Otonom Uçuş Kartım

Makaleler
110
Hala geliştirme aşamasında ancak %90'ı bitti.

Genel olarak otonom uçuş kartlarında, yazılım tarafı donanım tarafına göre daha zor ve kompleks. Ancak donanım tarafının da zorlukları var.

Nihai bir ürün değil. Ancak nihai ürünlerin başlangıç noktası olacak.

1644847949038.png

Son düzenleyen: Moderatör:
@bitwise @Yararsız Üye

Sık sık buradan gelişmeleri duyursan bizim gibi gençler için çok faydalı olur bence.

Tabii ki paylaşmaya çalışırım. Hatta bir konu ile buna giriş de yapmıştım:

Lakin proje, özellikle de yazılım tarafı, titizlikle ve gizlilikle yürütülmesi gereken bir alan. :) Piyasada çoğu "Açık Kaynak" olarak geçen sistemler bile vermez bu bilgileri. Sadece ön tarafta kullanılan birkaç C++ kodu ile kartın şematiğini paylaşırlar.

Ki şematikte bile özellikle IMU ve Barometreleri kapsayan yerleri paylaşmazlar.

@bitwise @Yararsız Üye

Tabii ki paylaşmaya çalışırım. Hatta bir konu ile buna giriş de yapmıştım:

Lakin proje, özellikle de yazılım tarafı, titizlikle ve gizlilikle yürütülmesi gereken bir alan. :) Piyasada çoğu "Açık Kaynak" olarak geçen sistemler bile vermez bu bilgileri. Sadece ön tarafta kullanılan birkaç C++ kodu ile kartın şematiğini paylaşırlar.

Ki şematikte bile özellikle IMU ve Barometreleri kapsayan yerleri paylaşmazlar.

Eger islerim yolunda giderse bu konuda benim de bir projem var yatirim yapmayi planladigim. Belki bir gun kapinizi calabiliriz, birlikte bir seyler yapabiliriz.

Eger islerim yolunda giderse bu konuda benim de bir projem var yatirim yapmayi planladigim. Belki bir gun kapinizi calabiliriz, birlikte bir seyler yapabiliriz.

Çok teşekkür ederim. :) Uygun olursa bir gün tanışmak isterim ben de. :)

Aslında bu tarz kartlar ya da bu ölçekli uçuş kartları hem TR hem de Dünya pazarında ya da endüstrisinde bir ihtiyaç.

Zira Baykar ya da TUSAŞ gibi firmalar, ürettikleri sistemlerde bu tarz kartlar kullanmaz. Genelde R4 tarzı ve safety critical işlemci kullanıyorlar. Aslında ideali de bu tarz işlemciler. Bu firmalar hem bu kartı tasarlayacak güce sahipler (Sadece R4'ün 2200 sayfa referans kitabı var. :D ) hem de sadece kendi içlerinde kullanıyorlar.

Daha küçük araçlarda, öyle sistemler hem kullanmak zor ve gereksiz hem de geliştirmesi külfetli. Piyasada genelde Pixhawk ve Cube isminde kartlar öne çıkıyor. Ama bunlar da özel aplikasyon yapacak o küçük firmalar için yine yetersiz kalıyor. E yine endüstriye liderlik eden firmalar, daha kompleks sistemler geliştirdiği için (yukarıda bahsettiğim) bu alanda bir ürün çıkmıyor ya da çıksa da proje bazlı kalıyor.

Ben 2.5 sene boyunca Pixhawk Cube kullanılan bir İHA projesi üstünde çalıştım. Yarışmalar için de çalıştık. Ancak bir noktadan sonra kartın yetmediğini anlıyorsunuz. En kötüsünden UART portları yetmiyor ya da daha güçlü bir güç beslemesine ihtiyaç duyuyorsunuz. Kendi başıma STM32H7 kullanarak bir tasarım çıkarttım ancak yine de tek kişi ile yapılacak bir şey değil.

Uçuş kontrol kartları, su altı sistemleri kontrol kartları, roket kontrol kartları, yer istasyonu sistemleri... Aslında bu alanlarda yerli donanım ve yazılımların geliştirilebileceği çok yer var. Ki bizim gibi bir iki sene bu alanlarda olan insanlar da yavaş yavaş yerli donanım geliştirmeye kayıyor.

Çünkü hazır aldığınız parça yetmiyor bir noktada. İstediğiniz gibi hükmedemiyorsunuz.

Çok teşekkür ederim. :) Uygun olursa bir gün tanışmak isterim ben de. :)

Aslında bu tarz kartlar ya da bu ölçekli uçuş kartları hem TR hem de Dünya pazarında ya da endüstrisinde bir ihtiyaç.

Zira Baykar ya da TUSAŞ gibi firmalar, ürettikleri sistemlerde bu tarz kartlar kullanmaz. Genelde R4 tarzı ve safety critical işlemci kullanıyorlar. Aslında ideali de bu tarz işlemciler. Bu firmalar hem bu kartı tasarlayacak güce sahipler (Sadece R4'ün 2200 sayfa referans kitabı var. :D ) hem de sadece kendi içlerinde kullanıyorlar.

Daha küçük araçlarda, öyle sistemler hem kullanmak zor ve gereksiz hem de geliştirmesi külfetli. Piyasada genelde Pixhawk ve Cube isminde kartlar öne çıkıyor. Ama bunlar da özel aplikasyon yapacak o küçük firmalar için yine yetersiz kalıyor.

Ben 2.5 sene boyunca Pixhawk Cube kullanılan bir İHA projesi üstünde çalıştım. Yarışma içinde ancak bir noktadan sonra kartın yetmediğini anlıyorsunuz. En kötüsünden UART portları yetmiyor ya da daha güçlü bir güç beslemesine ihtiyaç duyuyorsunuz. Kendi başıma STM32H7 kullanarak bir tasarım çıkarttım ancak yine de tek kişi ile yapılacak bir şey değil.

Uçuş kontrol kartları, su altı sistemleri kontrol kartları, roket kontrol kartları, yer istasyonu sistemleri... Aslında bu alanlarda yerli donanım ve yazılımların geliştirilebileceği çok yer var. Ki bizim gibi bir iki sene bu alanlarda olan insanlar da yavaş yavaş yerli donanım geliştirmeye kayıyor.

Çünkü hazır aldığınız parça yetmiyor bir noktada. İstediğiniz gibi hükmedemiyorsunuz.

Bizim de hedefimiz aslinda kargo tasiyabilecek drone, ancak parcalarin daginik sistemler prensibiyle bir butun olarak hareket etmesi ve gerektiginde rota degistirebilmesi gerekiyor. Yani bir cihazin otonom olarak takilmasi degil, tum sistemin iletisim halinde olabilecegi bir ag seklinde. Turkiye'nin sectigimiz bir pilot bolgesinde deneme yapmak istiyoruz ama oncesinde halletmemiz gereken baska isler var. Yurt disinda ve hatta yurt icinde de bunu yapmayi planlayanlar var fakat ciddi yatirim ve fizibilite testi gerekiyor.

Bizim de hedefimiz aslinda kargo tasiyabilecek drone, ancak parcalarin daginik sistemler prensibiyle bir butun olarak hareket etmesi ve gerektiginde rota degistirebilmesi gerekiyor. Yani bir cihazin otonom olarak takilmasi degil, tum sistemin iletisim halinde olabilecegi bir ag seklinde. Turkiye'nin sectigimiz bir pilot bolgesinde deneme yapmak istiyoruz ama oncesinde halletmemiz gereken baska isler var. Yurt disinda ve hatta yurt icinde de bunu yapmayi planlayanlar var fakat ciddi yatirim ve fizibilite testi gerekiyor.

Kesinlikle. Bir otonom sistemin hem rota izlemesi, hem kendini tutması ve hem de yer istasyonuyla ve başka araçlar ile iletişim halinde olması büyük bir sistem.

Ki benim de bu kartı tasarlamamın ana sebebi, satılan kartlardaki rota sistemlerinin, sizin örneklediğiniz gibi aplikasyonlara hiç uygun olmamasıydı. Biz genelde uçuş kartımızı Jetson Nano gibi bir ek bilgisayar ile kullanıyorduk. Ancak uçuş kartının hem donanım kısıtlamaları hem de rota bilgisinin, uçuş esnasında değiştirilememesi gibi sorunlar, bizleri ideal rotayı takip etme ve tanımlanan hedefe gitme noktasında çok zorluyordu.

Şu satılan birçok sistem sadece önceden girdiğiniz rotalarda gitmesi için ideal. Çünkü uçuş sistemleri statik bir yapıya dayanıyor. Uçuş esnasında rota güncelleyememek çok bir eksiklik.

Biz genelde uçuş kartımızı Jetson Nano gibi bir ek bilgisayar ile kullanıyorduk. Ancak uçuş kartının hem donanım kısıtlamaları hem de rota bilgisinin, uçuş esnasında değiştirilememesi gibi sorunlar, bizleri ideal rotayı takip etme ve tanımlanan hedefe gitme noktasında çok zorluyordu.
Hocam ben de şu anda bu kısmı çözemiyorum bir türlü. O kadar kısıtlı bir rota bilgisi ve takibi var ki, bazen denemelerde kafam karışıyor kaldırıp çöpe atasım geliyor. Ben bu konuyu neden görmemişim bilemiyorum ancak şu anda tam da ihtiyacım olan böyle bir uçuş kartı. Sabırsızlıkla bekliyorum. İlk müşteriniz ben olabilirim. Kolay gelsin emeğinize sağlık.

Geri
Yukarı