Otomatik internet siteleri açılıyor

Ertugrrul

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar dün bir program indirdim ve çalıştıra basınca hiçbir şey gelmedi bende şüphelendim hemen görev yöneticisine ve başlangıç ögelerine baktım, tertemizdi. Kapattım bilgisayarı birkaç saat sonra açtım bir şey yoktu sonra kapattım yarım saat sonra yine açtım bir şey yoktu ama 2 saat falan sonra gelip bilgisayarı açtığımda bir anda bir sürü şey yüklenmeye başladı. Otomatik internet siteleri açıldı ve D diskinde olan neredeyse her klasöre readme. TXT diye metin belgesi oluşturulmuş. Hemen Malwarebytes indirdim tarattım. Bulduğu şeyleri sildim 360 Sectury indirdim onunla da sildim Kaspersky indirdim onla da tarama yaptım en sonunda güvenli modda başlatıp Kaspersky ve Malwarebytes ile tarama yaptım bir şey çıkmadı. Ama ister istemez korkutuyor çünkü Defender'ı kullanamıyorum daha öncesinde de kapalıydı ama regeditten açıyordum dün geceden beri bir sürü şey denedim olmadı. Sizce ne yapmalıyım format vs. atayım mı? Pek anlamıyorum ondan çekiniyorum. Bilgisayarda yenile seçeneği var onunla formatlasam temizlenir mi?

Windows 10 işletim sistemi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dosyalarınızı mümkünse bir taşınabilir belleğe yükleyin (sadece gerekli olanları). Ayarlarda "Güncelleştirme ve Güvenlik" sekmesi altında "Kurtarma" bölümü var. buradan dosyaları saklamayacak şekilde bilgisayarı sıfırlayın. Sonrasında iyi bir Antivirüs programı ile taşınabilir belleği tarayarak dosyalarınızı geri alın.

Bilgisayarı dosyaları saklamayacak şekilde sıfırlamanız ve sıfırladıktan sonra taşınabilir belleği iyi bir şekilde taramanız çok önemli. Hatta mümkünse birden fazla program ile tarayın.

Hocam dosyaların uzantısı değişmedi değil mi?
Değişmedi
Dosyalarınızı mümkünse bir taşınabilir belleğe yükleyin (sadece gerekli olanları). Ayarlarda "Güncelleştirme ve Güvenlik" sekmesi altında "Kurtarma" bölümü var. buradan dosyaları saklamayacak şekilde bilgisayarı sıfırlayın. Sonrasında iyi bir Antivirüs programı ile taşınabilir belleği tarayarak dosyalarınızı geri alın.

Bilgisayarı dosyaları saklamayacak şekilde sıfırlamanız ve sıfırladıktan sonra taşınabilir belleği iyi bir şekilde taramanız çok önemli. Hatta mümkünse birden fazla program ile tarayın.
Temiz kurulum düşünüyorum ama, sıfırlayın yapınca da tamami ile temizliyor mu ?

Adı üzerinde temiz kurulum en temizi. Dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın. Bir test edin, dosyalar çalışıyor mu diye.
Dosyalarımda oyunlarda programlar da hiç bir sorun yok ama içime kurt düştü işte.
Konu kitlenebilir. Temiz kurulum yaptım eskisinden daha hızlı oldu sistem. Teşekkürler.

Son düzenleme:
Ransomware bulaşmasına benziyor elde net veri olmadığı için. Bulaşma sırasında yarıda kesip zararlıyı etkisizleştirdiğin için tam bulaşmamış demek ki. AV kullanmamanın zararları.

Ransomware bulaşmasına benziyor elde net veri olmadığı için. Bulaşma sırasında yarıda kesip zararlıyı etkisizleştirdiğin için tam bulaşmamış demek ki. AV kullanmamanın zararları.
Şahsen yine kullanmıyorum çünkü bilgisayara virüs bulaştırmak bizim elimizde olan bir şey son 5 senedir ilk defa virüs bulaştı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı