Overclock voltaj değerleri

urn4ga

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: MSI B450-M-A PRO MAX, CPU: AMD Ryzen 3 3200G, GPU: MSI GTX 1650 LP OC 4GB, RAM: HyperX Fury Black 8x2GB 3600MHZ RGB, PSU: Corsair TX650M Kasa: Everest Crystal, Termal Macun: Arctic MX-4
Meslek
Öğrenci, yarı zamanlı grafiker ve developer
RAM
HyperX 16GB 3600MHZ
Ekran kartı
MSI GTX1650 OC LP
Anakart
B450M A PRO MAX
İşlemci
Ryzen 3 3200G
Şu an Ryzen 3 3200G ile 4.05 GHz hızında 1.4v ile stabil kullanım sağlayabiliyorum. Ama hızı 4.1 yaptığımda voltajı ne yapsam sistem donuyor. 1.4125v, 1.425v, 1.4375v değerlerini denedim ama en sonuncuda mavi ekran aldım. 4.05G de bir sorun yokken voltajı arttırmama rağmen neden 4.1 hızına çıkamıyorum? Sıcaklıklar son denemede maksimum 71 derece gördü.

İşlemcinin limitlerine gelmişsiniz zaten maksimum bu civarlara çıkabiliyor bu işlemci. Üniteler arası da 0.2 Ghz'e kadar maksimum hız değişebilir.

İşlemcinin limitlerine gelmişsiniz zaten maksimum bu civarlara çıkabiliyor bu işlemci. Üniteler arası da 0.2 GHz'e kadar maksimum hız değişebilir.

Nasıl yani işlemcilerde böyle limitler mi var? Benim sıcaklıklarım 70 derecede maksimum neden daha üstüne çıkamıyorum?

Nasıl yani işlemcilerde böyle limitler mi var? Benim sıcaklıklarım 70 derecede maksimum neden daha üstüne çıkamıyorum?
Evet. Hızı güvenlik amaçlı sınırlandırılmış bir Mercedes düşünün. Normalde 290 KM/h yapabilen araç limitör ile 250 km/h hızı geçemeyebilir. Bu limiti yazılımla kaldırırsınız ve araç o hızlara ulaşabilir. Fakat motor gücü olarak belirli bir hızdan sonra tıkanır çünkü gerekli gücü karşılayacak motor hacmi ve performansı yoktur. İşlemcilerde de aynı bu mantık var. Yüksek hızları kaldıracak donanım gereklidir.

İşlemcinin silikon kalitesi etkiliyor bu durumlarda. İyi kalitede olanlar daha çok MHz artışı sağlayabiliyor.

Maksimum GHz limiti işlemciden işlemciye değişiyor mu yani?

Evet. Hızı güvenlik amaçlı sınırlandırılmış bir Mercedes düşünün. Normalde 290 KM/h yapabilen araç limitör ile 250 km/h hızı geçemeyebilir. Bu limiti yazılımla kaldırırsınız ve araç o hızlara ulaşabilir. Fakat motor gücü olarak belirli bir hızdan sonra tıkanır çünkü gerekli gücü karşılayacak motor hacmi ve performansı yoktur. İşlemcilerde de aynı bu mantık var. Yüksek hızları kaldıracak donanım gereklidir.

Peki benim bu limiti geçme seçeneğim var mı? Varsa sonuçları neler olur? Ben çünkü daha yüksek hızlar istiyorum bu işlemciyle. Turbo frekansı zaten 4GHz. 4.05 öyle çok fark edecek bir sayı değil.

Maksimum GHz limiti işlemciden işlemciye değişiyor mu yani?

Peki benim bu limiti geçme seçeneğim var mı? Varsa sonuçları neler olur? Ben çünkü daha yüksek hızlar istiyorum bu işlemciyle. Turbo frekansı zaten 4GHz. 4.05 öyle çok fark edecek bir sayı değil.
Turbo saat hızı ve maksimum overclock hızı arasındaki fark da işlemciden işlemciye değişir. İnternette 4.15 gibi hızlara çıkanlar görmüştüm fakat bu sizin de çıkabileceğiniz anlamına gelmiyor. İşlemciniz aynı bile olsa üniteden üniteye ufak tefek farklar oluyor.

Mesela benim eski işlemcimde (Ryzen 3600) 1.15 voltaj ile 4.2 GHz stabil alabiliyordum. 1.30-1.35 civarında 4.6 GHz'e kadar gelebilmiştim.

Hah işte hocam ben de 4.2 GHz'lere nasıl çıkacağım? Voltaj mı az veriyorum sizce? 1.45 bence çok bile 4.1g için. 4.05 de 1.4v oluyorsa bu kadar fark olmamalı.

Turbo saat hızı ve maksimum overclock hızı arasındaki fark da işlemciden işlemciye değişir. İnternette 4.15 gibi hızlara çıkanlar görmüştüm fakat bu sizin de çıkabileceğiniz anlamına gelmiyor. İşlemciniz aynı bile olsa üniteden üniteye ufak tefek farklar oluyor.
yani benim için 4.05 kesin sınır geçmek imkansız diyorsunuz.

bir not: ben işlemciyi 4.05ten 4.1ghzlere çektiğimde voltaj düşükmüş gibi tepki veriyor sürekli. sistem kilitlenip kalıyor. sadece 1.45v de mavi ekran gördüm.

Geri
Yukarı