"Out of video memory" hatası

DenizG101

Hectopat
Arkadaşlar oyun oynarken ekranda yırtılmalar başladı ardından oyun kapandı. Oyunu tekrar açtığımda her yerde yırtılmalar oluyordu 5 dk sonra kendi kendine kapanıyordu. Bugün tekrar denediğimde artık Nvidia kart ile hiç bir şeyi açamıyorum denediğim zaman "out of video memory" hatası alıyorum. Bu hatadan önce sorunun Chipset de olduğunu sanıyordum fakat şimdi bunun Vram ile alakalı olduğunu düşünmeye başladım. Sizce de bu hata Vram yüzünden mi kaynaklı? bu sorunu nasıl halledebilirim?
5.jpg20181001155758_1.jpg20181002075234_1.jpg20181002084615_1.jpgproblem3.jpgsorun 1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklıkları kontrol edin. Kartta overclock var ise stabil çalışmıyodur. Bu sorun bellek arızasına benziyor. Kartın belleklerine zarar gelmiş gibi duruyor.

Sıcaklıkları kontrol edin. Kartta overclock var ise stabil çalışmıyodur. Bu sorun bellek arızasına benziyor. Kartın belleklerine zarar gelmiş gibi duruyor.
Hatadan sonra overclock işlemini sıfırladım. Zaten belleklere overclock vermedim sadece çekirdeğe vermiştim. 2 yıl boyunca hiç sorun olmadan kullanmıştım stabil şekilde, bilgisayarı düzenli olarak temizleyen birisiyim sıcaklık değeri hiçbir zaman 81 derece üzerine çıkmadı. Sorun vram arızası değil mi? bunu nasıl tamir ettirebilirim?

Hatadan sonra overclock işlemini sıfırladım. Zaten belleklere overclock vermedim sadece çekirdeğe vermiştim. 2 yıl boyunca hiç sorun olmadan kullanmıştım stabil şekilde, bilgisayarı düzenli olarak temizleyen birisiyim sıcaklık değeri hiçbir zaman 81 derece üzerine çıkmadı. Sorun vram arızası değil mi? bunu nasıl tamir ettirebilirim?
Driver kaldırıp tekrar kurabilirsiniz fakat donanım arızası gibi duruyor.

Driver kaldırıp tekrar kurabilirsiniz fakat donanım arızası gibi duruyor.
O işlemi yaptım :D. Monitör, RAM veya sürücülerde sıkıntı yok bütün hepsini tek tek test ettim. Sıkıntı Nvidia kartta ama sorun chipset mi? yoksa vram mi? onu anlamak istiyorum. Dünden beri şu hatayı hiç vermemişti oyunlara girebiliyordum ardından oyun kapanıyordu fakat bugün artık hiçbir şekilde oyuna giremiyorum "out of video memory" hatası veriyor.
Bu şeyi nerede ve nasıl tamir ettirebilirim ve sizce ücreti tahminen ne tutar?

Dosya Ekleri

• problem3.jpg
    problem3.jpg
    29,2 KB · Görüntüleme: 304
Donanımsal bir arıza ise bunları düz bir bilgisayarcı tamir edemez. Servisler belki yardımcı olabilirler fakat ekran kartınız sanırım GT640M biraz eski bir parça bulunamayabilir.

Donanımsal bir arıza ise bunları düz bir bilgisayarcı tamir edemez. Servisler belki yardımcı olabilirler fakat ekran kartınız sanırım GT640M biraz eski bir parça bulunamayabilir.
Sıfır parça takılsa sanırım çok pahalı tutar. Ben sorunun lehimler den birinin kopmasından dolayı olduğunu düşünüyorum. Böyle düşünmemin sebebi Vram artifact sorunu yaşayan herkesin kartı alıp fırına atıp düzeltmesi çünkü bu sayede lehim eriyip tekrar eski yerine oturuyor. Bu işlem tabii ki sağlıklı değil özellikle de fırında yapılması yani. Ama gerekli yere yüksek ısı uygulanırsa sizce düzelme şansı var mı?

Sanırsam donanımsal bir arıza.Ve ekran kartınız GT640M eski bir kart.Arkadaşların dediği gibi servis bulunmayabilir.Tavsiyem yeni bir ekran kartı almanız yönündedir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı