Overclock yapmak riskli mi?

Ben bir denemek için arttırmdım PC bayağı kastı sonra PC'yi kapa aç yaptım düzeldi kalıcı hasar falan vermiş olabilir mi bilgisara.

Hangi parçaya yaptığına göre değişir ama anakart bu tarz durumlarda en çok hasarı alan oluyor, çok performans beraberinde aşırı ısınmayı getiriyor bu da anakartta ki bazı devrelerde yanmaya kadar gidiyor tabii bilinçli bir kullanıcı bunu bilir ve sonucu görür. Tüm sistemin de buna uyarlı olması lazım. Tavsiyem kasayı serin tutmaya gayret edin.

Hangi parçaya yaptığına göre değişir ama anakart bu tarz durumlarda en çok hasarı alan oluyor, çok performans beraberinde aşırı ısınmayı getiriyor bu da anakartta ki bazı devrelerde yanmaya kadar gidiyor tabii bilinçli bir kullanıcı bunu bilir ve sonucu görür. Tüm sistemin de buna uyarlı olması lazım. Tavsiyem kasayı serin tutmaya gayret edin.
şuan kullanmıyorum 1 kere denedim işlemciye yaptım sonra baya kastı pc sonra direk kapattım zarar vermiş midir

Zarar verse muhtemelen açmazdı çünkü anakartlar aşırı hassas hafif bir elektrik akımında bile yanabiliyor. (yanma dediğim alevli değil konnektör yanmas vb.)
gerçekten çok korktum içimi rahatlattınız +500 mhz denim dedim kasmıştı baya teşşekkür ederim tekrardan
Zarar verse muhtemelen açmazdı çünkü anakartlar aşırı hassas hafif bir elektrik akımında bile yanabiliyor. (yanma dediğim alevli değil konnektör yanmas vb.)
bide benim pc laptop inşallah bişe omamıştır

Hard disk, güncelleme veya iç sıcaklığı. Bu kasmalar 3090'lı sistemlerde bile oluyor.

Ama clockladığımda oldu direk herkeste oluyorsa o zaman bir sorun yok
Harddisk, güncelleme veya iç sıcaklığı. Bu kasmalar 3090 lı sistemlerde bile oluyor.
birde bişe sorucam benim laptopta rtx 3060 var fortnite 150 fps en düşük performance mod o yüzden overclock yapmayı denedim 150 fps normal mi

Son düzenleme:

Geri
Yukarı