve telefonuma hiçbir mesaj gelmedi sanırım bilmiyorum.
Sizce Microsoft söylediği gibi gelen kutuma erişimi engellemiş midir? Yoksa bilgilerim çalındı mı?

Bilgisayar ve telefonum da bir problem yok güvenlik açısından sadece mail adresimi bir yerden ele geçirmişler.

girş denemeleri.png

Son düzenleme:
Benim de başıma sıklıkla geliyor 2FA açık olduğu sürece sıkıntı olacağını sanmıyorum. Tercihen bütün oturumları sonlandırıp hesaba tekrar girmeniz.

Hocam hepsinde giriş başarısız diyor fakat bir tanesinde otomatik eşleştirme yazdı ve maile de giriş yapıldı diye uyarı geldi. Gelen kutunu gizledik falan diyor ama hesaba eriştiler mi diye korktum açıkçası her şey burada çünkü.

Hocam hepsinde giriş başarısız diyor fakat bir tanesinde otomatik eşleştirme yazdı ve maile de giriş yapıldı diye uyarı geldi. Gelen kutunu gizledik falan diyor ama hesaba eriştiler mi diye korktum açıkçası her şey burada çünkü.

2FA zaten aktifti demissin illaki mesaj gelmesi gerekirdi. Belki başka bir tarayıcı veya bilgisayar ile giriş yapmaya çalışmış olabilir misin? Veya birinin hesaba giriş yapıp eşitleme yaptığını farz edersek en kötü ihtimaller dahilinde senin telefonu söküp götürmüş olabilirler.😅 Çünkü telefona kod gelmesi gerekirdi.

2FA aktif değildi hocam, sadece telefon numaralı doğrulama aktifti, her giriş yaptığım zaman telefonuma kod geliyor o kodu girerek giriş yapabiliyordum bende.
Olayların yaşandığı saatte uyuyordum, uyandığımda gördüm giriş denemelerini vs. bundan öncede son 2 haftadır sürekli farklı ülkelerden başarısız giriş denemeleri yapılıyormuş bu uyarı sayesinde baktığım zaman fark ettim.
Bir tek bugün ki uyarı gelen saatte otomatik eşitleme yazmış. fakat onda da dediğim gibi telefona herhangi bir uyarı gelmemiş :(

Hocam öncelikle fotoğraftaki Türkiye yazan sekmekeri senin giriş yaptığın oturumlar farzediyorum. Lokasyonu Kore olan sekme eşitleme yapamamış başarısız olmuş.(Sorduğun soru) En alttaki ABD ise şifreyi çok fazla yanlış girmiş hesaba girememiş zaten. Şu an tek yapman gereken ve yapmış olduğun tüm oturumları sonlandırıp şifreyi değiştirmen. Hesabın güvende diyebilirim.

Hocam öncelikle fotoğraftaki Türkiye yazan sekmekeri senin giriş yaptığın oturumlar farzediyorum. Lokasyonu Kore olan sekme eşitleme yapamamış başarısız olmuş.(Sorduğun soru) En alttaki ABD ise şifreyi çok fazla yanlış girmiş hesaba girememiş zaten. Şu an tek yapman gereken ve yapmış olduğun tüm oturumları sonlandırıp şifreyi değiştirmen. Hesabın güvende diyebilirim.
Doğrudur hocam, Türkiye ve başarılı olan tüm girişler tarafıma aittir, hepsini kontrol ettim. Çok teşekkürler içim bir nebze rahatladı umarım sorunsuz bir şekilde atlatırım şunu.

Aynısı bana da oluyor birkaç gündür.

Eki Görüntüle 1530759
Hocam sizde de bir tane otomatik eşitleme var, onun ayrıntılarına bakınca eşitleme başarılı veya başarısız yazması lazım sanırım bir kontrol edin derim. Şifre değiştirmenizi ve aşağıda ki makalede ki adımları uygulamanızı öneririm, çok önemli bence bu konuda. Ben kullandım dünden beri deneme yapamıyorlar öneririm.

Hocam sizde de bir tane otomatik eşitleme var, onun ayrıntılarına bakınca eşitleme başarılı veya başarısız yazması lazım sanırım bir kontrol edin derim. Şifre değiştirmenizi ve aşağıda ki makalede ki adımları uygulamanızı öneririm, çok önemli bence bu konuda. Ben kullandım dünden beri deneme yapamıyorlar öneririm.

Başarısız yazıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı