Overclock nedir?

serdarim35

Kilopat
Yer
Afyonkarahisar
Daha fazla  
Meslek
Yurtiçi Kargo- Operatör
Merhaba arkadaşlar,

Başlıkta belirttiğim üzere bu overclock nedir?

Hangi amaçla yapılır? Gerçekten bu uygulamaya ihtiyaç var mıdır? Overclock yapılacaksa dikkat edilmesi gereken hassasiyet noktası nedir?
Overclock yapılırsa sistem bileşenleri ne gibi zarar görür.
Ve overclock işlemi nereden türemiştir?
Bu soruların cevabını cidden merak ediyorum.

Başlık altında tüm forumda bulunan arkadaşların nacizane bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Overclock, işlemci, RAM, ekran kartı gibi bazı parçaların sunduğu hızdan daha fazla performans vermesine zorlama işlemi gibi bir şeydir.

Overclock işlemcinin performansını daha az voltaj vererek arttırmak hız aşırtma yapmak diyebiliriz. OC yapmadan önce sağlam bir soğutucunuz olmalı yoksa işlemciye zarar verebilirsiniz.

Overclock hız aşırtma demektir ve bileşenlere fazladan voltaj vererek frekansını arttırmaya yarar. Mesela ben Ryzen 3 3100 işlemcime 1.2 volt vererek 4.3 GHz'ye çıkardım stok fanla.

Merhaba arkadaşlar,

Başlıkta belirttiğim üzere bu overclock nedir?

Hangi amaçla yapılır? Gerçekten bu uygulamaya ihtiyaç var mıdır? Overclock yapılacaksa dikkat edilmesi gereken hassasiyet noktası nedir?
Overclock yapılırsa sistem bileşenleri ne gibi zarar görür.
Ve overclock işlemi nereden türemiştir?
Bu soruların cevabını cidden merak ediyorum.

Başlık altında tüm forumda bulunan arkadaşların nacizane bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum.

OC, bir bilgisayar donanımına varsayılan çıkabileceği maksimum hızın üstüne çıkması için verilen voltaj arttırma işlemine denir. Faydaları daha fazla performans verir. Zararları ise daha fazla güç tüketir ve ısınır.

Çok arttırma kademe kademe arttır. Ekran kartına OC yapacaksan MSI Afterburner kullan düzgün yaparsan FPS artar yanlış yaparsan zarar verirsin.

Overclock parçaların önerilen voltajından yukarı çıkmak demektir, risklidir ama iyi bir bilen yaparsa güzel bir performans artışı olur.

Temelinde bir donanımı saat hızının üstüne çıkarmaya denir. Hızını aşırttığından dolayı da daha performanslı çalışır. Çoğunlukla doğru yapıldığı sürece sorun çıkarmaz ama eğer bilinçsizce yapılırsa ısınma gibi sorunlara yol açabilir.

Sistemin daha çok perfornmans vermesi adına yapılır.
Şahsen benim 5-6 FPS fazlalığa ihtiyacım yok, kişiden kişiye göre değişir.
Dikkat edilmesi gereken hususlar fazla +MHz vermemek ve sıcaklığı sürekli kontrol etmek.
Dengesiz overclock yaparsanız sistem yanabilir ancak korkmayın kolay kolay yakamazsınız.
Bunu hiç bilmiyorum :D

Geri
Yukarı