Otomatik vites mi düz vites mi seviyorsunuz?

İkisini de severek kullanırım. Türkiye'de manuel daha işime geliyor. 2004 Vectra aracımın üst ve alt mekanizmaları tam bakımlı 5 ileri şanzımanı yağ gibi. Serçe parmak ile geçiyor vitesler. Yollar da uzun bu yüzden sürüş manuelde daha zevkli. Hatta Doğu turu yapmıştım 2 sene önce bu araçla ve hiç yormamıştı. Vectra zaten yoran bir araba değil. Yurtdışında ise özellikle ters trafikte otomatik seviyorum, yollar dar ve trafik fazla olduğundan vitese odaklanacak zamanım yok. Audi'nin S-Tronic şanzımanı bu noktada çok konforlu. Severek kullandırtıyor kendini.

Düz vites ergenlik dönemlerinde erkekliğin sembolü gibi gelir, uzun yıllar aktif araç kullanınca ise eziyet haline dönüşür. Uzun yıllardır manuel araç kullanırım ve şehir içinde bazen bezdiriyor. Hele ki 2000CC üzeri ve arkadan itişli bir araba kullanmayıp manuel fanboyu olanları anlamıyorum. Virajlarda debriyaj tokatlayıp yan da veremiyorsunuz.
Manuel vites sadece pistte tur kasmak ya da yan vermek için sevilmez ki?
Ben yıllarca 2.0 atmosferik manuel önden çekişli ve 1.4 atmosferik manuel önden çekişli araçlar kullandım ve ikisinden de gayet keyif aldım.
Şu anda 1.2 Turbo Benzinli 7 ileri çift kavrama otomatik arabam var ama yok o 1.4 Egea'yı özlüyorum resmen.
Olay performanslı kullanmak ya da yan vermek değil yani.

Seyrek araba kullanan ve araba kullanırken hala bunu iliklerine kadar yaşayan insanlar genelde düz vitesin daha iyi olduğunu savunuyorlar. Ancak ülkemize baktığımızda düşük motorlu, düşük güçlü arabalarla hele büyük şehirlerin trafiği hiç çekilmiyor. Hele park kültürüne hakim olmayan insanımızla yokuşlu yerlerde araba park etmek çok yorucu bir hale geliyor.

Artık zayıf arabalarda da güçlü arabalarda da otomatik vites her anlamda manuelden üstün kalıyor, manuel gibi kullanabilmek için manuel seçeneği, vites düşürürken yanlış vitese takıp motoru kucağınıza almama, ani sollamalarda uygun vitese düşürene kadar yaşanan gecikme gibi gibi şeyler otomatik viteste yok.

Sürüş km si 6 haneli sayılara gelmeyen arkadaşlar belki bana katılmayacaktır ancak 30 dk lık dur kalk trafikte sol ayağımı feda etmek bana pek makul gelmiyor. Bu yüzden kaliteli bir otomatik candır.

Araçtan araca değişir, yüksek cc li arkadan itişli bir araç kullanacaksam manuel, normal sıradan 2 litre altı motorlu önden çekişli araç kullanacaksam otomatik.

Yeni konular

Geri
Yukarı