Otomatik vites mi düz vites mi seviyorsunuz?

15 yılda 8 farklı araçla otomatik/manuel 600bin civarı km yapmış birisi olarak çok rahatlıkla söyleyebilirim ki otomatik vites.
CVT, DSG, s-tronik, 7-gtronik/plus, 9-gtronik, stepstronik gibi şanzımanlar kullanıyorsanız hayat size güzel.
Fakat edc, eat, X-tronic, dualogic, mmt, dpo ve easy r şanzımanlarınız varsa manuel vitesi mumla ararsınız.

Manuel vites sadece pistte tur kasmak ya da yan vermek için sevilmez ki?
Ben yıllarca 2.0 atmosferik manuel önden çekişli ve 1.4 atmosferik manuel önden çekişli araçlar kullandım ve ikisinden de gayet keyif aldım.
Şu anda 1.2 Turbo Benzinli 7 ileri çift kavrama otomatik arabam var ama yok o 1.4 Egea'yı özlüyorum resmen.
Olay performanslı kullanmak ya da yan vermek değil yani.

Hocam araba sürmeye 2.5 6 silindir Turbo dizel ile başladım. Hacimli araba dışında gram zevk verdiğini görmedim ki şehir içinde hacimlide bile vermiyor. Hele 1.4 Egea gibi arabalarda rampalarda düşür yükselt yapmaktan bayıyor.

Hocam araba sürmeye 2.5 6 silindir Turbo dizel ile başladım. Hacimli araba dışında gram zevk verdiğini görmedim ki şehir içinde hacimlide bile vermiyor. Hele 1.4 Egea gibi arabalarda rampalarda düşür yükselt yapmaktan bayıyor.
İşte o sizin zevkiniz. Ben de mesela turbo dizel arabalardan keyif alamıyorum.
1.4 Egea ise benzinli motorun pürüzsüzlüğü, vitesleri kendim seçerek araca hakim olmak, o beğenmediğiniz rampalarda vites düşürmelerden falan keyif alıyordum.
O yüzden birisi manuelden zevk aldığını söylediğinde tur kastığını ya da drift yaptığını düşünmeyin diyorum :)

Geri
Yukarı