Outemu klavye alınırken dikkat edilmesi gerekenler

Selam arkadaşlar. Mekanik klavyeler ile ilgili birkaç gözlemimi sizlerle paylaşmak istedim. Bir yanlışım var ise düzeltebilirsiniz. Kısa bir bilgilendirme: Konuda kullandığım "Switch" kelimesi "anahtar" anlamına geliyor. Konuda bolca kullandığım için bilmeyenlerin kafasını karıştırmak istemem. Önce genel bir bilgilendirme yapmak istiyorum.

Giriş Seviyesi Mekanik Klavye Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Giriş seviyesini ben 600 TL'nin altı olarak varsayıyorum. Bu bütçe de klavye alırken dikkat edilmesi gereken birkaç husus var.

• Alacağınız ürünün markasının teknik servisinin iyi olduğundan emin olmalıyız.
  • Mümkün olduğunca Rampage, Gamepower, James Donkey, Performax, Gametech ve türevleri markaların ürünlerini tercih etmemeliyiz. Gamepower Calypso istisna. Bunu birazdan açıklayacağım.
  • Uzun bir kullanım deneyimi istiyorsak RGB ürünler bizi kandırmamalı. RGB olup güzel görünen fakat sorun yaşama ihtimalimizin çok olduğu ürünleri tercih etmekten kaçınmalıyız. Buna en yaygın örnek olan Gamepower Saber ürünü olabilir.
  • Ürünü almadan önce Şikayet Var ve forum sitelerinden ürün hakkındaki deneyimlere bakılmasında fayda var. Eğer ürün hakkında normalden çok fazla şikayet varsa durup bir daha düşünülmeli.
Aklıma gelenler bunlar. Eklemek istediğiniz şeyler varsa aşağıdan ekleyebilirsiniz.

Outemu Switch Türleri

Bu bilgiler nedense bana çok az kişi tarafından biliniyormuş gibi geliyor. Fakat bence bunları giriş seviyesinde klavye alan birinin bir sorun yaşamaması için önceden biliyor olmasında fayda var.

Mekanik anahtarların uçlarında "+" şekli olduğunu hepimiz biliyoruzdur. Bunlara "MX" deniyor. Mesela Outemu MX Switch'ler bu şekilde görünüyor.
1647783546101.png

Birçok kişi mekanik anahtarlın ucunun sadece böyle olduğunu düşünüyor. Fakat kimse bizlere "Gaote" denilen bir ucun olduğundan bahsetmiyor.
1647783710196.png

Bunlardan farklı birkaç çeşit daha var fakat onlar şu anlık konumuzu ilgilendirmiyor.

Yine de merak edenler için Outemu'nun böyle bir modeli olmasa da "Box" uçlu Switch'ler var.

Outemu Switch'li Klavye Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Giriş seviyesindeki birçok üründe Outemu Switch kullanılıyor. Bazı ürünlerde Content Switch'lerin de kullanıldığı oluyor. Bunlar giriş seviyesi Switch'ler, durum buraya kadar normal.
Ürünü almaya gelince satıcılar bizlere sadece üründe Outemu Switch kullanıldığı bilgisini verir. Ama kimse Outemu MX mi Outemu Gaote mi bunu söylemez. Bu yüzden internetten ürünün incelemelerine bakıp hangisinin kullanıldığını öğrenmemiz lazım.
Bizim tercihimiz Outemu Gaote'den yana olmalı. Çünkü Outemu MX Switch'lerde nedenini tam olarak bilmesem de bir sorun var. Gamepower, Rampage ve türevleri markalarda kullanılan Switch'lerde Outemu MX switchlerdir.
Ama Gamepower'da bir istisna ürünümüz var. Calypso. Bu üründe Gamepower'ın diğer klavyelerinin aksine Outemu Gaote Switch kullanılıyor. Mesela Şikayet Var'da Gamepower'ın neredeyse bütün klavyeleri hakkında onlarca konu varken Calypso hakkında neredeyse şikayet yok denilebilir. Forumda da aynı şekilde.

Outemu MX Neden Sorunlu?

Bunu ne yazik ki bende tam olarak çözebilmiş değilim. İnternette de bu konuyla ilgili bir bilgi bulamadım. Calypso'nun incelemelerine bakarken ışın izleme teknolojisi falan kullanıldığı belirtiliyordu. Belki de Gaote Switch'lerde bu teknolojiden vardır. Olabilir fakat yine de böyle olduğunu sanmıyorum. Sizin bir fikriniz var ise de aşağıdan belirtebilirsiniz.

Outemu Gaote Switch'e Sahip Giriş Seviyesi Klavyeler

Bu kadar anlattık. Biraz da örnek verelim. Bu ürünlerin kendi aralarında farklılıkları var. Bunlar konumuzla alakalı olmadığı için burada belirtmeyeceğim.

Blue Switch

(Optik Switch kullanıyor.)

Red Switch

Benim bildiğim ürünler bunlar. Eklemek istediğiniz varsa aşağıdan ekleyebilirsiniz.

@Uchiha Shisui geçen mesajını kaydettim deyince konu olarak açasım geldi :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Outemu MX Switch'lerde sanırsam sıkıntı kir tutması.
Bazı forumlarda da kontak temizleyici ile düzeltildiği yazıyordu.
;
;
;
;
;
Ve evet biraz bakındıktan sonra örnek bir video buldum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu klavyeyi alacağım, Razer'in Switch'leri Outemu Switch'lerden daha mı kalitelidir? @Rexie

Evet. Yanılmıyorsam Razer'ın kendi optik swtichleri kullanılıyor.

Outemu MX Switch'lerde sanırsam sıkıntı kir tutması.
Bazı forumlarda da kontak temizleyici ile düzeltildiği yazıyordu.

Ve evet biraz bakındıktan sonra örnek bir video buldum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yine de böyle saçma bir riske girmeye değmez. Temizleyince illa çözülecek diye bir şey yok.

Evet. Yanılmıyorsam Razer'ın kendi optik swtichleri kullanılıyor.

Yine de böyle saçma bir riske girmeye değmez. Temizleyince illa çözülecek diye bir şey yok.

Evet demek istediğim bu zaten ama belki klavyesinde sorun olan biri vardır diye yazayım dedim.

Çok başarılı bir konu gerçekten. Giriş seviyesi mekanik ne alsam diye düşünürken galax'ı gördüm ve almayı düşünüyorum. Siz ne dersiniz acaba? Bütçe artırma durumum yok pek.

Çok başarılı bir konu gerçekten. Giriş seviyesi mekanik ne alsam diye düşünürken Galax'ı gördüm ve almayı düşünüyorum. Siz ne dersiniz acaba? Bütçe artırma durumum yok pek.

O ürün gerçekten fiyatına göre güzel. Mekanik klavye istiyorsanız 320TL'ye alabileceğiniz en iyi ürün diyebilirim.

Geri
Yukarı