Overclock Sonrası Ekrana Görüntü Gelmiyor

Taha Özdemiir

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci - Organizatör - Koordinatör
Selamlar arkadaşlar, işlemcimi 3.9 GHz'a boostladım. Dynamic vcore 0, 198V idi. Yani 1.3v ediyor. Her neyse bu işlemden sonra mavi ekran yedim ve bilgisayar 15 dakika boyunca mavi ekranda kaldı. Gitmeyince PSU tuşundan kapatmakta çare buldum. Diğer açışımda BIOS'a bir şekilde girip eski değerlere aldım fakat bu seferde F10 dedikten sonra takılı kaldı. BIOS pilimi çıkartıp 10 dakikadan uzun bekledim ama hala görüntü gelmemekte. Klavye mouse ve kulaklığıma ışık geliyor fakat monitör no signalde kalıyor. Ne yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. İnşallah donanımlara zarar vermemişimdir. :(

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle merhaba. Bu işleri bilmeden yaptığınızda karşınıza böyle sıkıntılar çıkabiliyor. Bu çözülecek bir sorun ancak bu şekilde bilinçsizce boostlamalar ve voltaj değerleri bilgisayarın diğer parçalarına etki edip bozabiliyor. Ayrıca işlemcinin yıpranmasını sağlıyor. Bilgisayarınızı BIOS'a girmeden açmayı deneyin. Ayrıca bilgisayarınızdaki PSU ekspres modeli nedir?

BIOS pili takılı değilen PSU'ya güç kablosu takılı durumda mıydı? Eğer böyle ise PSU'ya giden enerjiyi kesip tekrar deneyin. Hatta önerim doğrudan CMOS sıfırlamak olur. Anakartınızın kitapçığında CMOS reset için bir kısım bulunur. Bu işlemlerden sonra da halen sorun devam ederse, donanımsal bir problem diyebiliriz. Anakart ve işlemciyi servise göndermeniz gerekir.

Öncelikle merhaba. Bu işleri bilmeden yaptığınızda karşınıza böyle sıkıntılar çıkabiliyor. Bu çözülecek bir sorun ancak bu şekilde bilinçsizce boostlamalar ve voltaj değerleri bilgisayarın diğer parçalarına etki edip bozabiliyor. Ayrıca işlemcinin yıpranmasını sağlıyor. bilgisayarınızı BIOS'a girmeden açmayı deneyin. Ayrıca bilgisayarınızdaki PSU ekspres modeli nedir?

High Power 600 Watt +80Plus Bronze PSU.

1.Güç kaynağına gelen kabloyu sökün
2. Bilgisayarın güç düğmesine 4-5 saniye basılı tutun (enerjinin tamamen tükendiğinden emin olmak için)
3. BIOS pilini sökün
4. Bilgisayarın güç düğmesine yine aynı şekilde basılı tutun (neden aynı)
5. 10 dakika bekledikten sonra pili arından da güç kablosunu takıp çalıştırın.

Büyük ihtimalle bu adımlar sorununuzu çözecektir :)

BIOS pili takılı değilen PSU'ya güç kablosu takılı durumda mıydı? Eğer böyle ise PSU'ya giden enerjiyi kesip tekrar deneyin. Hatta önerim doğrudan CMOS sıfırlamak olur. Anakartınızın kitapçığında CMOS reset için bir kısım bulunur. Bu işlemlerden sonra da halen sorun devam ederse, donanımsal bir problem diyebiliriz. Anakart ve işlemciyi servise göndermeniz gerekir.

BIOS pili ayarından sonra düzeldi hocam. 3.9 GHz'ye o voltaj ya yetmedi ya da silikon kalitem berbat. Şu an 3.7 GHz 0.13X değerlerde stabil. 10 ve 5 dakikalık AIDA64 kararlılık testinde hata bulamadı ve en yüksek 66 dereceye çıktı işlemci. İyi mi değerler?

Mevcut süreye göre yorum yapabilmek zor. Birkaç saatlik testlerde hata alınmaması / sorun yaşanmaması durumunda stabil olduğunu söyleyebiliriz. 66 derece düzeyi kalıcı ise, sıcaklık değeri de iyi diyebiliriz.

Bir de AIDA64 kararlılık testini kaç dakika açık tutmalıyım hocam? Sizce en iyi sonuç kaç dakikada anlaşılabilir. Ya da iyi bir CPU test, Benchmark programı önerebilir misiniz?
Mevcut süreye göre yorum yapabilmek zor. Birkaç saatlik testlerde hata alınmaması / sorun yaşanmaması durumunda stabil olduğunu söyleyebiliriz. 66 derece düzeyi kalıcı ise, sıcaklık değeri de iyi diyebiliriz.

Max 66,min 33 avarage en son 61.5 idi. İlk 3.7 denememde hata verdi hardware hatası diyordu. Voltaj arttırınca düzeldi. Bir de Asım hocam sizi yakalamışken sormak istiyorum. Belleklerim Samsung b-die çipli. Bu bellekleri 3200 MHz'ye 16 20 20 CL değerlerlerinde sağlıklı bir şekilde boostladım. Fakat test edemedim, hangi programı önerirsiniz?

Prime95 iyi bir seçenek olur. Bellek için de geçerli. 30 dakika 1 saat arası uygundur. Profesyonel bir iş yapıyorsanız, örneğin uzun render sürelerinde bilgisayarı açık tutuyorsanız bu test süresini emin olmak açısından uzatabilirsiniz.

Oyun oynuyorsan saatlerce stres testini açık tutmaya gerek yok bence. 15 dakika kâfi. Çünkü hem oyunlar işlemciyi stres testi kadar zorlamıyor hem de altı üstü oyun. Yani oyun oynarken mavi ekran falan verse ne olur sanki, hayat memat meselesi mi 🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı