Overclock edilmiş G3258 vs İ3 4160

İnternette araştırdım. İ3 işlemcilerde 2 core ve 4 thread varmış. Bu Thread ne işe yarıyor ? Bildiğim kadarıyla core çekirdek anlamına geliyor. 2 işlemcide de 2 çekirdek var ama tek fark 2 thread daha fazla olması. Yardımcı olursanız çok iyi olur. :D

Oyun performansı olarak i5 seviyesine çıkıyor. Youtube'a girip araştır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İnternette araştırdım. İ3 işlemcilerde 2 core ve 4 thread varmış. Bu Thread ne işe yarıyor ? Bildiğim kadarıyla core çekirdek anlamına geliyor. 2 işlemcide de 2 çekirdek var ama tek fark 2 thread daha fazla olması. Yardımcı olursanız çok iyi olur. :D
Fiziksel olarak 2 çekirdek var ama sanal olarak 4 çekirdek görünüyor farkı bu.

Hyper threding teknolojisi olmayan bir işlemcide veriler teker teker işlemciden geçerken, Hyperthreding teknolojisini kullanan bir işlemcide veriler çiftler halinde geçer. Bu yüzden işlemci onu 2 çekirdekli değilde 4 çekirdekli gibi algılıyor. Ayrıca veriler çiftler halinde geçtiği için daha performanslı oluyor. G3258'de Hyperthreading yok fakat Overclock yapıldığı için veriler daha hızlı akıyor bu yüzden Overclock yapıldığı taktirde oyun performansında G3258, i3'den daha performanslı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Hyper threding teknolojisi olmayan bir işlemcide veriler teker teker işlemciden geçerken, Hyperthreding teknolojisini kullanan bir işlemcide veriler çiftler halinde geçer. Bu yüzden işlemci onu 2 çekirdekli değilde 4 çekirdekli gibi algılıyor. Ayrıca veriler çiftler halinde geçtiği için daha performanslı oluyor. G3258'de Hyperthreading yok fakat Overclock yapıldığı için veriler daha hızlı akıyor bu yüzden Overclock yapıldığı taktirde oyun performansında G3258, i3'den daha performanslı.

Bence şuan arkadaşı uçuruma doğru itiyorsunuz. :) İşlemci kısa vadede güncellenmeyecekse kesinlikle i3 4160 alınmalı.
G3258'in oyunlarda daha performanslı olması için en az 4.4 Ghz O.C. yapılmalısı lazım.

Peki arkadaşım sen ne önerirsin G3258 mi i3 4160 mı ?

i3 4160 almanı öneririm.

Performans istiyorsan G3258 daha iyi ama ben kendim i3-4130 kullanıyorum yetiyor. Performans olarak aşağıdaki grafiklerde çoğu oyunda i5-4670K ile aynı performansı aldığı görünüyor. Overclock için Technopat'ın video'suna girip yapabilirsin çok zor bir işlem değil. Ama bekleme durumun varsa Intel'in yeni çıkacak 5.nesil işlemcilerini bekle, onlardaki i3'ler G3258 kadar performanslı olmasada şu anki i3'lerden biraz daha performanslı olacaklardır.
2.jpg

4.jpg

3.jpg

5.jpg

6.jpg

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı