Overclock ileride problem çıkarır mı?

@Lemi Galip Yardımcı olurum elbette. Yeni konu açmanız yeterli. Genel olarak düz 2600'lerden silikon kalitesi daha yüksek oluyor sonunda X ibaresi bulunan işlemcilerin. 4 GHz'i çok rahat aşacağını, hatta şansın varsa 4.2'yi bile vurabileceğini düşünüyorum. Stok soğutucu mu kullanacaksın bu arada?
Cooler Master ML240L sıvı soğutmam var. Yeterli olur diye düşünüyorum.

@FalconPolat Göz atabilirsin. Aklında soru işareti kalmaz böylece.

@Lemi Galip Yeterli olacaktır.

@painkiller Donanım yakmak da zor aslında. Anakart bile işareti veriyor şu sınırı aşma diye. Yine de üzerinde çalıştırmak kullanıcıya kalmış. Avexir olan RAM'imde XMP profili olmayınca el ile overclock yapmak zorunda kaldım. Aslında zorunluluk değil ancak aradaki performans yeni ekran kartı kadar fark ettiriyor Ryzen sistemimde. Intel tarafında çok ufak farklılıklar olmuştu. Çok önemsememiştim bu sebeple.

@Lemi Galip Intel işlemcin varsa AVX'i 1 düşürüp daha düşük voltajda stabilite yakalayabilirsin. Mesela 4.9 GHz'de 1.27V ile stabilite yakaladığını varsayalım. CPU çarpanını 50 yapıp AVX'i 1 düşürürsen aynı voltajda bile stabiliteyi yakalayabilirsin. Bunu test etmek için de Prime95'in AVX komut setini devre dışı bırakmalısın. Yoksa işlemciyi bir nevi 4.9 GHz'de test etmiş gibi olursun. Ayrıca test esnasında güç tüketimi daha düşük olur. AVX komut setini kullanmayan oyunlarda performans artışı sağlarsın ve herhangi bir dezavantajı yok bunun.

@FalconPolat Sıcaklığın önemi var elbette. Tek çekirdek performansı olarak farkı var manuel overclocktan. Mesela 4.3 GHz'e maksimum çıkabilirken PBO ile 4.4 GHz görebiliyor işlemcim. Değer mi dersen kesinlikle değmez. Puanlar neredeyse oynamadı bile. Hatta bellekleri overclock etmenin daha çok faydası oldu. Ayrıca PBO ile auto OC farklı olaylar.
İşlemcinizi full auto ayarlarda PBO'suz kullanmayı denediniz mi? Son BIOS'a rağmen auto ayarlarda, oyunlarda sabit 4.1 GHz'yi bile göremiyorum. Oyunun işlemci kullanımına bağlı BF1'de 4050-4100 MHz arası çekirdek hızına çıkabiliyor(%50-60 kullanım). Vampyr oynunda 4125-4150 MHz'ye kadar çıkabiliyor(%20 civarı kullanım). Soğutma konusunda sıkıntı yok 60 dereceyi geçmiyor. Manual olarak sınırlarını buldum işlemcinin. 1.2875V 4.1 GHz stabil, 1.375V 4.15 GHz stabil. Oyunlarda genelde, BF'de 1.38-39V civarı, en düşük kullanım olan Vampyr oynunda ise 1.42V civarı voltaj verdiği halde düzgün boostlayamıyor. PBO enhanced mode 4'e alınca 4100 MHz'den hiçbir oyunda düşmüyor neredeyse ama bu sefer +0.5V vermeye başlıyor işlemciye. BF'de 1.45V civarı veriyor ki değmeyeceğini düşünüyorum. O yüzden şuanlık full default ayarlarda kullanıyorum. Belki yeni gelen BIOS'la bir düzeltme olur. İstersem oyunlara girmeden Ryzen Master ile 1.375V 4.15 GHz'ye overclockluyorum, çıkınca default ayarlara geri döndürüyorum.
Auto ayarlarda benchlerde iyice kendini kısıyor. 1.35-325V 3900-3925 MHz'ye düşürüyor kendini. Stres testte 1.25V 3800 MHz'lere kadar düşürüyor. Tek anlayamadığım konu 1.325V 4100 MHz neden vermiyor auto ayarlarda. Veya çekirdek hızını 3900'e düşürüyorsa niye voltajı da buna bağlı olarak düşürmüyor. 😀

@judgmennt 1.0.0.3 güncellemesinden sonra boostları düzelttiler diye biliyorum. En azından benim için bu şekilde. PBO ile Cinebench tarzı benchmarklarda maksimum 4.15 GHz, oyunlarda 4.25-4.35 GHz arası geziyor işlemci. Manuel 4.3 GHz çalıştırmayı daha mantıklı buluyorum. Gelecek olan 1.0.0.4 ile birçok güncelleme ve iyileştirme gelecek. Sıcaklıkların ne durumda bu arada?

@judgmennt 1.0.0.3 güncellemesinden sonra boostları düzelttiler diye biliyorum. En azından benim için bu şekilde. PBO ile Cinebench tarzı benchmarklarda maksimum 4.15 GHz, oyunlarda 4.25-4.35 GHz arası geziyor işlemci. Manuel 4.3 GHz çalıştırmayı daha mantıklı buluyorum. Gelecek olan 1.0.0.4 ile birçok güncelleme ve iyileştirme gelecek. Sıcaklıkların ne durumda bu arada?
Sizde de durum benle aynıymış aslında. 4.4 GHz'ye kadar turbo boost olması lazım 3700X'in oyunlarda 4.25-4.35 görüyormuşsunuz. Benim de 4.2 GHz'ye kadar 4.05-4.15 görüyorum. Benchler de aynı şekilde -100 MHz daha düşük oyunlara oranla.
Auto ayarlarda Prime95'te tam hatırlamıyorum en son testi yapalı 1hafta falan oldu ama 73 dereceyi geçmiyordu. Dediğim gibi kendini iyice kısıyor işlemci. 1.2875V 4.1 GHz'de 81 derece, 1.375V 4.15 GHz'de 92 derece maksimum gördü 10-15 dakika civarı testte. Oyunlarda auto ayarlarda 60 dereceyi geçmiyor BF'de. Overclock ile yanlış hatırlamıyorsam 65-70 arasındaydı. Bayadır oyun oynamadığım için değerleri unuttum şimdi ama overclockla BF'de 70 dereceyi geçmediğine eminim. BF'yi kıstas alıyorum oyun olarak çünkü bilgisayarda işlemciyi en çok yorduğum program o.

@judgmennt Cities: Skyline'ı denemeni öneririm. Popülasyon arttıkça ve şehir büyüdükçe işlemci %70'leri aşabiliyor. 8700K için konuşuyorum bu arada. Ben şimdilik memnunum. Boşta 4.45 GHz'e de çıkıyor ancak işe yaramıyor boşta o değerlere ulaşması. Sıcaklıkların fena değilmiş.

koşmak ile yürümek arasında ki fark gibi düşün.. Yürüyerek gideceğin mesafeyi koşarsan daha çok yorulacağın kesin ama başına ne geleceği belli değil.

@judgmennt Cities: Skyline'ı denemeni öneririm. Popülasyon arttıkça ve şehir büyüdükçe işlemci %70'leri aşabiliyor. 8700K için konuşuyorum bu arada. Ben şimdilik memnunum. Boşta 4.45 GHz'e de çıkıyor ancak işe yaramıyor boşta o değerlere ulaşması. Sıcaklıkların fena değilmiş.
İşte dediğim gibi işlemci kullanıldıkça auto ayarlar kendini iyice kısıyor oyunlarda. BF'de 4050 ile oynarken Vampyr gibi daha düşük işlemci kullanımlı oyunda 4125-4150'ye çıkabiliyor. O dediğin oyunu hiçbir zaman oynamayı düşünmüyorum ama Kasım'da Origin Access ile BF5'i deneyeceğim. O daha fazla işlemci kullanıyor sanırsam BF1'e oranla. Öyle de overclocklu ve auto değerlere bakacağım. Yeni BIOS'la birazcık daha boostların düzelmesini bekliyorum.

Auto ayarlarda kullanmaya karar verdim çünkü boştayken iyice kendini kısıyor işlemci. Sürekli bir oyun veya işlemci kullanan program kullanımında olmadığım için bazen saatlerce boşta bıraktığım oluyor bilgisayarı. Eskiden 1.2875V 4.1 GHz'de kullanıyordum ama şimdi auto ayarlara aldım. Oyun oynarken de canım isterse Ryzen Master'dan 1.375V 4.15 GHz'ye alıyorum maksimum performansı alabilmek için işlemciden. Ama genelde unuttuğum için ve performansa pek bir etkisini göremediğim için overclock yapmıyorum 😀

@judgmennt Bana kalırsa tüm çekirdekleri 4.3/4.325 GHz'de çalıştırmak daha mantıklı. Zaten 4.4 olsa da fazla fark olamayacak. Yine de 4.3 GHz'de CS:GO'da oyun esnasında konsolda binlerce hata görüyorum ancak 4.325 veya 4.275 yapınca herhangi bir problem olmuyor. Neden kaynaklı olduğunu hala çözemedim. Bu arada Ryzen Master yerine direkt BIOS üzerinden ayarlasan daha mantıklı değil mi?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı