Overclock nedir ve yapılmalı mı?

Atakanarslan

Decapat
Merhaba ben "Ryzen 5 2600" işlemcisine sahibim. Overclock hakkında başlıkta da gördüğünüz gibi sorularım var. Videolarda overclocklu işlemci ile overclocksuz işlemci aynı FPS veriyor. Overclock yapmak ne işime yarar? Yardımcı olursanız sevinirim:)

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba ben "Ryzen 5 2600" işlemcisine sahibim. Overclock hakkında başlıkta da gördüğünüz gibi sorularım var. Videolarda overclocklu işlemci ile overclocksuz işlemci aynı FPS veriyor. Overclock yapmak ne işime yarar? Yardımcı olursanız sevinirim:)
İşlemcinizin çarpan kilidi açık ancak TDP Dolayısıyla işlemcinize sinirli overclock yaparsınız. Eğer oynadığınız oyun işlemci tabanlı değilse işlemcinin çekirdek frekansına Overclock yapmanız büyük bir FPS artışı sağlamaz. Ekran kartına OC konusunda işler biraz değişiyor. Overclock soğutmaya dayalıdır. Anlatıldığı kadar tehlikeli bir işlem mıdır orası tartışılır. İyi bir soğutmaya sahip her kişi dozunda olmak şartıyla Overclock yapabilir. Overclock sinekten yağ çıkarmaktır. Bunu bu forumda bir dostumuz söylemişti. Bende katılıyorum. Temel olayı çekirdeğin frekansını arttırıp doğru voltajı vermeye çalışıyorsunuz. Karşılığında birazcık fazla FPS elde etmek şartıyla.

Son düzenleyen: Moderatör:
Size şu linki bırakayım. Olayı ehlinden öğrenirsiniz.

OC yapınca pek bişey değişmeyecek zaten Ryzen işlemciler pek OC yapmak için üretilmemiş, OC yapıp iyi bir performans istiyorsan İntel işlemcin olması lazım kısaca hiç bulaşma bu işlere.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı