Otomatik vitesi sadece bayanlar kullanır klişesi

Daha 17 yaşındayım ama araba kullanmayı babam yavaştan öğreteceğini söyledi ve dedi ki otomatik vites ehliyeti al. Kullanması kolay olduğu için kadınlar kullanır deniyor ya insanlar arasında benimde kafama takıldı. Nedir bu olay?
Kardeşim bu çok yanlış bir düşünce ben VW Passat 1.6 manuel kullanıyordum sonra sürekli trafiğe olmadığım halde dizimde Ağrı olmaya başladı bende skoda super b 1.6 otomatik vites aldım bu konuda söylemem gereken denemeden Yaşayamazsınız

Önceki mesajlarda da söylenmiş ama yine de söylemeden geçemeyeceğim : Ehliyeti manuel vitesli araçlara göre al sonra istersen yine otomatik vitesli araç kullan. İlerde ummadığın bir zamanda manuel vitesli bir araç kullanman gerekebilir.

Bir arkadaş manuel vitesler de yavaş yavaş kaldırılıyor gibi bir söylemde bulunmuş. Arabalar üretildiği sürece manuel vites kavramı devam edecektir ondan yana hiç şüphe olmasın.

Aslında 50lerden bu yana, Amerikada, hali ile amerikanlarda otomatik vites, manuelden daha yaygındır. Daha sonra araba endüstrisinin liderliği amerikadan çıkınca, dünyada manuel daha yaygınlaştı. Ben hem düz hem otomatik amerikan hemde düz otomatik vs. normal araçlar kullandım. En sorunsuz ve pratiği, tork konvertörlü klasik tam otomatik araçlar. Yani çift kavramalılar, yarı otomatikler, otomatikleştirilmişler değil. En basit tasarım olan tork konvertörlü otomatikler.

Her ikisini de kullanan birisi olarak söylemeliyim. Otomatik vites büyük rahatlık. Özellikle trafik yoğunluğu olan büyük şehirlerde zorunlu olmalı bence.
Ayrıca yeni nesil otomatik viteslerin yakıt ekonomisi olarak manuel viteslerden daha iyi olduğunu gözlemledim. Özellikle çift kavramalı ve dizel araçlarda. Vites değiştirmek için devir yükseltmek zorunda değilsiniz. Bu da totalde baktığınızda önemli bir yakıt ekonomisi yapıyor. Ayrıca dikkatli kullanırsanız otomatik şanzuman da kesinlikle masraf çıkartmaz.

Çok yanlış bir söylem, eski araçlara baktığınızda evet otomatik vites araç kullanmak yakıt konusundan eksi sayılabilir. Ancak günümüz teknolojisi ile bu durum tamamen değişmiş durumda.

Otomatik vites araç kullanmak özgürlüktür diyebilirim. Otomatik vites araç kullanan bir kişi eğer düz vites bir araca bindiğinde çok kötü hisler düşünebilir.

Yeni nesil otomatik arabaların çoğunda "sport mode" var. Bayanlar genelde yavaş sürmeyi sever. Bu bile bence bu düşüncenin yanlış olduğunu kanıtlıyor.

Daha 17 yaşındayım ama araba kullanmayı babam yavaştan öğreteceğini söyledi ve dedi ki otomatik vites ehliyeti al. Kullanması kolay olduğu için kadınlar kullanır deniyor ya insanlar arasında benimde kafama takıldı. Nedir bu olay?
Manuel ehliyet alırsanız bildiğim kadarıyla otomatik araba da kullanabiliyorsunuz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı