Overclock ömür kısaltır mı?

Arkadaşlar benim bildiğime göre doğru overclock ömür kısaltmıyor ama bir arkadaşla konuştum, overclock ömür kısaltmıyor olsaydı fabrika çıkışı overclocklu olurdu dedi ve overclok bilgisayar yavaşlayınca yapılır dedi, sizce sistemimde değişiklik yapmama gerek var mı? Veya AMD sistem yapmam daha mı iyi olur?
  • Anarkart: Gigabyte Z390 Aorus Master
  • İşlemci: Intel i7 9700K
  • RAM: Corsair 8x2 Vengeance Pro RGB
  • Güç kaynağı: Corsair TX-M 850W 80+ Gold modüler
  • Ekran kartı, Gigabyte Aorus 2080 Super
  • SSD: Samsung 1TB 860 QVO veya Corsair 960GB Force MP510
  • Sıvı soğutma: Corsair H100I RGB
Her 9700K işlemcinin OC kapasitesi aynı olmaz. Biri 5.0 bile göremezken biri rahatça 5.2 falan olabilir mesela. Bu tamamen şansa bağlıdır. Fabrika çıkışlı öyle gelmemesinin sebebi de aslında budur. İşlemcinin kaç GHz çıkacağına karar verirken en kötü silikonlu işlemciyi de düşünmeliler. Fazla ısınmadığı ve 1.5 gibi aşırı voltaj değerlerine çıkmayana kadar OC yapabilirsin.

Dostum derhal o arkadaşınla irtibatı kes. (!) Firmalar zaten OC modelleri daha fazla fiyata satıyorlar bu bir. Bilgisayar yavaşladığı zaman OC yapmak iyi fikirmiş... (!)

Kanma böyle şeylere. Doğru bilgiyi doğru yerden edin. Arkadaşının söylediklerinin hiçbiri mantıklı değil.

Hazır o işlemciyi almışken güzel bir sıvı soğutma alıp overclock yap, çok iyi gider :) .
yo zaten bu konu hakkında bilgim var ama şüpheye düştüm
Elektronik cihazların ömrünü kısaltan şey ısıdır. Bir cihaz ne kadar fazla ısınırsa onun ömrü o kadar fazla kısalır. Eğer sen overclock yaptığın zaman yeteri kadar dengeli bir şekilde akımı verirsen ve yeteri kadar soğutabilirsen ömrü minimum zarar görecek şekilde kısalır.

Intel 9700K 14nm ile üretilmiş bir işlemci, yeni Ryzen işlemciler ise 7nm ile üretiliyor. Bunun anlamı Ryzen işlemciler daha az ısınan ve overclock performansı daha yüksek işlemciler olacağının göstergesi. Ryzen bir işlemci alsaydın daha iyi olurdu ama senin işlemci de iyi bir işlemci.
teşekkürler aklımda amd sistem kurmakta vardı amd kurmaya karar verdim

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı